printlogo


کد خبر: 227060تاریخ: 1399/9/2 00:00
طی 24 ساعت 431 نفر از هموطنان بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند
431
* حاشیه‌سازی در روزهای سخت کرونایی!

گروه اجتماعی: نخستین روز محدودیت‌های شدید کرونایی با ترافیک و ازدحام در اماکن و وسایل حمل‌و‌نقل عمومی همراه شد و روحانی هم اعلام کرد این تعطیلات(!) برای این بود که به مردم بگوییم مساله ویروس کرونا خیلی جدی است و همه باید مراعات کنند. 
به گزارش «وطن ‌امروز»، طبق مصوبه ستاد مقابله با کرونا، محدودیت‌های شدید کرونایی از روز گذشته در سراسر کشور متناسب با وضعیت کرونایی هر شهر اجرا شد. در شهرهای قرمز کرونایی فقط مشاغل گروه یک شامل بانک‌ها، کارخانه‌ها و مطبوعات مجاز به فعالیت هستند و در تهران نیز بازار و اکثر فروشگاه‌ها بسته بود اما فعالیت در سطح شهر ادامه داشت و با توجه به بارش باران، ترافیک در خیابان‌ها وجود داشت. به عبارت بهتر دیروز تهران مثل یک شهر تعطیل نبود چرا که اکثر مغازه‌ها و بانک‌ها فعال بودند، اتوبوس و مترو پرازدحام‌تر از روزهای گذشته بود و رستوران‌ها هر چند به صورت بیرون‌بر اما خدمات ارائه می‌کردند. می‌توان گفت در روز اول محدودیت‌ها، هر چند بازار و فروشگاه‌های بزرگ تعطیل بودند اما جمعیت و ازدحام همیشگی به مکان‌های محدود‌تر منتقل شدند. هدف از محدودیت‌های جدید از بین بردن ازدحام و انجام فاصله‌گذاری اجتماعی است اما این مساله در روز ابتدایی محدودیت‌ها هویدا نبود. 
بسیاری از متخصصان وزارت بهداشت تعطیلی و قرنطینه کامل را بهترین راهکار می‌دانند اما دولت زیر بار تعطیلی نرفت و فقط با تعطیلی پراکنده و نصفه و نیمه موافقت کرد. جالب اینکه دیروز روحانی در ستاد مقابله با کرونا به این مساله اشاره کرد و گفت هدف از تعطیلات فقط این بوده که به مردم گفته شود موضوع جدی است!
روحانی دیروز گفت: بعضی جاها ناچار به تعطیلی شدیم تا تجمع و تردد کم شود؛ قبلا می‌گفتیم همه پروتکل‌ها را مراعات کنید به خاطر اینکه خودتان و اقوام‌تان سالم بمانید و فشار از دوش کادر درمانی کاهش پیدا کند. جمع شدن‌ها و دورهمی‌ها بر اساس نتیجه تحقیقات نشان می‌دهد که صحبت کردن باعث انتشار افشانه‌ها‌ می‌شود که باعث ابتلای افراد زیادی می‌شود. یک فرد مبتلا در یک جمع ۵۰ نفره در ۲ ساعت باعث می‌شود همه مبتلا شوند؛ مسؤولیت‌پذیری آحاد جامعه مهم است. 
وی ادامه داد: در جلسه امروز مصوب شد که همه افرادی که در جامعه می‌آیند باید کارت ملی یا یک کارت با کد ملی همراه داشته باشند تا بتوان از این طریق از ورود افراد مبتلا به جامعه و ارائه خدمات به آنان جلوگیری کرد. تعداد تست‌های روزانه افزایش یافته و ممکن است تعداد افراد مبتلا بیشتر شود اما در ادامه از تعداد فوتی‌ها کم می‌شود. اگر مردم مراعات کنند نیاز به یک ساعت تعطیلی نداریم و امیدوارم مردم با مراعات خود تعطیلات را کوتاه کنند و فوتی‌ها و نگرانی‌ها کاهش یابد. این تعطیلات برای این بود که به مردم بگوییم مساله ویروس کرونا خیلی جدی است و همه باید مراعات کنند. 
صحبت‌های روحانی در حالی است که در روزهای اول ورود کرونا به کشور، مقررات قرنطینه بویژه توسط افراد مسن، کودکان و بیماران بیشتر رعایت می‌شد ولی متاسفانه کم‌کم به دلایل مختلف، این موضوع رنگ باخت. حتی به رغم تأکیدات مبنی بر اینکه از سفر رفتن پرهیز شود اما هنوز در ایام تعطیل، جاده‌ها شلوع می‌شود؛ در هر حال این اتفاقات موجب شده است که ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا به فکر چاره باشد. در کنار پیگیری محققان کشور برای پیدا کردن راه درمان و تولید واکسن، پیشگیری با رعایت دستورالعمل‌ها همچنان در صدر توصیه‌هاست. 
علی شاه‌عباسی، رئیس بیمارستان شهید دکتر فیاض‌بخش تهران مردم را از ساده‌انگاری درباره بهبود شرایط کرونایی برحذر داشت و گفت: اگر چه در 3-2 روز گذشته مراجعان به بیمارستان کمتر شده است اما نباید این بیماری را ساده گرفت. 
وی افزود: برای غلبه بر شیوع این بیماری باید از شیوع ویروس کرونا با تدابیر مختلف جلو بود. باید آموزش‌ها را مجازی کنیم، در مرزهای کشور کنترل بیشتر صورت گیرد و محدودیت‌های شخصی بیشتر شود. در موج اول بیماری، تدابیر جدی‌تری اتخاذ شد و محدودیت‌های اعمالی شدیدتر بود. در آن زمان حتی در مقطعی جراحی‌های غیراورژانسی متوقف شده بود. اکنون شاید به واسطه کمتر شدن سختگیری‌ها، مردم هم ساده‌تر با بیماری برخورد می‌کنند در حالی که بر شدت بیماری افزوده شده است. متأسفانه همچنان سفر، میهمانی، جشن، مراسم عزا و دورهمی‌ها در برنامه‌های مردم هست. این اقدامات بسیار خطرناک است، چرا که تعداد مبتلایان و افراد ناقل در سطح جامعه بالاست و شانس انتقال بیماری بیشتر شده است. 
 
