printlogo


کد خبر: 206263تاریخ: 1397/11/23 00:00
مردم ایران جشن پرشور 40 سالگی پیروزی انقلاب اسلامی را در بیش از 1000 شهر و 10 هزار روستای سراسرکشور برگزار کردند
تیر در چله نشست
حضور بی‌نظیر مردم در چهلمین جشن پیروزی انقلاب یک پاسخ دشمن‌شکن و سرآغاز یک دوره جدید در تاریخ عزت‌آفرین ملت ایران است

گروه سیاسی: جشن چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی روز گذشته در بیش از هزار شهر و ۱۰ هزار روستا در سراسر کشور با شعار «افتخار به گذشته، امید به آینده» برگزار شد.
به گزارش «وطن‌‌امروز»، راهپیمایی بزرگداشت یوم‌الله 22 بهمن دیروز در شرایطی برگزار شد که با وجود سرمای زمستانی و بارش شدید برف و باران در اقصی نقاط کشور، اقشار مختلف مردم و بویژه جوانان به خیابان‌ها آمده و بار دیگر بیعت خود با نظام اسلامی و آرمان‌های امام و انقلاب را تازه کردند. راهپیمایان دیروز با شعارهایی چون «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل»، «حیدری‌ام حیدری، فدایی رهبری‌ام»، «لبیک یا خامنه‌ای، لبیک یاحسین است»، «ما حامی مظلوم در جهانیم، در عرصه جهاد، بی‌امانیم»، «حزب‌الله حزب‌الله پرچمدار روح‌الله»، «نام شهیدان بود نماد قدرت ما»، «راه نجات امت، ولایت، ولایت» و «کجاست آن مزدور آمریکایی/ تا که ببیند نصرت خدایی» ضمن تجدید بیعت با نظام و رهبر انقلاب، انزجار خود را از آمریکا و اذنابش فریاد زدند.
بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ خبرنگار، عکاس و فیلمبردار مراسم ۲۲ بهمن را در سراسر کشور پوشش خبری دادند. همچنین  ۳۰۰ خبرنگار خارجی و ۳ هزار خبرنگار، عکاس و عوامل تصویربرداری و خبری داخلی (در تهران) و بیش از ۳ هزار و ۲۰۰ خبرنگار، عکاس و تصویربردار در سایر استان‌های کشور و تمام شبکه‌های صداوسیمای جمهوری اسلامی از جمله ۳۶۰ گروه خبری و تمام شبکه‌های برون‌مرزی و جام‌جم در تهران و تمام شبکه‌های استانی کشور در مسیرهای راهپیمایی، مراسم ۲۲ بهمن را به صورت مستقیم و تولیدی پوشش خبری - تصویری دادند.
دیروز همچنین حدود ۲۰۰ میهمان از کشورهای مختلف از جمله آمریکا، فرانسه، انگلستان، ایرلند، ونزوئلا و دیگر کشورها و از میان چهره‌های سیاسی، هنری، ورزشی و دانشگاهی در جمع مردم ایران در جشن‌های فجر چهلم حاضر بودند. ضمن اینکه همزمان با سراسر کشور برنامه‌های مختلفی در بیش از ۸۰ رایزنی فرهنگی در کشورهای مختلف، برپا و جشن ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی برگزار شد.
راهپیمایی دیروز البته در برخی استان‌ها نظیر تهران، همدان، اصفهان، گیلان، آذربایجان شرقی و غربی، بوشهر، هرمزگان، قم، مازندران، کهگیلویه و بویراحمد و اردبیل زیر بارش شدید برف و باران برگزار شد، هرچند این موضوع نیز از حضور پرشور مردم نکاست. مردم این استان‌ها در هوای سرد و بارانی حضوری پرشور در جشن 40 سالگی انقلاب داشتند تا بار دیگر وفاداری خود به نظام اسلامی و آرمان‌های انقلاب و امام راحل را اعلام کرده و بیعتی مجدد با مقام شامخ ولایت داشته باشند.
علاوه بر روسای قوا، آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان، آیت‌الله امامی‌کاشانی، امام جمعه موقت تهران، غلامعلی حداد‌عادل مشاور عالی رهبر معظم انقلاب، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران، علی مطهری نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی، آیت‌الله مجتهدشبستری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، سیدمصطفی میرسلیم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله موحدی‌کرمانی خطیب موقت جمعه تهران، امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش، حجت‌الاسلام حسین طائب رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سیدعلی قاضی‌عسگر نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت، حجت‌الاسلام غلامحسین‌اژه‌ای، معاون اول قوه‌قضائیه، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران و علی‌اکبر ناطق‌نوری از جمله چهره‌های سیاسی بودند که همراه با مردم تهران در راهپیمایی بزرگداشت چهلمین سال پیروزی  انقلاب اسلامی حضور یافتند. همچنین حجج اسلام «سیدمصطفی خامنه‌ای»، «سیدمیثم خامنه‌ای» و «سیدمسعود خامنه‌ای» فرزندان رهبر معظم انقلاب برای شرکت در جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در جمع راهپیمایان تهرانی حاضر شدند.
