printlogo


کد خبر: 227033تاریخ: 1399/9/2 00:00
باخت غافلگیرکننده در اهواز استقلالی‌ها را واقع‌بین کرد
راه دور خوشبختی

استقلال در حالی به مصاف فولاد رفت که محمود فکری جز یک جابه‌جایی اجباری و جایگزینی محمدحسین مرادمند با سیاوش یزدانی مصدوم، تغییر دیگری در ترکیب اصلی ایجاد نکرده بود. از اوضاع تمرینات پیش از بازی مشخص بود شیخ دیاباته و داریوش شجاعیان ناآماده‌تر از آن هستند که توان ۹۰ دقیقه حضور در زمین را داشته باشند. محمد نادری و سیداحمد موسوی هم فعلا درگیر قرنطینه کرونایی هستند تا مربی استقلال گزینه‌های متعددی برای انتخاب ترکیب اصلی نداشته باشد اما ترجیح مرادمند به دانشگر و حضور حسینی به عنوان سنگربان اصلی، از نکات جالب توجه ارنج استقلال بود. در نیمه اول، نمایش آبی‌ها ناامیدکننده بود. مشکل بزرگ استقلال از جایی آغاز شد که فولاد با ۴ بازیکن یعنی پریرا، احمدزاده، قاسمی‌نژاد و آبشک که در اکثر دقایق جلوتر از پاتوسی بازی می‌کرد، مدافعان استقلال را بشدت پرس می‌کردند و عملا مانع انتقال توپ می‌شدند. تقریبا در تمام نیمه اول، استقلال هیچ راه‌حلی برای خلاص شدن از ایده نکونام پیدا نکرد. به همین دلیل بود که ۴ هافبک استقلال در این دقایق، هیچ موفقیتی در تغذیه مهاجمان نداشتند و تنها موقعیت این تیم هم فقط از روی یک کرنر به دست آمد. ضعف دیگری که در استقلال وجود داشت، فاصله زیاد ارسلان مطهری با مهدی قائدی بود. ارسلان تحت تأثیر جریان بازی، در اکثر دقایق تبدیل به هافبک پنجم شده بود و دور بودن او از دروازه، مشکل بزرگی بود که به توان تهاجمی استقلال لطمه زد. این واقعیت را نمی‌توان انکار کرد که در غیاب علی کریمی، هافبک‌های استقلال با «بحران خلاقیت» دست به گریبان هستند. علاوه بر آن، فرشید اسماعیلی و آرش رضاوند در کانال‌های کناری، مهره‌های کم‌تأثیری نشان دادند که در ۲-۴-۴ محمود فکری، قابلیت‌های چندانی ندارند. بعد از پنالتی‌ای که از تیزهوشی قائدی به دست آمد، راهکار فکری برای حفظ نتیجه، اضافه کردن دانشگر به خط دفاعی و ادامه بازی با ۵ مدافع بود اما نقطه ضعفی که از سال گذشته در خط دفاعی استقلال وجود داشت، همچنان بدون تغییر باقی ماند. مدافعان استقلال در فصل گذشته هم بیشتر از سایر مدعیان، در ارسال‌ها و زدن ضربات اول ضعیف ظاهر می‌شدند و این بار هم به ساده‌ترین شکل ممکن، به فرشاد احمدزاده کوتاه‌قد اجازه دادند در تیر اول، ضربه سر بزند. در گل اول فولاد، واکنش نداشتن فرشید باقری و تماشا کردن صحنه منجر به گل، باور نکردنی بود. فارغ از پنالتی‌ای که زاهدی‌فر در دقیقه پایانی اعلام کرد، نمایش استقلال در این بازی ضعیف‌تر از حد انتظار بود. به نظر می‌رسد این تیم برای تبدیل شدن به مدعی قهرمانی، راهی بسیار طولانی در پیش دارد. در واقع استقلال لااقل در ۴ پست نیاز به بازنگری دارد و از آن مهم‌تر، تیمی که برای قهرمانی قدم به لیگ می‌‌گذارد، باید «شخصیت تیم برنده» را داشته باشد. 
 