* هشدارهای پلیس با آغاز محدودیت‌های جدید کرونایی
همزمان با آغاز مرحله جدیدی از محدودیت‌های کرونایی، معاون اجتماعی پلیس پیشگیری تهران بزرگ توصیه‌ها و هشدارهایی را به مردم ارائه کرد. سرگرد وحید سلطانی‌پاجی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه مجرمان همواره در شرایط خاص و با سوءاستفاده از این جو اقدام به سودجویی از موقعیت می‌کنند، گفت: در همین راستا این احتمال وجود دارد که افراد سودجو و مجرم با غصب و جعل عناوینی نظیر مامور پلیس، مامور بهداشت، بازرس اتحادیه، تعزیرات و... اقدامات مجرمانه‌ای انجام دهند که لازم است در این باره شهروندان هوشیاری خود را حفظ کنند. سلطانی اضافه کرد: یکی از این موارد احتمال مراجعه افراد سودجو به صاحبان و متصدیان صنوف، شهروندان یا خودروهای آنان است که در این باره لازم است شهروندان حتما از جزئیات اجرای طرح‌ها آگاه باشند و بدانند که هیچگاه ماموران اعم از پلیس، بهداشت و... با مراجعه مستقیم به شهروندان مبلغی را تحت عنوان جریمه اخذ نمی‌کنند. همچنین طبق اعلام نهادهای مربوط، خودرویی نیز در این طرح توقیف نمی‌شود و صرفا اعمال جریمه انجام خواهد شد که آن هم در سامانه رسمی پلیس راهور قابل استعلام است. وی ادامه داد: بنابراین اگر شهروندان با مواردی از مراجعه افراد به واحد صنفی یا در منازل خود روبه‌رو شدند حتما صحت و سقم موضوع را بررسی کنند. به گفته وی، هیچ ماموری برای اجرای محدودیت‌های کرونایی به در منازل مراجعه نخواهد کرد، به همین دلیل درخواست ما از شهروندان این است که در این موارد حتما موضوع را به پلیس ۱۱۰ اطلاع دهند. 
همچنین فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه دریافتی کارکنان مشمول بیمه و صندوق تامین اجتماعی در دوران استفاده از مرخصی استعلاجی کرونا کاهش چشمگیری می‌یابد، تسهیل فرآیندهای مرتبط با غرامت دستمزد برای کارکنان مبتلا به «کووید-۱۹» را خواستار شد. دکتر علیرضا زالی طی مکاتبه‌ای با وزیر بهداشت، تامین زیرساخت‌های تسهیل فرآیند غرامت دستمزد کارکنان مشمول بیمه و صندوق تامین اجتماعی را در صورت ابتلا به کرونا و استفاده از مرخصی استعلاجی خواستار شد. وی با اشاره به اینکه دریافتی کارکنان مشمول بیمه و صندوق تامین اجتماعی در دوران استفاده از مرخصی استعلاجی به علت مثبت شدن تست pcr و گذراندن دوران نقاهت و قرنطینه به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد، اظهار کرد: اکثر این کارکنان به‌رغم مثبت بودن تست pcr به دلیل جلوگیری از کاهش حقوق و مزایا، متاسفانه در محل کار خود و دستگاه‌های اجرایی حضور می‌یابند. وی تاکید کرد: لازم است تمهیداتی اتخاذ شود تا ضمن طرح موضوع در ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، فرآیند مرتبط با پرداخت غرامت دستمزد ایام بیماری کارکنانی که مبتلا به «کووید-۱۹» شده‌اند و به ناچار از استعلاجی بیش از ۳ روز استفاده می‌کنند، اصلاح شود. 
 