نمایش موشک‌های بالستیک در مسیر راهپیمایی
از جمله نکات قابل توجه در مراسم جشن 40 سالگی انقلاب اسلامی در تهران، نمایش عمومی تعدادی از موشک‌های بالستیک کشورمان در مسیر راهپیمایان تهرانی بود. در این راستا نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تعدادی از موشک‌های بالستیک که به دست متخصصان کشورمان تولید شده است را در مسیر راهپیمایی برای عموم مردم به نمایش گذاشت. این موشک‌ها شامل یک خودرو حامل موشک‌ بالستیک ذوالفقار (لانچر 2 فروندی)، یک فروند موشک بالستیک قیام و یک فروند موشک قدر بود.
اقدام نیروی هوافضای سپاه از آن جهت جالب توجه بود که طی ماه‌های اخیر و در پی همراهی کشورهای اروپایی با آمریکا، پروژه محدودسازی توانمندی موشکی ایران بارها از سوی کشورهای غربی مطرح شده و در بیانیه اخیر اتحادیه اروپایی نیز این موضوع مورد اشاره قرار گرفته بود. نمایش عمومی چند موشک بالستیک در مسیر راهپیمایی 22 بهمن پاسخی روشن به زیاده‌خواهی چندماهه کشورهای غربی بود که از سوی رسانه‌های بین‌المللی نیز مورد توجه قرار گرفت. چنانکه خبرنگار «سی‌ان‌ان» در تهران در گزارشی درباره جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران با اشاره به نمایش موشکی ایران در راهپیمایی 22 بهمن گفت: «ایران هیچ نشانه‌ای از تسلیم شدن در برابر فشارهای آمریکا در قبال برنامه موشکی بالستیک خود بروز نداده است».
در دوران قاجار و پهلوی دوسوم ایران جدا شد
حسن روحانی سخنران مراسم بزرگداشت 22 بهمن در تهران بود که عمده سخنان خود را به نقش انقلاب اسلامی در حراست و حفاظت از ایران اسلامی اختصاص داد. روحانی در این مراسم گفت: مردم ما بخوبی این را می‌دانند که در ۲۰۵ سال قبل بخشی از مناطق شمال کشور و قفقاز در دوران پادشاهان خائن قاجار از ایران جدا شد؛ همچنین ۱۹۱ سال پیش بخش دیگری از شمال ایران را از سرزمین مادری جدا کردند؛ ۱۷۲ سال قبل بخش بزرگی از شمال غرب ایران از کشور جدا شد و ۱۶۳ سال پیش بخش مهمی از شرق و ۱۳۸ سال قبل بخشی از شمال شرق از کشور جدا شد و در ۱۰۰ سال پیش بخش بزرگی نیز از جنوب ایران که امروز به عنوان چند کشور در جنوب خلیج‌فارس  هستند، از ایران جدا شدند. وی افزود: حتی ۴۷ سال پیش و 7 سال پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در زمان رژیم خائن پهلوی بخش مهمی از جنوب ایران که همواره در جغرافیا به عنوان استان چهاردهم کشور می‌شناختیم به دست خیانت‌بار پهلوی از ایران جدا شد.
رئیس‌جمهور در همین راستا تاکید کرد: در چند دهه دوران شاهنشاهی سست عنصر قاجار و پهلوی دوسوم کشور را از ایران جدا کردند و این به این معنی است که رژیم‌های قبل علاوه بر اینکه به دین، فرهنگ، رفاه و زندگی مردم خیانت کردند، به تمامیت ارضی کشور نیز خیانت کردند.
