printlogo


کد خبر: 227042تاریخ: 1399/9/2 00:00
مشاجره در وزارت بهداشت منجر به استعفاهای سریالی شد؛ معاون جنجالی نمکی رفت
حاشیه‌سازی در روزهای سخت کرونایی

گروه اجتماعی: استعفاهای سریالی در وزارت بهداشت آن هم در روز اول اجرای محدودیت‌های جدید و شدید، ناکارآمدی دولت و عدم مدیریت صحیح در مقابله با کرونا را بیش از پیش عیان کرد. 
به گزارش «وطن ‌امروز»، یک روز بعد از اینکه وزیر بهداشت از وضعیت تحقیقات و پژوهش در وزارتخانه و عدم یاری‌رسانی به درمان کرونا گله کرد، معاون پژوهشی سعید نمکی از سمت خود استعفا و در استعفانامه خود به وزیر بهداشت هم حمله کرد!
رضا ملک‌زاده جمعه‌شب پس از 7 سال فعالیت در سمت معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، با انتشار نامه‌ای از سمت خود استعفا کرد اما اینکه در این برهه حساس مواجهه با کرونا و در آستانه هفته پژوهش چگونه چنین اتفاقی رخ داد و اینگونه در وزارت بهداشت تضارب آرا دیده شد(!) موضوعی است که شاید ریشه در ماه‌های گذشته داشته باشد. 
ملک‌زاده که پیش‌تر در دولت مرحوم ‌رفسنجانی طی سال‌های ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۲ و پیش از سیدعلیرضا مرندی در سمت وزیر بهداشت فعالیت داشت، در سال‌های گذشته در دولت تدبیر و امید از مهرماه سال ۱۳۹۲ با حکم سیدحسن هاشمی- وزیر وقت بهداشت- در سمت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت مشغول به کار شد و بعدها در دولت دوازدهم نیز حتی زمانی که سعید نمکی جایگزین هاشمی شد، او همچنان به فعالیتش در این سمت ادامه داد و به عبارت دیگر از سوی وزیر جدید نیز در سمت خود ابقا شد. 
 وزیر بهداشت اما روز پنجشنبه به یکباره به انتقاد تند و صریح از وضعیت تحقیقات سلامت پرداخت و حتی در بخشی از صحبت‌های خود با اشاره به نام دکتر رضا ملک‌زاده، عنوان کرد: «۹۸ درصد تحقیقات در نظام سلامت، صرف انتشار مقالات در فلان مجلات می‌شود که به کار نمی‌آید. بشدت به روند تحقیقات نظام سلامت انتقاد دارم. نامه بنده به دکتر ملک‌زاده در روزهای اول شیوع کرونا در کشور را مشاهده کنید که ۱۰ آیتم تعیین شده اما یکی از آنها تاکنون جواب نداده است. کدام وزیر کم‌خرد با چنین یافته‌های شکسته‌ای می‌تواند بخش سلامت کشور را اداره کند؟ اصلا نباید بر یافته‌هایی که بر حسب یک تخمین به وزیر داده می‌شود، کار و اعتماد کرد. این تخمین‌ها تاکنون درست نبوده و ۱۰ مدل اپیدمیولوژیک به من دادند که هیچ کدام صحیح نبوده و برای هیچ اقدامی مناسب نبود». 
اما این بار ملک‌زاده به رسم سابق خود به پاسخگویی به نقدهای مطرح‌شده پرداخت ولی با ادبیاتی به ‌مراتب تندتر و بدین ترتیب، با انتشار نامه‌ای شدیداللحن و بلندبالا، خبر استعفای خود را مطرح کرد. 
در بخش‌هایی از این نامه، آمده است: «اظهارات اخیر جنابعالی درباره تحقیقات علوم پزشکی ایران با ادعاهایی همچون «۹۸ درصد تحقیقات علوم پزشکی صرف انتشار مقالات در فلان مجله می‌شود» و طرح سوالاتی مانند «تحقیقات علوم پزشکی چقدر پا به عرصه پرمشکل نظام سلامت گذاشته است؟» چنان بی‌پایه و اساس است که حتی بیگانگان ایران‌ستیز در فراسوی مرزهای کشور، که در قالب پروژه‌های کلان و صرف میلیاردها بودجه، درصدد اثبات ناکارآمدی تحقیقات علوم پزشکی در ایران بوده‌اند، چنین نتیجه عجیب و کاملا مردودی نگرفته‌اند، چرا که همان گروه‌های متخاصم هم، پس از تحقیقات پرشمار و تعطیل‌ناپذیر خود، به‌رغم اشاره به برخی اشکالات موجود در سیاست‌های تحقیقاتی ایران که به اعتقاد ما ریشه در سیاست‌گذاری‌های خارج از حیطه وزارت بهداشت و در مرجعی فراتر دارد، در نهایت به پیشرفت‌های کیفی تحقیقات علوم پزشکی ایران و افزایش چشمگیر استناد به مقالات محققان ایرانی در کنار رشد کمی اذعان کرده‌اند و اسناد آنها موجود و منتشر شده است». 
یکی دیگر از نکاتی که در ماجرای استعفای ملک‌زاده نباید از آن بسادگی گذشت، استعفای علی نوبخت، نایب‌رئیس و دبیر شورای مشورتی بیماری کرونا بود که با این استعفا تلاش کرد حمایت‌های خود را از وزیر بهداشت سلب کند. هر چند گلایه‌های چند روز گذشته نمکی نشان می‌داد برخی اعضای ستاد کرونای وزارت بهداشت نه‌تنها همکاری لازم را برای مدیریت این بیماری نداشته‌اند، بلکه فقط با نشستن بر مسندی به دنبال رسیدن به اهداف خود بوده‌اند. استعفای نوبخت آن هم در شرایطی که محدودیت‌های جدید کرونا در کشور در حال اجراست؛ جای تأمل دارد و این سوال را در اذهان عمومی شکل می‌دهد که استعفای وی چیزی جز تلاش برای ضربه زدن به سلامت مردم و برنامه‌ریزی‌های وزارت بهداشت بوده است؟
 
