printlogo


کد خبر: 210377تاریخ: 1398/3/23 00:00
روز گذشته آخرین جلسه دادگاه متهمان بانک سرمایه برگزار شد
پایان محاکمه رضوی و دلاویز

رسیدگی به اتهامات هادی رضوی و احسان دلاویز از متهمان پرونده بانک سرمایه پایان یافت. این خبر را قاضی اسدالله مسعودی‌مقام پس از اخذ آخرین دفاعیات متهمان و وکلای مدافع آنها در شعبه 3 دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد و جرائم اقتصادی و در جمع خبرنگاران اعلام کرد. این اعلام به معنای پایان 8 جلسه رسیدگی به اتهامات این 2 نفر در پرونده جنجالی بانک سرمایه است. قاضی مسعودی‌مقام در این رابطه گفت: تاکنون 8 جلسه دادگاه برگزار شده و فکر نمی‌کنم در هیچ دادگاهی این مقدار فرصت به متهمان برای دفاع داده شده باشد. همچنین قاضی مسعودی‌مقام در پاسخ به این سوال که آیا در روزهای اخیر پرونده‌های اقتصادی جدیدی ارسال شده و اینکه آیا پرونده احمد عراقچی به شعبه شما ارسال شده؟ گفت: پرونده آقای عراقچی به شعبه ما ارسال نشده و فکر می‌کنم در شعبه دوم باشد.
 به گزارش «وطن‌‌امروز»، هشتمین جلسه رسیدگی به اتهامات سیدمحمدهادی رضوی و سایر متهمان بانک سرمایه که روز چهارشنبه به ریاست قاضی مسعودی‌مقام به صورت علنی برگزار شد به بیان آخرین دفاعیات وکیل متهم دلاویز اختصاص یافت. وکیل متهم دلاویز خطاب به نماینده دادستان گفت: شما در گفتار خود صراحتا اظهار کردید موکل من راجع به 2 میلیارد جواب بدهد که این ابهام دارد. باید بگویم آقای نماینده دادستان!، چطور با موردی که برای شما ابهام داشته کیفرخواست صادر کرده‌اید و دفاع می‌کنید، این موضوع جای سوال دارد. وی افزود: آ‌قای رضوی نخستین کسی است که بحث 2 میلیارد تومان را به صورت چک در جلد 2 صفحه ۱۷۶ و ۱۷۷ پرونده مطرح کرده است، آنچه در پرونده آمده هزینه‌کرد شرکت یا آقای دلاویز در ساخت فیلم شهرزاد بوده است.
در این هنگام قاضی مسعودی‌مقام خطاب به متهمان رضوی و دلاویز گفت: شما می‌دانید پول‌ها را بابت چه گرفته‌اید، من اینجا معذورم که آن را بیان کنم اما بعدا به شما خواهم گفت. در جلسات قبل و از آغاز جلسات من بار‌ها تأکید کرده‌ام صداقت را رعایت کنید اما به‌رغم اینکه مستندات وجود دارد شما طفره می‌روید. قاضی افزود: می‌دانم این پول‌ها و دست به دست شدن و پولشویی از کجا سر درآورده و در آینده بسیاری از این مطالب مشخص می‌شود. سعی نکنید طوری وانمود کنید که اطلاع ندارید. شما اطلاع کافی دارید و قطعا بهتر می‌دانید این پول‌ها کجا است. وکیل متهم دلاویز گفت: ما از این مواردی که می‌فرمایید بی‌اطلاع هستیم، من فقط آنچه در پرونده بوده را دیده‌ام؛ ۱۱ فقره چک بود که ضمیمه پرونده شده است. وی ادامه داد: البته گفته‌اید در وجه آقای قادری است که ابهام دارد و سوال من این است: چرا شما این ابهامات را رفع نکرده‌اید؟ ما خواستیم این چک‌ها ردیابی شود. این مبالغ برای تبلیغات در سریال شاهگوش بوده و درصدی از آن را قرار بود دریافت کند که مستندات در پرونده موجود است. وی با بیان اینکه ما هزینه‌کرد و مستندات آن را تقدیم خواهیم کرد، گفت: موکل من منکر همکاری در اخذ تسهیلات آقای رضوی از بانک است.
