printlogo


کد خبر: 198229تاریخ: 1397/6/17 00:00
اعتماد کی‌روش به خط دفاعی آبی‌ها
نقطه ضعفی که قوت می‌شود

علی خلف: کارلوس کی‌روش نخستین ‌اردوی تیم‌ملی فوتبال ایران به منظور آماده‌سازی در مسیر جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹  را تشکیل داد که تعدادی از بازیکنان شاغل در لیگ برتر و تعدادی از لژیونرها، جمع حاضران در این اردو را تشکیل می‌دهند. در تیم منتخب کی‌روش، آبی‌پوشان استقلال با داشتن 6 بازیکن بیشترین سهمیه را  به خود اختصاص داده‌اند. حضور 6 بازیکن استقلال در اردوی آماده‌سازی تیم‌ملی می‌تواند یکسری تاثیرات مثبت و یکسری تاثیرات منفی روی این تیم بگذارد که مدیریت کردن آن بر عهده وینفرد شفر، سرمربی آبی‌پوشان است و او است که می‌تواند از این اتفاق برداشت‌های مثبت داشته باشد یا اسیر تبعات منفی‌اش شود. نگاهی به اسامی استقلالی‌های حاضر در اردوی تیم‌ملی نشان می‌دهد همه آنها نفرات تشکیل‌دهنده ساختار دفاعی تیم‌شان هستند. از سیدحسین حسینی که دروازه‌بان است گرفته تا وریا غفوری، پژمان منتظری، روزبه چشمی و آرمین سهرابیان که مدافعان این تیم هستند و علی کریمی که هافبک دفاعی آنهاست. در واقع رو به جلوترین ملی‌پوش استقلال علی کریمی است که نقش هافبک دفاعی را ایفا می‌کند.
کی‌روش در حالی روی تمام نفرات ساختار دفاعی آبی‌پوشان دست گذاشته که مجموعه آنها در تیم استقلال عملکرد قابل دفاعی در فصل جدید نداشته‌اند. پاشنه آشیل این تیم در فصل جدید، ساختار دفاعی‌اش است که این حاصل عملکرد بازیکنانی است که در خط دفاعی و میانی حضور دارند. نگاهی به آمار و ارقام ثبت‌شده آنها در فصل جاری می‌تواند صحت این ادعا را ثابت کند. آبی‌پوشان در این فصل ۵ بار در لیگ برتر و یک بار هم در لیگ قهرمانان آسیا به میدان رفتند که در این ۶ دیدار آنها توانستند مقابل پیکان، تراکتورسازی و فولاد در هفته‌های اول، سوم و پنجم لیگ دروازه‌شان را بسته نگه دارند. آبی‌پوشان از پارس جم یک، از ذوب‌آهن ۲ و از السد ۳ گل دریافت کردند تا در مجموع آمار ۶ گل خورده در ۶ بازی را برای خود ثبت کرده باشند. در واقع خط دفاعی آبی‌پوشان هرگاه زیر فشار قرار گرفته نه‌تنها به تیم حریف موقعیت گل داده، بلکه بارها نیز تسلیم شده و دروازه‌شان فرو ریخته است. با این حال به جز دو- سه نفر، سایر بازیکنان این تیم در ساختار تدافعی بین دعوت شده ها به اردوی تیم‌ملی قرار دارند.
این سوال پیش می‌آید که آیا کارلوس کی‌روش از زاویه دیگری به توانایی‌های این بازیکنان نگاه می‌کند که با زاویه دید شفر تفاوت داشته و قرار است این نفرات نوع دیگری از بازی خود را برای تیم‌ملی به نمایش بگذارند یا این بازیکنان در تیم‌ملی هم نقاط ضعف خود را به همراه خواهند داشت. البته این فرضیه حالت سومی هم دارد که آن هم خط خوردن تعدادی از این بازیکنان در غربال‌های بعدی کی‌روش است. در صورت شکل‌گیری حالت سوم تنها تاثیر حضور این تعداد بازیکن در اردوی تیم‌ملی برای استقلال، برگزاری جلسات زیادی از تمرینات بدون حضور نیمی از بازیکنان ثابت‌ تیم است.
 


Page Generated in 0/0038 sec