printlogo


کد خبر: 198522تاریخ: 1397/6/21 00:00
چهارگوشه

هند ادوات پیشرفته را جایگزین انسان می‌کند
ارتش هند می‌گوید 150 هزار نیروی نظامی خود را از خدمت مرخص خواهد کرد. این خبر به معنی کوچک شدن ارتش یا ناکارآمدی نیروهای نظامی هندی نیست، بلکه قرار است ماشین‌آلات نظامی و روبات‌های پیشرفته جایگزین نیروی انسانی در ارتش هند شود. هند مناسبات نزدیکی را با آمریکایی‌ها آغاز کرده که سرآغاز آن را می‌توان در سفر بوش پسر به دهلی‌نو دانست. ارتش هند 2/1 میلیون نیروی نظامی دارد که قرار است طی 2 سال آینده 50 هزار تن از آنها از خدمت مرخص شوند. آنطور که ارتش هند می‌گوید 100 هزار نیروی دیگر طی سال‌های منتهی به 2024 از ارتش خداحافظی خواهند کرد.

وزرای خارجه ترکیه، رومانی و لهستان درباره ناتو گفت‌وگو می‌کنند
وزرای خارجه ترکیه، رومانی و لهستان برای گفت‌وگو درباره ناتو و آینده این پیمان تهاجمی - جنگی در بخارست  گرد هم آمدند. آنطور که وزارت خارجه لهستان می‌گوید این وزرا روز گذشته در حالی تشکیل جلسه دادند که بر اثر فشارهای آمریکا در آخرین اجلاس سران مبنی بر افزایش بودجه دیگر اعضا، نوعی ناهماهنگی میان کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی ایجاد شده است. گفته می‌شود محور اصلی این گفت‌وگو‌ها آینده پیمان در شرق اروپا پس از اجلاس جولای گذشته است. مولود چاوش‌اوغلو، ژک ژپوتومیچ و ویورل مشیچو به نمایندگی از سه عضو ناتو این جلسه را تشکیل دادند. گفته می‌شود وزرای خارجه 3 کشور یاد شده از سال 2012 برای هماهنگی در ناتو تشکیل جلسه می‌دهند.

کناره‌گیری لولا داسیلوا از رقابت‌های ریاست‌جمهوری برزیل
لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور سابق برزیل و از اعضای برجسته حزب کارگران این کشور در انتخابات هفتم اکتبر شرکت نخواهد کرد. لولا که به اتهام فساد به 12 سال حبس محکوم شده بود جای خود را به شهردار سابق سائوپائلو، فرناندو حداد خواهد داد. منابع رسمی در برزیل می‌گویند این جایگزینی در حالی رخ می‌دهد که داسیلوا در میان افکار عمومی برزیل چندان مورد وثوق نیست.

سرگئی سوبیناین شهردار مسکو ماند
سرگئی سوبیناین از حزب روسیه واحد شهردار مسکو باقی ماند. سوبیناین در حالی از سوی آرای عمومی بار دیگر به این سمت برگزیده شد که گفته می‌شود میزان مشارکت عمومی با توجه به تبلیغات گسترده در مسکو بسیار پایین بوده است. سوبیناین بیش از 70 درصد آرا را از آن خود کرده است. مخالفان پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در همین حال تظاهرات آرام و بدون خشونتی را در برخی شهرهای روسیه برگزار کردند که رسانه‌های غربی تلاش کردند این تظاهرات را خشن نمایش دهند.

آمریکا تحریم کوبا را تمدید کرد
دونالد ترامپ دوشنبه اعلام کرد در راستای منافع آمریکا، تحریم‌های ضد کوبا را تمدید کرده است. آمریکا برای نخستین بار در سال 1958 تحریم سلاح را ضد کوبا اعمال کرد. اقدامات تنبیهی واشنگتن علیه هاوانا پس از آن ادامه یافته و حوزه‌های دیگری همچون مبادلات مالی، تجارت و مسافرت را نیز شامل شد. سال 2015 و در دولت رئیس‌جمهور پیشین آمریکا باراک اوباما، 2 کشور روابط سیاسی را از سر گرفتند و سفارت آمریکا در هاوانا پس از چندین دهه بازگشایی شد ولی با روی کار آمدن ترامپ، روابط آمریکا با کوبا بار دیگر حالت خصمانه‌ای گرفته و تحریم‌ها مجددا ادامه یافت.

22 کشته در انفجار شرق افغانستان
روز گذشته  در نتیجه انفجار انتحاری در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان دست‌کم ۲۲ تن کشته شدند. این انفجار انتحاری علیه یک تظاهرات در شهر جلال‌آباد و منطقه مرزی نزدیک پاکستان رخ داد. همچنین ۲۳ تن دیگر نیز در این انفجار انتحاری زخمی شده‌اند. ولایت ننگرها هم‌مرز با پاکستان یکی از مناطق متشنج در افغانستان محسوب می‌شود و در سال جاری میلادی یکسری انفجارهای انتحاری و حملات در مرکز آن رخ داده است. هیچ گروهی مسؤولیت این انفجار انتحاری را بر عهده نگرفته است اما از اوایل ۲۰۱۵ این ولایت محل اصلی فعالیت‌های داعش محسوب می‌شود.
 


Page Generated in 0/0036 sec