printlogo


کد خبر: 209571تاریخ: 1398/2/28 00:00
رئیس قوه‌قضائیه در نشست صریح و صمیمی با دانشجویان:
مصمم به احقاق حق دانشجویان بورسیه هستیم
در برخورد با مفاسد خط قرمزی قائل نیستیم

گروه سیاسی: خبر خوب رئیس قوه‌قضائیه به دانشجویان بورسیه؛ آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی می‌گوید مصمم است حق دانشجویان بورسیه‌ای را که به‌واسطه سیاسی‌کاری در دولت روحانی از حقوق‌شان محروم مانده‌‌اند احقاق کند.
روز پنجشنبه تعدادی از نمایندگان تشکل‌‌های دانشجویی با رئیس قوه‌قضائیه دیداری برگزار کرده و پیشنهادات، مطالبات و انتقادات خود را درباره دستگاه قضایی مطرح کردند. حاشیه‌‌های منتشر شده از این دیدار از صراحت و صمیمیت حاکم بر این جلسه حکایت دارد. اظهارات آیت‌الله رئیسی در این نشست نیز با استقبال دانشجویان مواجه شد. از جمله تاکیدش بر احقاق حقوق دانشجویان بورسیه، نشان می‌دهد این دانشجویان مظلوم حالا با امیدواری بیشتری به دنبال احقاق حقوق پایمال شده خود هستند. بر اساس گزارش مرکز رسانه قوه‌قضائیه، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در این نشست درباره موضوع بورسیه‌ها گفت: مقام معظم رهبری چندین بار نسبت به احقاق حق دانشجویان تاکید داشتند. در این رابطه پیگیری‌هایی شده است. این پیگیری‌ها اگرچه لازم بوده اما کافی نبوده و ما مصمم به پیگیری و احقاق حق دانشجویان بورسیه هستیم. آیت‌الله رئیسی افزود: تلاش ما این است اگر در رابطه با پرونده بورسیه‌ها حکمی از سوی دیوان عدالت اداری صادر شده اما مورد اجرا قرار نگرفته، از سازوکارهایی که در قانون برای اجرای احکام صادره از طرف دیوان عدالت اداری پیش‌بینی شده، بهره بگیریم تا در قضیه بورسیه‌ها از طرف دستگاه قضایی احقاق حق شود، البته خود دوستان و دانشجویان بورسیه نیز باید در این رابطه به ما کمک کنند و پیگیری‌های لازم را انجام دهند و من نیز به همکاران در دیوان عدالت اداری تاکید خواهم کرد این موضوع بورسیه‌ها را به یک سامانی برسانیم.
   خط قرمز نداریم
موضوع مهم دیگری که در نشست دانشجویان با رئیس قوه‌قضائیه مطرح شد، موضوع خط قرمز در مبارزه با فساد بود. به گفته آیت‌الله رئیسی، قوه‌قضائیه در برخورد با مفاسد هیچ خط قرمزی قائل نمی‌شود. آیت‌الله رئیسی در این‌باره با بیان اینکه در برخورد با مفاسد بویژه مفاسد اقتصادی هیچ خط قرمزی را قائل نیستیم، گفت: هر کسی در هر جایگاهی اعم از اقتصادی و اجتماعی و سیاسی باشد، اگر مرتکب فساد شود، باید مورد رسیدگی قرار گیرد و در این رابطه هیچ خط قرمزی وجود ندارد. وی افزود: در رابطه با مبارزه با فساد خط قرمز ما پیگیری بی‌استناد است اما اگر استنادات کافی وجود داشته باشد، هیچ خط قرمزی را برای برخورد با فساد بویژه فساد اقتصادی قائل نیستیم. رئیس قوه‌قضائیه گفت: امروز همه بخش‌های کشور باید باور داشته باشند بنای ما در دستگاه قضایی بدون توجه به خط و جریان و وابستگی و پیوستگی، سلامت در نظام اداری کشور است، لذا هیچ خط قرمزی را در امر مبارزه با فساد برای خود نمی‌شناسیم. آیت‌الله رئیسی گفت: به همکاران‌مان صریحاً اعلام کرده‌‌‌‌‌ایم و این اعلام را مسؤولان و مردم نیز بدانند که در برخورد با فساد هیچ خط قرمزی نداریم. وی افزود: مردم بهترین ناظران هستند. هرجا به مردم اعتماد کردیم و مردم را به میدان آوردیم، آنجا حوزه موفقیت ما بوده است، لذا از گزارشات مردمی پیرامون فساد حمایت می‌کنیم و مخبران و کسانی را که خبر از فساد دهند، مورد تشویق قرار می‌دهیم. ما این موضوع را به صورت قانونمند دنبال می‌کنیم تا سازوکار آن فراهم شود و افراد مخبر و خبردهنده از فساد تحت فشار قرار نگیرند و تشویق شوند. البته نه اینکه یک مسؤولی مدتی در جایی مشغول بوده و حالا بیرون آمده و اعلام کند در آن مجموعه فساد وجود دارد؛ این قابل پیگرد است که چرا این فرد تاکنون از فساد در آن مجموعه خبر نداده است. رئیس قوه‌قضائیه با بیان اینکه در این دوره تحولی به دنبال شفاف‌‌سازی هستیم، گفت: بر مبنای اصل شفاف‌سازی اعلام کرده‌ایم آرای قضات در منظر و مرئای همگان قرار گیرد و در سامانه‌ای همه آرای قضایی بدون ذکر نام درج شود. البته در مواردی که قانون الزام کرده، نظیر پرونده‌های فساد اقتصادی، بعد از قطعی شدن حکم، حکم صادره بنا بر تصریح قانونی با ذکر نام اعلام خواهد شد.


Page Generated in 0/0030 sec