 
 
***
[۴۳۱ فوتی جدید کرونا طی ۲۴ ساعت]
شمارجان‌باختگان کرونا در کشور دیروز مرز 44 هزار نفر را رد کرد. این آمار بالای مرگ‌ومیر ناشی از بیماری «کووید-19» هشداری جدی است تا مردم به موضوع رعایت پروتکل‌های بهداشتی بیش از پیش توجه کنند. به گزارش «وطن‌امروز»، سخنگوی وزارت بهداشت دیروز آخرین موارد شناسایی و فوتی ناشی از «کووید-۱۹» در کشور طی ۲۴ ساعت یعنی از ظهر روز جمعه تا ظهر روز شنبه را اعلام کرد. سیماسادات لاری گفت: از ظهر روز جمعه تا ظهر امروز (دیروز) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۲ هزار و ۹۳۱ بیمار جدید مبتلا به «کووید-۱۹» در کشور شناسایی شدند که ۲ هزار و ۱۵۵ نفر از آنها بستری شدند. وی همچنین گفت: مجموع بیماران «کووید-۱۹» در کشور به ۸۴۱ هزار و ۳۰۸ نفر رسید. وی در ادامه افزود: متاسفانه در این مدت، ۴۳۱ بیمار «کووید-۱۹» جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۴۴ هزار و ۳۲۷ نفر رسید. لاری گفت: خوشبختانه تاکنون ۵۹۶ هزار و ۱۳۶ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: ۵۷۷۸ نفر از بیماران مبتلا به «کووید-۱۹» نیز در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. وی افزود: تاکنون ۵ میلیون و ۷۴۷ هزار و ۳۲۵ آزمایش تشخیص «کووید-۱۹» در کشور انجام شده است. به گفته وی، استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه‌وبویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال‌وبختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان‌وبلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند.

******

حاشیه‌سازی در روزهای سخت کرونایی!