* فرید نجفی جایگزین ملک‌زاده
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حکمی فرید نجفی را به عنوان سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری این وزارتخانه منصوب کرد. جالب اینکه سعید نمکی در متن حکم نجفی بار دیگر مدیریت ملک‌زاده را زیر سوال برد و از اظهارات عجیب و غریب معاون قبلی خود خبر داد. نمکی در این حکم آورده است: «بعضی از موارد غیرعالمانه از قبیل عدم ابتلای مجدد، گرفتاری 30 میلیون هموطن و ترویج اندیشه ایمنی دسته‌جمعی از تراوشات آن مجموعه بود که کار را در مدیریت بیماری و اوضاع مدیران ارشد سخت‌تر کرد. پرداختن جنابعالی به مفاد نامه ضمیمه بسیار حائز اهمیت است». 
دود حاشیه‌های وزارت بهداشت آن هم در آستانه آغاز محدودیت‌های جدید و مقابله با موج سوم کرونا قبل از همه به چشم مردمی خواهد رفت که برای مدیریت کرونا روی تدبیر دولت حساب باز کرده‌اند. ناکارآمدی دولت در مقابله با کرونا از قبل اثبات شده اما حاشیه‌های وزارت بهداشت در روزهای مهم کرونایی نشان می‌دهد سوءمدیریت در دولت بیش از حد تصور است و انتظار می‌رود حداقل در مواجهه با بحرانی مثل کرونا دولت این حاشیه‌ها را مدیریت کند. 
***
[شکایات از معاون مستعفی وزارت بهداشت در کمیسیون‌ اصل ۹۰ پیگیری می‌شود]
حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر، رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس در صفحه شخصی خود با اشاره به شکایاتی که از رضا ملک‌زاده به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس رسیده، در بخشی از توئیت خود نوشت: «به کمیسیون اصل 90 تعدادی شکایت از شخص آقای ملک‌زاده، معاون پژوهشی مستعفی وزارت بهداشت در ماه‌های گذشته واصل شده است. ‏طبق قوانین کمیسیون اصل 90 با استعفای افراد، پیگیری شکایات متوقف نمی‌شود و فرد باید پاسخگوی عملکرد خود باشد». به دنبال صحبت‌ها و انتقادات اخیر وزیر بهداشت نسبت به وضعیت تحقیقات سلامت، رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت روز گذشته از سمت خود استعفا کرد.

 


Page Generated in 0/0041 sec