به گزارش ایسنا، روحانی گفت‌: برخی از مردم یا یادشان هست یا اینکه در تاریخ خوانده‌اند که ۱۰۰ سال پیش در زمان جنگ اول جهانی چگونه شمال، غرب و جنوب ایران توسط 3 قدرت اشغال شد و در جنگ دوم جهانی نیز با وجود اعلام بی‌طرفی ایران متفقین کشور را به شمال و جنوب تقسیم کردند و بر کشور مسلط شدند و به شاه دستور دادند باید از ایران خارج شود؛ او نیز همه شرایط متفقین را پذیرفت به شرط اینکه بعد از او پسرش شاه ایران شود؛ این خیانت‌های آشکار پادشاهان نسبت به ملت بزرگ ایران بود اما ۳۸ سال پیش و زمانی که قدرت‌های جهانی تصمیم گرفتند و صدام عفلقی را تحریک کردند تا با سلاح شرق و غرب و پول ارتجاع منطقه و سربازان بسیاری از کشورهای دنیا به ایران حمله کند و به او وعده داده بودند ظرف یک هفته نظام جمهوری اسلامی را سرنگون می‌کنند اما ملت بزرگ ایران با فرزندان دلاورشان در ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی و همه مردم در برابر همه جهان ایستادند و 8 سال مقاومت کردند و پیروزی‌های عظیمی را در تاریخ خود ثبت کردند. رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش به موضوع موشکی پرداخت و گفت: امروز همه دنیا بدانند قدرت جمهوری اسلامی ایران به مراتب از روزهای جنگ و دفاع‌مقدس بیشتر است. در رژیم گذشته 5 درصد سلاح و مهمات نیروهای مسلح ایرانی و ۹۵ درصد مابقی آن خارجی بود، امروز ۸۵ درصد تجهیزات، مهمات و نیازهای نظامی به دست دلاوران خودمان ساخته می‌شود. ما برای ساختن انواع موشک‌های ضد زره، انواع موشک‌های پدافند هوایی، زمین به هوا، دریا به هوا، دریا به دریا و زمین به زمین از هیچ کس اجازه نگرفته‌ایم و نخواهیم گرفت و با قدرت راه‌مان را ادامه می‌دهیم.
روحانی با تاکید بر اینکه قدرت نظامی ما در طول ۴۰ سال گذشته و نیز در 5 سال اخیر برای جهانیان شگفت‌آور بوده است، در این باره اظهار کرد: در زمینه انواع تانک‌ها، جنگنده‌ها، هلی‌کوپترها، سلاح‌های انفرادی، زیردریایی‌ها، نفربرها و هر آنچه نیروهای نظامی ما به آن نیاز دارند، کارنامه شگفت‌آوری داشته‌ایم و از آن بالاتر انگیزه، تدبیر، نقشه و شهامت نیروهای مسلح ما را همه جهانیان طی ۴۰ سال اخیر و در 5 سال گذشته دیده‌اند.
حضور مردم باعث ناامیدی ترامپ، پمپئو و بولتون شد
علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با مهر در حاشیه راهپیمایی ۲۲ بهمن اظهار داشت: حضور مردم در صحنه باعث ناامیدی ترامپ، پمپئو و بولتون شد، چرا که آنان می‌خواستند به مردم فشار آورند تا علیه حکومت شورش کنند اما اتفاق برعکس و برخلاف میل آنان رخ داد و مردم ما علیه دشمنان انقلاب تظاهرات کردند. وی ادامه داد: حضور پرشکوه مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن نشان می‌دهد آنان راه خودشان را بخوبی می‌شناسند و به آن ایمان راسخ دارند. نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مسؤولان تلاش‌های خود را انجام می‌دهند اما باید تلاش خود را بیشتر کنند و البته مردم هم به فشارهای خارجی توجه کنند که آنان مشکلات مالی و بانکی را برای ما ایجاد کرده‌اند.
مطهری خاطرنشان کرد: مشکلات کوچک نیست اما مسؤولان باید تلاش خود را انجام دهند.
قدردانی از حضور مردم
شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از حضور باشکوه مردم ولایتمدار و استکبارستیز ایران اسلامی در مراسم راهپیمایی حماسی یوم‌الله ۲۲ بهمن قدردانی کرد. در بخشی از بیانیه قدردانی این شورا آمده است: «نظام سلطه با تکیه بر مفروضاتی باطل با هجمه‌ رسانه‌ای و جنگ ترکیبی، طرح «تابستان داغ» و «زمستان سخت» را با حربه نخ‌نمای تحریم و تلاش‌های مذبوحانه برای دلسرد کردن مردم به کار بست اما عظمت راهپیمایی امروز شما مردم بصیر و لحظه‌شناس پاسخ قاطع و دندان‌شکنی به بیگانگان و دشمنان و سست عهدان داد. بی‌شک حضور الهام‌بخش شما مردم انقلابی تفاخر و سربلندی برای ایران عزیز و بشارت رهایی از زنجیره‌های فراعنه و نمرودیان زمانه را به ملت‌ها ارزانی و وحدت و همبستگی ملّی را نمایان کرد».
واکنش رسانه‌های بین‌المللی
حضور پرشور مردم در چهلمین جشن پیروزی انقلاب اسلامی به قدری عظیم و چشمگیر بود که رسانه‌ها و شبکه‌های بین‌المللی نیز نتوانستند این واقعیت را کتمان کنند.
خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد مردم ایران به‌طور گسترده سالروز پیروزی انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ را جشن گرفتند. این خبرگزاری درباره برگزاری راهپیمایی ۲۲ بهمن در ایران گزارشی منتشر و تاکید کرد صدها هزار ایرانی به خیابان‌های تهران و دیگر شهرهای بزرگ و کوچک در سراسر ایران آمدند تا مراسم 40 سالگی انقلاب اسلامی را که سال ۱۹۷۹ شکل گرفت، برگزار کنند.
