printlogo


کد خبر: 198520تاریخ: 1397/6/21 00:00
300 هزار سرباز و بیش از 36 هزار جنگ‌افزار زرهی در «واستوک 2018»
بزرگ‌ترین رزمایش نظامی تاریخ روسیه آغاز شد

گروه بین‌الملل: روسیه بزرگ‌ترین رزمایش نظامی خود را در 37 سال گذشته در حالی برگزار می‌کند که چین و مغولستان نیز نیروهای روس را همراهی می‌کنند. «واستوک 2018» نام رزمایش گسترده نظامی زمینی، دریایی و هوایی است که 300 هزار سرباز در آن شرکت می‌کنند. سرگئی شویکو، وزیر دفاع روسیه این رزمایش نظامی را راهبری می‌کند و فرماندهانی از چین و مغلوستان نیز همانطور که اشاره شد با نیروهای نظامی روسیه همراه هستند. این رزمایش نظامی حاوی پیام‌های متعددی است اما انتخاب 11 سپتامبر برای آغاز آن قاعدتا از سوی مقامات روس با هدف بوده است. امسال هفدهمین سالگرد حملات تروریستی 11 سپتامبر برای نیروهای آمریکایی مملو از سرافکندگی است به طوری که جنگ بی‌پایان آنها در افغانستان ادامه دارد، در مقابله با تروریسم در سوریه و عراق موفق نیستند و در شمال آفریقا به عنوان متجاوز به آنها نگریسته می‌شود اما این برای نیروهای روسی در سوریه کاملا بر عکس است. آنها توانسته‌اند طی 2 سال گذشته خطر داعش را محدود کرده و ایده تمرکز تروریست‌ها را اجرایی کنند. ایده تمرکز منجر به پاک شدن لکه‌های تروریستی و پراکندگی آنها در سراسر سوریه و تمرکز آنها در ادلب است.
منابع روس اما درباره این رزمایش یک هفته‌ای از حضور 80 کشتی جنگی ،36 هزار ادوات نظامی زرهی و بیش از 10 فروند هواپیما، بالگرد و پهپاد خبر می‌دهند. این رزمایش بزرگ نظامی همانطور که اشاره شد در 37 سال گذشته بی‌سابقه بوده است و به نظر می‌رسد روسیه خود را برای یک عملیات نظامی گسترده آماده می‌کند. روسیه طی سال‌های پس از فروپاشی شوروی توانسته است در تمام جنگ‌های خارج نزدیک خود پیروز شده و 3 بخش را به خاک خود اضافه کند. در همین حال این کشور جنگ‌ها را مانند آمریکا در فضای خاکستری نگه نمی‌دارد و اکنون شاهد آزادی بخش‌های مهمی از سوریه هستیم، در حالی که ائتلاف غربی حتی در مقیاس بسیار کوچک هم نتوانست قدمی باثبات را در سوریه بردارد.
«واستوک 2018» پیش از سفر ماه آینده ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به ژاپن انجام می‌شود. روسیه در عین حال تهدیداتی را از سوی مرزهای شرقی خود احساس می‌کند، به همین جهت این رزمایش در شرق روسیه برگزار شد. از سوی دیگر رزمایش واستوک در 2 مرحله عملیاتی می‌شود؛ در مرحله نخست نیروها توسط نیروی دریایی در خطوط مرزی جا به جا می‌شوند و در مرحله دوم همکاری میان نیروهای هوایی، دریایی و زمینی مورد آزمایش قرار می‌گیرد.
پیش از این رسانه‌های روسی از دیمیتری پسکوف درباره حضور رهبران خارجی در رزمایش بزرگ روسیه سوال کرده بودند که سخنگوی کرملین گفته بود همراه پوتین کسی در این رزمایش شرکت نمی‌کند. در عین حال پسکوف تاکید کرده بود رئیس‌جمهوری روسیه بخشی از رزمایش فوق را از نزدیک نظاره می‌کند.
خبرگزاری فرانسه اما درباره ادوات نظامی حاضر در رزمایش نظامی «واستوک 2018» روز گذشته نوشت: سامانه‌های ضدموشکی اسکندر که قابلیت حمل کلاهک‌های اتمی را دارند در کنار جنگنده‌های مدرن سوخوی 34 و سوخوی 35 به همراه تانک‌های T80 و T90 از جمله سلاح‌های مدرنی هستند که مسکو در این رزمایش از آنها استفاده می‌کند.
رسانه‌های غربی در همین حال با اشاره به حضور موشک‌های دریایی «کالیبر» روسیه گمانه‌زنی‌های خود را درباره رویارویی احتمالی مسکو و واشنگتن در ساحل سوریه مطرح کرده‌اند. نباید از نظر دور داشت رزمایش «زاپاد» که در سال 1981 در شوروی برگزار شد از منظر ویژگی‌های راهبردی شباهت‌های با «واستوک» دارد، چرا که در هر دوی این رزمایش‌ها موشک‌ها میان برد تازه‌ای آزمایش شد.
کشورهای غربی و آمریکا رزمایش «واستوک 2018» را با دقت بررسی می‌کنند، چرا که برخورد نظامی میان طرفین با توجه به تحولات سوریه دور از ذهن نیست. از سوی دیگر روسیه تبلیغات گسترده‌ای را برای بزرگ‌ترین رزمایش خود آغاز کرده است که همانند «زاپاد 1981» در افکار عمومی کشورهای غربی موجی از اقتدار روسیه را ایجاد کند.
 


Page Generated in 0/0031 sec