printlogo


کد خبر: 198419تاریخ: 1397/6/20 00:00
تروریست‌ها در سوریه با حمایت خارجی‌ها مواد شیمیایی تولید می‌کنند
حمله آمریکا با بمب فسفری به دیرالزور

گروه بین‌الملل: ائتلاف آمریکایی مدعی مبارزه با داعش از تابستان 2014 بدون هیچ درخواست یا موافقتی از جانب دولت قانونی سوریه به این کشور حمله کرده و در خاک این کشور دست به نقض حاکمیت و ارتکاب صدها مورد کشتار غیرنظامیان زده است و همواره نیز بر باقی ماندن در سوریه تاکید دارد. حال وزارت دفاع روسیه اعلام کرده 2 جنگنده‌ آمریکایی از نوع اف ۱۵ روز شنبه شهرک هجین در دیرالزور را با بمب‌های فسفری آتش‌زا بمباران کرده‌اند. ولادیمیر سافچنکو، مدیر مرکز حمیمیم در سوریه روز یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد، جنگنده‌های وابسته به ناوگان هوایی آمریکا حملاتی را به این شهرک داشتند. وی افزود: حملات منجر به وقوع آتش‌سوزی گسترده در منطقه شد و ما در حال حاضر روی اطلاعاتی درباره میزان تلفات در این حمله کار می‌کنیم. سافچنکو تاکید کرد: استفاده از سلاح‌هایی حاوی فسفر سفید براساس پروتکل الحاقی توافقنامه ژنو مصوب سال ۱۹۴۹ ممنوع است. این در حالی است که وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) صحت اطلاعات منتشر شده از سوی روسیه درباره استفاده ارتش آمریکا از بمب‌های فسفر سفید را تایید نکرد. بمب‌های فسفر سفید «دبلیو بی» از خطرناک‌ترین سلاح‌های ممنوعه در جهان است که ارتش آمریکا در سطحی گسترده در جنگ ویتنام استفاده کرد و در حال حاضر نیز در سوریه استفاده می‌کند و جنگنده‌هایش در حملات هوایی به سرکردگی ائتلاف‌ نظامی‌شان این بمب‌ها را بر سر مردم فرو می‌ریزند. بمب‌های حاوی فسفر سفید به عنوان سلاحی آتش‌زا و قابل اشتعال و سمی طراحی شده‌ که حاوی فسفر سفید است و منجر به ایجاد زخم و سوختگی کشنده در افرادی می‌شود که در معرض آن قرار بگیرند. تاریخ استفاده از این بمب‌ها به زمان جنگ اول جهانی، جنگ ویتنام و جنگ کره بازمی‌گردد. دمشق بارها اعلام کرده حملات هوایی آمریکا به مواضعی در سوریه منجر به کشته شدن صدها غیرنظامی شده است. دمشق گفته است، همکاری ائتلاف آمریکایی با «نیروهای دموکراتیک سوریه»- شبه‌نظامیان کرد- امری غیرقانونی است. ائتلاف آمریکا در سال ۲۰۱۷ نیز با بمب‌های ممنوعه حاوی فسفر سفید روستای الصور در حومه دیرالزور در شرق سوریه را بمباران کرده بود. مسکو نیز بارها عملیات ائتلاف آمریکایی را در سوریه محکوم کرده و حضور نیروهای آمریکایی در خاک سوریه را غیرقانونی دانسته است.
عملیات ادلب محرمانه طراحی می‌شود
استان ادلب در شمال سوریه آخرین منطقه تحت نفوذ گروه‌های تروریستی و مخالفان دولت قانونی سوریه محسوب می‌شود. این منطقه در چند هفته اخیر، صحنه جنگ لفظی میان آمریکا و روسیه بوده است، آمریکایی‌ها دولت سوریه را متهم می‌کنند که قصد دارد برای پایان دادن به کار مخالفان خود در این منطقه از سلاح شیمیایی استفاده کند و از این رو آمریکا خود را آماده حمله موشکی به سوریه کرده است. در مقابل دولت روسیه اعلام می‌کند به شواهدی دست یافته که نشان می‌دهد تروریست‌ها با توجه به پیشروی‌های ارتش سوریه و پایان یافتن کار خود در این منطقه، به دنبال صحنه‌سازی حمله شیمیایی با همکاری نیروهای خارجی هستند که مرکز فرماندهی آنها در انگلیس است. بر اساس اظهارات مقامات روس، تروئیکای غربی شامل آمریکا، فرانسه و انگلیس به دنبال آن است تا به بهانه واهی حمله شیمیایی، به سوریه حمله کند از این رو بر توان ناوگان دریایی خود در دریای مدیترانه (ساحل سوریه) افزوده است. در همین حال، یک روزنامه آلمانی اعلام کرد که احتمالا برلین به آمریکا، انگلیس و فرانسه در حمله به سوریه بپیوندد. بیلد به نقل از منابع نظامی نوشت: ارسلا فوندرلاین، وزیر دفاع آلمان دستور بررسی امکان استفاده از جنگنده‌های تورنادوی آلمان در عملیات نظامی احتمالی علیه سوریه را داده است. در همین راستا، اولگ سیرومولوتوف، معاون وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با اسپوتنیک تاکید کرد، پارامترهای یک عملیات احتمالی در منطقه کاهش تنش ادلب سوریه به صورت جامع و محرمانه در دست بررسی است و جنبه‌های بشردوستانه را هم مدنظر دارد.
سیرومولوتوف تاکید کرد: درباره پارامترهای عملیات‌های ضدتروریستی در ادلب، چنین عملیات‌هایی به طور کلی با احتیاط و محرمانه با مشارکت تمام طرف‌ها برنامه‌ریزی می‌شوند و نه قوای نظامی و نه دیپلماتیک علنا درباره آن صحبتی نمی‌کنند. معاون وزیر خارجه روسیه اظهار داشت: تروریست‌ها در سوریه توانایی تولید سلاح‌ شیمیایی را دارند و از حمایت مالی و فنی خارجی برخوردارند. وی تاکید کرد: طی سال‌های جنگ در سوریه و عراق اطلاعاتی به دست ما رسیده مبنی بر اینکه افراد مسلح بر اسنادی علمی و فنی برای تولید سلاح شیمیایی و تاسیسات شیمیایی با تجهیزات دست یافته‌اند و کارشناسان نظامی و غیرنظامی شیمیایی در ترکیب مواد سمی با آنها همکاری دارند.
 


Page Generated in 0/0035 sec