خبرگزاری رویترز با انتشار بخش‌هایی از سخنرانی حسن روحانی در سالگرد پیروزی انقلاب گزارش داد: صدها هزار ایرانی با شعار «مرگ بر آمریکا» گذشت 40 سال از سقوط شاه را گرامی داشتند. این خبرگزاری در ادامه گزارش خود بخش‌هایی از سخنرانی حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان در مراسم جشن سالگرد انقلاب را منتشر کرد که گفته است ایران به توسعه برنامه موشکی خود ادامه می‌دهد و برای آن از هیچ‌کس اجازه نمی‌گیرد. همچنین شبکه خبری «زددی‌اف»  (ZDF) آلمان دیروز در  برنامه «مورگن مگزین» به موضوع چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران پرداخت و به صورت زنده با «یورگ برازه» خبرنگار این شبکه که در تهران مستقر شده است، ارتباط برقرار کرد و دیدگاه وی را در زمینه جو حاکم بر راهپیمایی جویا شد.
برازه گفت: «اکثریت جمعیت زیر ۴۰ سال سن دارند و آنها با چیزی غیر از جمهوری اسلامی آشنایی ندارند.  من چند روز گذشته با خیلی از افراد صحبت کردم. آنها با جمهوری اسلامی مشکل خاصی ندارند. تنها ایرادشان به نحوه اداره کشورشان است».
خبرنگار آلمانی در ادامه گفت با عده‌ای صحبت کرده که گفته‌اند برای عدالت، برابری و  آزادی انقلاب شده است. در ادامه مجری این شبکه خبری درباره تحریم‌های غرب علیه ایران و دیدگاه مردم ایران هم  از برازه پرسید که وی گفت موضوع تحریم‌ها مطرح نیست و مردم  فقط تحریم‌های آمریکا را در وضعیت اقتصادی کنونی دخیل نمی‌دانند و از عملکرد دولت خود هم انتقاد دارند. آنها حس می‌کنند کشورشان‌شان درست اداره نمی‌شود و از فرصت بین ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ پس از لغو تحریم‌ها برای بهبود وضعیت اقتصادی‌شان خوب استفاده نشده است.

حاشیه‌های جشن چهلم
برگزاری باشکوه چهلمین جشن پیروزی انقلاب اسلامی در سراسر کشور حاشیه‌های جالب توجهی نیز به دنبال داشت. جمعی از جوانان حاضر در راهپیمایی ۲۲ بهمن‌ماه تهران، با به نمایش در آوردن پلاکارد‌هایی شهادت کودک ۶ ساله شیعه در عربستان را محکوم کردند. جوانان با به نمایش در آوردن تصویر این کودک ۶ ساله تاکید کردند «حب علی را نتوان سر برید».
علاوه بر این گروه دیگری از جوانان با به نمایش در آوردن پلاکارد‌هایی اعلام کردند «چیزی به آخر اسرائیل نمانده» و «ما اسرائیل را از صفحه روزگار محو خواهیم کرد». راهپیمایان تهرانی همچنین در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی پرچم آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی را به آتش کشیدند.
راهپیمایان تهرانی همچنین پلاکاردهای مختلفی از جمله «نظام آری، فساد نه»، «اجازه نمی‌دهیم مسؤول لیبرال انقلاب ما را زمین بزند»، «ما زیر فشار اقتصادی نمی‌رویم، هم پای عهدمان با امام و رهبری می‌مانیم، مسؤولان بروند فکری به حال خود و آخرت‌شان کنند» حمل می‌کردند. مردم تهران از چهارراه ولیعصر با در دست داشتن تابوتی با عنوان «تابوت استبداد» که تصویر پرچم انگلیس، دونالد ترامپ و دلار آمریکا در آن نقش بسته بود، سیاست‌های استکباری غرب و تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران را محکوم کردند. همچنین، مرضیه هاشمی، مجری «شبکه پرس‌تی‌وی» که چندی پیش در سفر به آمریکا توسط FBI بازداشت شده و مورد شکنجه قرار گرفته بود، صبح دیروز (دوشنبه) در جمع راهپیمایان تهرانی حضور یافت. دیروز همچنین برخی فعالان خانه آمریکای لاتین در تهران در راهپیمایی ۲۲ بهمن‌ماه شرکت کردند و در جریان حضور در این مراسم، همبستگی خود را با مردم ونزوئلا اعلام کردند. شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی با پارچه‌نوشته‌ای که بر آن نوشته شده بود «دست‌ها از ونزوئلا کوتاه»، همبستگی خود را با مردم ونزوئلا در آستانه فرا رسیدن بیستمین سالگرد انقلاب بولیواری اعلام کردند.

 


Page Generated in 0/0041 sec