printlogo


کد خبر: 212408تاریخ: 1398/8/19 00:00
«وطن امروز» از آخرین وضعیت آلودگی هوای پایتخت و بی‌توجهی مسؤولان شهری گزارش می‌دهد
تهران با دود!
مدیرکل سابق حفاظت محیط‌زیست استان تهران در گفت‌وگو با «وطن‌امروز»: دولت اجرای «طرح برنامه جامع کاهش آلودگی هوای کلانشهرها» را در اولویت قرار نمی‌دهد

اسدالله خسروی: تهران دوباره دودی و کدر شده و آلودگی هوا کاملا مشهود و محسوس است اما انگار قرار نیست مسؤولان شهری و زیست‌محیطی اقدام خاصی در این‌باره انجام دهند.  به گزارش «وطن امروز»، تهران از ابتدای سال 25 روز هوای پاک، 177 روز هوای سالم، 29 روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و یک روز هم هوای سالم برای همه افراد داشته است، این در حالی است که پایتخت در مدت مشابه سال پیش، 13 روز هوای پاک، 193 روز هوای سالم و 27 روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس داشته است، بنابراین پایتخت از ابتدای سال 98 روزهای آلوده‌تری را نسبت به سال پیش داشته است. خیلی‌ها اجرای طرح جدید ترافیک را مهم‌ترین عامل افزایش روزهای آلوده تهران می‌دانند اما شهرداری‌چی‌ها آن را رد می‌کنند. قبلا با توجه به روزهای آلوده جلسه کمیته اضطرار شهرداری انجام می‌شد اما امسال هنوز خبری از این جلسه نیست و همچنان پایتخت رنگ دود به خود گرفته است. آیا سلامت مردم برای مسؤولان مهم نیست که رفع آلودگی هوا را در اولویت کاری خود قرار نمی‌دهند؟ پاسخ عملی به این سوال «نه» است. سیمای شهر تهران در پی آلودگی هوا، اکنون به قدری کدر و مه‌آلود شده است که نه‌تنها نفس شهروندان به شماره افتاده است، بلکه به سختی می‌توان برج‌ها و ساختمان‌های بلند پایتخت را مشاهده کرد. 
 
* هوای تهران تا پایان هفته آلوده است
در همین حال معاون پایش و نظارت محیط‌زیست استان تهران از احتمال تداوم آلودگی هوا تا پایان هفته جاری خبر داد. محمد رستگاری با اشاره به اینکه متوسط غلظت آلاینده‌های هوای تهران روز جمعه تا ساعت 10 صبح روی عدد 110 قرار گرفت، گفت: این عدد نشانگر آن است که هوا برای گروه‌های حساس ناسالم است. وی با بیان اینکه به منظور بررسی وضعیت هوای پایتخت تا پایان هفته جلسه‌ای با نمایندگان هواشناسی برگزار خواهد شد، اظهار داشت: اگر وضعیت پایداری هوا ادامه یابد به احتمال زیاد جلسه کمیته اضطرار تشکیل خواهد شد. معاون پایش و نظارت محیط زیست استان تهران خاطرنشان کرد: با توجه به شیوه‌نامه جدید، اگر کمیته اضطرار تصمیم به تعطیلی به علت افزایش آلودگی هوا هم بگیرد، این تصمیم برای مدارس خواهد بود.
 
