printlogo


کد خبر: 209539تاریخ: 1398/2/26 00:00
برادران فنونی‌زاده در گفت‌وگو با «وطن‌امروز» از قهرمان لیگ هجدهم می‌گویند
پرسپولیس یا سپاهان؟

زهره فلاح زاده: لیگ برتر فوتبال ایران به ایستگاه آخر رسید‌ و امروز پنجشنبه تیم قهرمان و دومین تیم سقوط کرده به دسته پایین‌تر مشخص می‌شوند‌. دیدار پارس‌جنوبی- پرسپولیس و سپاهان- استقلال خوزستان حساس‌ترین بازی‌های هفته پایانی لیگ هستند که تکلیف قهرمان را مشخص می‌کنند. قرمزپوشان پایتخت با یک تساوی هم بر سکوی قهرمانی تکیه خواهند زند اما طلایی‌پوشان دیار اصفهان هم باید بازی خود را ببرند و هم نیم نگاهی به باخت پرسپولیس در جم داشته باشند. علاوه بر این ۲ بازی مهم، استقلال هم در ورزشگاه آزادی در حالی برابر سپیدرود قرار می‌گیرد که به فکر گرفتن سهمیه آسیایی است و حریف به دنبال گرفتن نتیجه مقابل آبی‌پوشان تا در لیگ ماندگار شود. برای بررسی هفته آخر و بازی 2 تیم پرهوادار ایران سراغ برادران فنونی‌زاده که سابقه بازی در سرخابی‌های پایتخت را دارند، رفتیم. در ادامه گفت‌وگوی «وطن‌امروز» با مهدی و مرتضی فنونی‌زاده را می‌خوانید.
***
مهدی فنونی‌زاده: دوست دارم سپاهان قهرمان شود
  استقلال می‌توانست با برد مقابل صنعت نفت همچنان مدعی باقی بماند و حداقل هفته پایانی لیگ جذاب‌تر دنبال شود اما اشتباه داوری و تساوی برابر تیم آبادانی، تمام معادلات را به‌هم ریخت؛ نظر شما درباره این بازی پرحرف و حدیث چیست؟
استقلال یک گل سالم در این بازی زد اما نمی‌دانم چه دست‌های پشت‌پرده‌ای وجود دارد که هم به اشتباه پنالتی علیه سپاهان می‌گیرند و هم گل استقلال را مردود اعلام می‌کنند و هم یک پنالتی اشتباه به سود پرسپولیس می‌گیرند. نمی‌دانم در فوتبال ما چه خبر است اما به هر حال استقلال هنوز امیدوار است که بتواند در بازی آخر سهمیه آسیایی بگیرد.
   یعنی شما هم اعتقاد دارید داوری‌های هفته بیست‌ونهم لیگ برتر شائبه‌برانگیز بوده؟
صددرصد! اصلاً شکی نیست. نه من بگویم، بلکه کل ایران این را می‌گوید. پنالتی پرسپولیس آیا پنالتی بود؟ یا پنالتی‌ای که به سود پدیده گرفتند، پنالتی بود؟
   پرسپولیس در آستانه قهرمان شدن است؛ به نظر شما این امر محقق می‌شود؟
من دوست دارم سپاهان قهرمان لیگ شود.
  مجیدی بعد از بازی با صنعت نفت در صفحه اینستاگرامش پستی قرار داد اما بعدا آن را پاک کرد و موضعش را تغییر داد؛ او نباید رفتار حرفه‌ای‌تری نشان دهد؟
فرهاد نباید در شبکه‌های اجتماعی خودش را سر زبان‌ها بیندازد. او دیگر بازیکن نیست، بلکه مربی یک تیم بزرگ آسیایی است و باید کمی در رفتارش تجدیدنظر کند. من اگر می‌گویم دوست دارم سپاهان قهرمان شود برای اینکه در باشگاه استقلال سمتی ندارم و می‌توانم راحت نظر شخصی بدهم اما فرهاد مجیدی و امثال او که در باشگاهی فعالیت دارند، نباید چنین نظراتی داشته باشند.
   به نظر شما فصل بعد مربی استقلال باید ایرانی باشد یا خارجی؟
انتخاب سرمربی دست من و شما نیست و مدیران باشگاه بهتر از ما به شرایط تیم آگاهی دارند اما نظر شخصی من این است که تنها کسی مثل امیر قلعه‌نویی می‌تواند این تیم را به موفقیت برساند. آخرین قهرمانی استقلال با همین مربی است. او خوب تیم را می‌شناسد و می‌تواند کمک کند. ۶ فصل است تیم قهرمان نشده و ما در خیابان سرمان همیشه پایین است، چون نتوانستیم مقامی در لیگ بیاوریم. تنها قلعه‌نویی می‌تواند سر ما را بالا بیاورد. البته باید تعاملی ایجاد شود تا فرهاد مجیدی هم کنار او کار کند. مگر کریم باقری بازیکن کمی بوده که چند سال است به عنوان کمک کنار برانکو کار می‌کند؟