گروه اجتماعی: استعفاهای سریالی در وزارت بهداشت آن هم در روز اول اجرای محدودیت‌های جدید و شدید، ناکارآمدی دولت و عدم مدیریت صحیح در مقابله با کرونا را بیش از پیش عیان کرد. 
به گزارش «وطن ‌امروز»، یک روز بعد از اینکه وزیر بهداشت از وضعیت تحقیقات و پژوهش در وزارتخانه و عدم یاری‌رسانی به درمان کرونا گله کرد، معاون پژوهشی سعید نمکی از سمت خود استعفا و در استعفانامه خود به وزیر بهداشت هم حمله کرد!
رضا ملک‌زاده جمعه‌شب پس از 7 سال فعالیت در سمت معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، با انتشار نامه‌ای از سمت خود استعفا کرد اما اینکه در این برهه حساس مواجهه با کرونا و در آستانه هفته پژوهش چگونه چنین اتفاقی رخ داد و اینگونه در وزارت بهداشت تضارب آرا دیده شد(!) موضوعی است که شاید ریشه در ماه‌های گذشته داشته باشد. 
ملک‌زاده که پیش‌تر در دولت مرحوم ‌رفسنجانی طی سال‌های ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۲ و پیش از سیدعلیرضا مرندی در سمت وزیر بهداشت فعالیت داشت، در سال‌های گذشته در دولت تدبیر و امید از مهرماه سال ۱۳۹۲ با حکم سیدحسن هاشمی- وزیر وقت بهداشت- در سمت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت مشغول به کار شد و بعدها در دولت دوازدهم نیز حتی زمانی که سعید نمکی جایگزین هاشمی شد، او همچنان به فعالیتش در این سمت ادامه داد و به عبارت دیگر از سوی وزیر جدید نیز در سمت خود ابقا شد. 
 وزیر بهداشت اما روز پنجشنبه به یکباره به انتقاد تند و صریح از وضعیت تحقیقات سلامت پرداخت و حتی در بخشی از صحبت‌های خود با اشاره به نام دکتر رضا ملک‌زاده، عنوان کرد: «۹۸ درصد تحقیقات در نظام سلامت، صرف انتشار مقالات در فلان مجلات می‌شود که به کار نمی‌آید. بشدت به روند تحقیقات نظام سلامت انتقاد دارم. نامه بنده به دکتر ملک‌زاده در روزهای اول شیوع کرونا در کشور را مشاهده کنید که ۱۰ آیتم تعیین شده اما یکی از آنها تاکنون جواب نداده است. کدام وزیر کم‌خرد با چنین یافته‌های شکسته‌ای می‌تواند بخش سلامت کشور را اداره کند؟ اصلا نباید بر یافته‌هایی که بر حسب یک تخمین به وزیر داده می‌شود، کار و اعتماد کرد. این تخمین‌ها تاکنون درست نبوده و ۱۰ مدل اپیدمیولوژیک به من دادند که هیچ کدام صحیح نبوده و برای هیچ اقدامی مناسب نبود». 
اما این بار ملک‌زاده به رسم سابق خود به پاسخگویی به نقدهای مطرح‌شده پرداخت ولی با ادبیاتی به ‌مراتب تندتر و بدین ترتیب، با انتشار نامه‌ای شدیداللحن و بلندبالا، خبر استعفای خود را مطرح کرد. 
در بخش‌هایی از این نامه، آمده است: «اظهارات اخیر جنابعالی درباره تحقیقات علوم پزشکی ایران با ادعاهایی همچون «۹۸ درصد تحقیقات علوم پزشکی صرف انتشار مقالات در فلان مجله می‌شود» و طرح سوالاتی مانند «تحقیقات علوم پزشکی چقدر پا به عرصه پرمشکل نظام سلامت گذاشته است؟» چنان بی‌پایه و اساس است که حتی بیگانگان ایران‌ستیز در فراسوی مرزهای کشور، که در قالب پروژه‌های کلان و صرف میلیاردها بودجه، درصدد اثبات ناکارآمدی تحقیقات علوم پزشکی در ایران بوده‌اند، چنین نتیجه عجیب و کاملا مردودی نگرفته‌اند، چرا که همان گروه‌های متخاصم هم، پس از تحقیقات پرشمار و تعطیل‌ناپذیر خود، به‌رغم اشاره به برخی اشکالات موجود در سیاست‌های تحقیقاتی ایران که به اعتقاد ما ریشه در سیاست‌گذاری‌های خارج از حیطه وزارت بهداشت و در مرجعی فراتر دارد، در نهایت به پیشرفت‌های کیفی تحقیقات علوم پزشکی ایران و افزایش چشمگیر استناد به مقالات محققان ایرانی در کنار رشد کمی اذعان کرده‌اند و اسناد آنها موجود و منتشر شده است». 
یکی دیگر از نکاتی که در ماجرای استعفای ملک‌زاده نباید از آن بسادگی گذشت، استعفای علی نوبخت، نایب‌رئیس و دبیر شورای مشورتی بیماری کرونا بود که با این استعفا تلاش کرد حمایت‌های خود را از وزیر بهداشت سلب کند. هر چند گلایه‌های چند روز گذشته نمکی نشان می‌داد برخی اعضای ستاد کرونای وزارت بهداشت نه‌تنها همکاری لازم را برای مدیریت این بیماری نداشته‌اند، بلکه فقط با نشستن بر مسندی به دنبال رسیدن به اهداف خود بوده‌اند. استعفای نوبخت آن هم در شرایطی که محدودیت‌های جدید کرونا در کشور در حال اجراست؛ جای تأمل دارد و این سوال را در اذهان عمومی شکل می‌دهد که استعفای وی چیزی جز تلاش برای ضربه زدن به سلامت مردم و برنامه‌ریزی‌های وزارت بهداشت بوده است؟
 