وکیل متهم دلاویز تصریح کرد: اتهام اصلی موکل من معاونت در اخلال عمده است که در کیفرخواست باید مصادیق سه‌گانه مندرج در ماده ۱۲۶ مشخص شود. آنچه مسلم است در پرونده معاونت موکلم در اخلال از طریق تسهیل بوده است. وی افزود: آقای رضوی قصد گرفتن تسهیلات از بانک را داشته و شرایط اعطای وام متعدد است اما آیا این شرایط رعایت شده است یا خیر؟ وی مدعی رعایت کامل مقررات است. وکیل دلاویز ادامه داد: جرم بودن عمل اصلی اگر احراز شود آن وقت است که می‌توان معاونت در جرم را به آن فرد منتسب کرد، علاوه بر اینکه باید نیت و قصد جرم هم وجود داشته باشد؛ یعنی باید علم و آگاهی احراز شود که آیا فرد با قصد و نیت خواسته است در نظام اقتصادی اخلال ایجاد کند؟
وکیل دادگستری ادامه داد: علاوه بر این لازم است یک رابطه سببیت بین رفتار متهم و جرم ارتکابی وجود داشته باشد. وی گفت: مهم‌ترین شرط برای معاونت در یک جرم داشتن وحدت قصد با مباشر است که لازم و ضروری است. حال سوال این است که آیا قصد موکل من براندازی بوده و قصد ضربه زدن به نظام اقتصادی را داشته است؟ آیا اصلا آقای رضوی قصد براندازی داشته است که موکل من با او وحدت قصد داشته باشد؟
وکیل متهم دلاویز افزود: بر اساس اسناد و مدارک پرونده، هیچ‌گونه قصد مشارکتی بین این 2 برای ارتکاب جرم وجود ندارد. چون جرم اخلال، یک جرم نتیجه‌محور است؛ یعنی از رفتار‌ها و اعمال یک نتیجه به دست بیاید.
به گزارش میزان، وکیل متهم دلاویز در پایان دفاعیات خود گفت: نظر به اینکه در پرونده مطروحه هیچ دلیل شرعی و قانونی که بخواهد اتهام منتسب به موکل را احراز کند وجود ندارد و با توجه به اصل برائت، از محضر دادگاه عدل اسلامی، استدعای اتخاذ تصمیم شایسته و صدور حکم برائت در حق موکلم را دارم.
قاضی مسعودی‌مقام گفت: با پایان گرفتن آخرین دفاعیات متهمان آقایان رضوی و دلاویز شما موظف هستید ظرف 10 روز آینده آخرین مستندات را تقدیم دادگاه کنید. مسعودی‌مقام از نماینده دادستان خواست کیفرخواست پیرامون اعضای هیات مدیره را قرائت کند.
تبانی مدیران بانک سرمایه با برخی تسهیلات‌گیرندگان
نماینده دادستان پس از آخرین دفاعیات وکیل متهم بیان داشت: بانک سرمایه یکی از بانک‌هایی است که به دلیل عدم نظارت و سوءمدیریت ۱۴ هزار میلیارد تومان از اموال سپرده‌گذاران بانک را حیف و میل کرده است که صندوق ذخیره فرهنگیان سهامدار ۴۷ درصد و گروه ریخته‌گران ۳۸ درصد از آن را دارا هستند و بیش از ۸۳ درصد نیز در تملک گروه مذکور است. نماینده دادستان گفت: مدیران بانک سرمایه وکیل بانک محسوب می‌شوند اما پیرو تبانی با برخی تسهیلات‌گیرندگان موجب اتلاف وجوه کلان بانک سرمایه شده‌اند و تحت عنوان مجرمانه خیانت در امانت قابل تعقیب کیفری هستند. وی تاکید کرد: نظر به جوابیه بانک مرکزی، مدیران مرتکب بزه اخلال در نظام اقتصادی از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی شده‌اند که ۸ نفر از آنها قابل توجه بوده و ذکر می‌شود. آقایان یاسر ضیایی، محمدرضا خانی، محمدعلی هادی، خادم، باقری، حیدرآبادی‌پور، احمدی و بیرانوند از طریق امضای مصوبات تسهیلات به سپرده‌گذاران نقش مستقیمی داشته‌اند و آنها با ارتکاب عمل مجرمانه تسهیلات را از سال ۹۲ تا ۹۵ در اختیار شرکت‌ها و گروه ریخته‌گران قرار داده‌اند. نماینده دادستان گفت: حسب تحقیقات و اقاریر، وجوه تسهیلات به جای تاسیس واحد‌های تولیدی صرف امورات شخصی تسهیلات‌گیرندگان مثل خرید املاک و خودرو شده است و نظر به سوابق طولانی‌مدت آنها در اشتغال بانکداری، علم به موثر بودن فعالیت‌های آنها درمقابله با جمهوری اسلامی مفروض بوده و اقدامات آنها اقتضای شمول اخلال عمده در نظام اقتصادی را دارد.


Page Generated in 0/0038 sec