*دولت اجرای «طرح برنامه جامع کاهش آلودگی هوای کلانشهرها» را در اولویت قرار نمی‌دهد
مدیرکل سابق حفاظت محیط‌زیست استان تهران درباره راهکار برون‌رفت از آلودگی هوای پایتخت به «وطن‌امروز» گفت: تا زمانی که «برنامه جامع کاهش آلودگی هوای کلانشهرها» بخوبی انجام نشود، نمی‌توان انتظار داشت معضل آلودگی هوای تهران حل شود. محمدهادی حیدرزاده با بیان اینکه «طرح برنامه جامع کاهش آلودگی هوای کلانشهرها» در اوایل دهه 70 مطرح شد و در دهه 90 مورد بازبینی و بازنگری قرار گرفت، گفت: کاهش تدریجی آلودگی هوای تهران نیازمند اجرای دقیق چنین طرح مهمی است اما از آنجا که عملیاتی شدن این طرح نیازمند رعایت یکسری مولفه‌ها و محورهای مندرج در مفاد این طرح است، اجراکنندگان آن همیشه کمبود منابع مالی را بهانه عدم اجرای دقیق آن قرار می‌دهند. وی به محورهایی چون گسترش ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی، رعایت معاینه فنی خودرو، اصلاح مدیریت سوخت، استانداردسازی تولید خودرو و نیز اصلاح صنایع ساکن در «طرح برنامه جامع کاهش آلودگی هوای کلانشهرها» اشاره کرد و گفت: هر چند در این زمینه اقداماتی انجام شده اما ناکافی است. مدیرکل محیط‌زیست استان تهران با بیان اینکه برخی دستگاه‌ها در اجرای این طرح به تکالیف خود عمل نمی‌کنند، افزود: چنانچه نظارت دقیقی بر تولید خودرو متناسب با استانداردهای روز دنیا و تولید سوخت شود، همچنین به گسترش و نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی در کنار سایر مولفه‌ها توجه شود، بتدریج شاهد کاهش آلودگی هوا خواهیم بود اما متاسفانه خیلی از دستگاه‌های مرتبط و متولی نسبت به این موضوع بی‌توجه بوده و کمبود اعتبارات را بهانه عدم اجرای طرح برنامه جامع کاهش آلودگی هوا بیان می‌کنند. وی در پاسخ به این سؤال که چرا سازمان برنامه و بودجه، در بودجه سالانه، اعتبارات مورد نیاز سازمان‌ها و دستگاه‌های مرتبط را برای اجرای این طرح مهم بخوبی تامین نمی‌کند، گفت: متاسفانه دولت تامین اعتبار لازم «طرح برنامه جامع کاهش آلودگی هوای کلانشهرها» را به‌عنوان یک ضرورت در اولویت قرار نمی‌دهد و این موضوع باعث شده شاهد آلودگی هوا در کلانشهرها بویژه پایتخت باشیم. 
 
* نتیجه معکوس طرح جدید ترافیک
درحالی که مدیران شهری معتقدند اجرای طرح‌ جدید ترافیک منجر به کاهش آلودگی هوا شده است ولی منتقدان می‌گویند این طرح نتیجه معکوس داشته است. بر اساس مطالعات انجام شده توسط شهرداری تهران، 2 موضوع آلودگی هوا و ترافیک دغدغه اصلی شهروندان تهرانی است؛ دغدغه‌هایی که مدیران شهری مختلف در پایتخت سعی کرده‌اند راه‌حلی برای آن پیشنهاد دهند ولی به نظر می‌رسد این راهکارها هیچ‌کدام به صورت جدی نتوانسته چاره درد آلودگی هوا باشد. به گفته برخی کارشناسان، راه‌حل‌هایی همچون اجرای طرح جدید ترافیک نه‌تنها موثر نبوده، بلکه سبب تشدید آن هم شده است ولی مدیران شهری موضوع را قبول ندارند و این مسأله هم یکی از اختلافات میان شورای شهری‌ها و شهرداری است؛ اختلافی که بالا گرفته و این روزها پای شهردار تهران را هم به آن باز کرده است. آمارها و جداول شرکت کنترل کیفیت هوای پایتخت نشان می‌دهد پایتخت از ابتدای سال ۲۵ روز هوای پاک، ۱۷۷ روز هوای سالم و 30 روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و یک روز هوای ناسالم برای همه افراد داشته است. این در حالی است که در مدت مشابه سال پیش تهران ۱۳ روز هوای پاک، ۱۹۳ روز هوای سالم و ۲۷ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس داشت، بنابراین روزهای سالم کاهش و روزهای آلوده در پایتخت از ابتدای سال افزایش یافته است. محمد علیخانی، رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران درباره مشکل آلودگی هوا به فارس گفت: آلودگی هوا مشکلی چندجانبه است و باید موضوعات مختلف را در آن در نظر گرفت که بخشی از این موضوعات به شهرداری بازمی‌‌گردد. بنزین، صنایع آلاینده و خودروها از حوزه شهرداری خارج شده ولی اجرای طرح‌های ترافیکی و حمل‌ونقل عمومی جزو وظایف شهرداری‌است. علیخانی تأکید کرد: شهرداری در حال حاضر تنها به موضوع طرح ترافیک توجه کرده که آن هم خالی از اشکال نیست و باید ایراداتش اصلاح و به عبارتی بازنگری شود و در کنار آن توسعه مترو، اتوبوس و معاینه فنی هم همزمان به کار گرفته شود.
 
 

 


Page Generated in 0/0038 sec