* فرید نجفی جایگزین ملک‌زاده
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حکمی فرید نجفی را به عنوان سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری این وزارتخانه منصوب کرد. جالب اینکه سعید نمکی در متن حکم نجفی بار دیگر مدیریت ملک‌زاده را زیر سوال برد و از اظهارات عجیب و غریب معاون قبلی خود خبر داد. نمکی در این حکم آورده است: «بعضی از موارد غیرعالمانه از قبیل عدم ابتلای مجدد، گرفتاری 30 میلیون هموطن و ترویج اندیشه ایمنی دسته‌جمعی از تراوشات آن مجموعه بود که کار را در مدیریت بیماری و اوضاع مدیران ارشد سخت‌تر کرد. پرداختن جنابعالی به مفاد نامه ضمیمه بسیار حائز اهمیت است». 
دود حاشیه‌های وزارت بهداشت آن هم در آستانه آغاز محدودیت‌های جدید و مقابله با موج سوم کرونا قبل از همه به چشم مردمی خواهد رفت که برای مدیریت کرونا روی تدبیر دولت حساب باز کرده‌اند. ناکارآمدی دولت در مقابله با کرونا از قبل اثبات شده اما حاشیه‌های وزارت بهداشت در روزهای مهم کرونایی نشان می‌دهد سوءمدیریت در دولت بیش از حد تصور است و انتظار می‌رود حداقل در مواجهه با بحرانی مثل کرونا دولت این حاشیه‌ها را مدیریت کند. 
***
[شکایات از معاون مستعفی وزارت بهداشت در کمیسیون‌ اصل ۹۰ پیگیری می‌شود]
حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر، رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس در صفحه شخصی خود با اشاره به شکایاتی که از رضا ملک‌زاده به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس رسیده، در بخشی از توئیت خود نوشت: «به کمیسیون اصل 90 تعدادی شکایت از شخص آقای ملک‌زاده، معاون پژوهشی مستعفی وزارت بهداشت در ماه‌های گذشته واصل شده است. ‏طبق قوانین کمیسیون اصل 90 با استعفای افراد، پیگیری شکایات متوقف نمی‌شود و فرد باید پاسخگوی عملکرد خود باشد». به دنبال صحبت‌ها و انتقادات اخیر وزیر بهداشت نسبت به وضعیت تحقیقات سلامت، رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت روز گذشته از سمت خود استعفا کرد.

Page Generated in 0/0044 sec