* دلیل عصبانیت فکری از دیاباته
اواخر دیدار استقلال و فولاد خوزستان محمد دانشگر به دلیل اصابت تابلوهای تبلیغاتی به ساق پایش دچار مشکل و با برانکارد راهی رختکن تیم استقلال شد. در این بین آبی‌پوشان حدود 10 دقیقه 10 نفره بازی کردند و به خاطر این اتفاق بعد از پایان بازی انتقادات فراوانی به کادر فنی تیم استقلال وارد شد. اینکه چرا سرمربی استقلال در آن دقایقی تعویض نکرد یک سوال است اما ظاهرا اتفاقات عجیب باعث ناراحتی محمود فکری از دیاباته شده است. از آنجا که بعد از مصدومیت دانشگر قرار بود تعویض دیگری انجام شود، سرمربی استقلال دیاباته را به کنار زمین فراخواند تا او را به زمین بفرستد. مهاجم استقلال هم کنار خط آمد و تابلوی تعویض هم بالا رفت اما در همان لحظه فرشید اسماعیلی به کادر فنی اعلام کرد زانویش درد دارد و نمی‌تواند به بازی ادامه بدهد. با این اتفاق کادر فنی استقلال برای حضور دیاباته در زمین دست نگه داشت تا شرایط را برای جایگزینی اسماعیلی بررسی کند، بعد از این اتفاق فکری بلافاصله خواستار حضور دیاباته در زمین شد اما مهاجم استقلال برای تعویض کفش‌های خود راهی رختکن شده بود! شیخ که با حضور کنار خط متوجه شده بود نمی‌تواند با آن استوک‌ها بازی کند به رختکن رفت و کفش‌هایش را عوض کرد اما سرمربی استقلال از این اتفاق بشدت عصبانی شد. تصاویر منتشر‌شده روی جلد یکی از روزنامه‌های ورزشی از فکری و دیاباته نشان‌دهنده ناراحتی شدید سرمربی از مهاجم استقلال است. فکری بعد از چند دقیقه که دیاباته از رختکن بازگشت با عصبانیت بر سر وی فریاد زد که در این دقایق کجا بوده که مهاجم استقلال اعلام کرد به رختکن رفته بود تا کفش‌هایش را عوض کند! نکته عجیب‌تر اینجا بود که باز هم هنگام ورود دیاباته، فولاد خوزستان ۲ تعویض همزمان انجام داد و تا مراحل تعویض این بازیکنان طی شود، دیاباته در دیرترین زمان ممکن به زمین رفت. 
 
* فحاشی دردسرساز 
اما حاشیه بزرگ این بازی مربوط به فیلمی بود که بلافاصله پس از خاتمه آن منتشر شد. محمود فکری وقتی با یکی از بازیکنان نیمکت‌نشین فولاد دست می‌دهد، لفظ بسیار زشتی را علیه کادر فنی فولادی‌ها به کار می‌برد. این فیلم در شبکه‌های اجتماعی به صورت گسترده پخش شد و مطابق انتظار باشگاه فولاد خواستار ورود کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال به قضیه فحاشی شد. البته خبر احضار او به کمیته انضباطی روز گذشته از سوی سایت فدراسیون مخابره شد اما این پایان کار نبود، چرا که دیروز شنبه طرفین ماجرا بیشتر وقت خود را به مصاحبه اختصاص دادند و یکدیگر را متهم به رفتار غیراخلاقی کردند. با این وجود به نظر می‌رسد فکری خیلی زودتر از آن چیزی که انتظارش می‌رفت در استقلال به غول حاشیه برخورد کرد و اگر نتواند خیلی زود تیمش را از این وضعیت نجات دهد، شاید پایان تلخ دیگر مربیان ایرانی چند سال اخیر، در انتظارش باشد. از قلعه‌نویی تا مظلومی و منصوریان می‌توانند برای او توضیح دهند مسیر سقوط چگونه به همین سادگی ساخته می‌شود.

Page Generated in 0/0039 sec