مرتضی فنونی‌زاده: مطمئن باشید پرسپولیس قهرمان می‌شود
  شرایط پرسپولیس را چطور می‌بینید؟ این تیم در آستانه قهرمانی در لیگ است.
مطمئن باشید تیم ما پنجشنبه قهرمان می‌شود. حالا یک هفته قهرمانی به تعویق افتاد.‌ بازیکنان در مصاف با ماشین‌‌سازی با استرس بازی کردند اما به هر حال صدرنشین هستند و با یک تساوی هم پرسپولیس قهرمان می‌شود.
  ارزیابی‌تان از بازی با پارس جنوبی جم چیست؟
اتفاقاً با مهدی تارتار هم صحبتی داشتم. او می‌گفت اگر در این دیدار پیروز نشوم مدیران باشگاه اخراجم می‌کنند و اگر برنده شوم هواداران پرسپولیس علیه من موضع می‌گیرند. من هم به او گفتم مرد و مردانه فوتبال‌تان را بازی کنید. به هرحال تیم پرسپولیس کجا، تیم پارس جنوبی کجا!
  پس کری هم برای تارتار و پارس جنوبی‌ها خواندید؟
نه (با خنده جواب می‌دهد) بنده خدا تارتار خودش را در مخصمه انداخته بود که من گفتم تیم شما که نمی‌تواند پرسپولیس را ببرد. البته این را هم گفتم که فوتبال است و هزار اتفاق؛ شاید شما توانستید پرسپولیس را ببرید.
  احتمال نمی‌دهید سپاهان بازی‌اش را ببرد و پرسپولیس ببازد و تیم اصفهانی قهرمان شود؟
سپاهان با تیم سقوط کرده استقلال خوزستان بازی دارد، در نتیجه کار سختی ندارد و از الان من می‌گویم ۳ امتیاز این بازی به حساب سپاهان واریز خواهد شد اما پرسپولیس قهرمانی‌اش دست خودش است و با یک تساوی هم قهرمان می‌شود ولی من به مساوی هم راضی نیستم. بازیکنان نباید به خیال مساوی وارد زمین شوند و باید به فکر کسب ۳ امتیاز بازی باشند. البته تیم برانکو همیشه احتیاط داشته و این بازی باید محتاط‌تر بازی کند که خدا نکرده قهرمانی از دست نرود.
  اشتباهات داوری در هفته بیست‌ونهم در نتایج به‌دست آمده تیم‌ها تأثیرگذار بود و 2 تیم مدعی سپاهان و استقلال حق تیم‌های خود را تضییع شده می‌دانستند؛ نظر شما درباره داوری‌های هفته گذشته چیست؟
اگر بخواهیم حق را بگوییم انصافاً گل استقلال سالم بود و پنالتی پدیده هم به اشتباه به سود این تیم گرفته شد، البته دقایق پایانی بازی پرسپولیس و ماشین‌‌سازی یک پنالتی هم برای سرخپوشان نگرفتند و به ضرر این تیم شد. به هرحال کمیته داوران باید کمی با داورانش صحبت کند که سریع پرچم نزنند.
  پرسپولیس در ۴ هفته اخیر نتوانسته به بردی در لیگ دست پیدا کند؛ مشکل تیم برانکو در چیست که نمی‌تواند به برد برسد؟
مشکل اصلی پرسپولیس و دیگر تیم‌های آسیایی ایران، بازی‌های فشرده لیگ است، بویژه 2 تیم بزرگ ایران که بازی‌های سختی هم در لیگ قهرمانان داشتند. اگر پرسپولیس مثل فصل گذشته 3 هفته زودتر قهرمانی‌اش مسجل شده بود با خیالی آسوده در آسیا هم ظاهر می‌شد و بهتر هم نتیجه می‌گرفت‌. در لیگ هم مدعیان لیگ زیاد بودند و تیم با احتیاط و استرس و البته خسته بازی می‌کرد.
  موافقید برانکو همچنان سرمربی پرسپولیس باشد؟
بله! صددرصد. منتها باید کمی در کوچینگ دقت بیشتری کند. مشکل تیم برانکو این است که تمام هافبک‌های تیم فیزیکی هستند و برانکو بازیکن بازیساز و فانتزی‌ ندارد. نمی‌دانم چرا باید رفیعی و رسن روی نیمکت باشند؛ بازیکنانی که می‌توانند بازی را به نفع پرسپولیس دربیاورند اما به هر حال نظر سرمربی مهم است.


Page Generated in 0/0034 sec