printlogo


کد خبر: 198072تاریخ: 1397/6/14 00:00
شرایط جدید خرید خودرو با نرخ کارخانه: هر کد ملی یک خودرو؛ خریدار تا یک سال حق فروش ندارد
آغاز پیش‌فروش 90 هزار خودرو

گروه اقتصادی: سرانجام با فشار افکار عمومی، مدیران 2 خودروسازی اعلام کردند پیش‌فروش خودرو با قیمت کارخانه آغاز می‌شود. به گزارش «وطن‌امروز»، خودروسازان اعلام کرده‌اند تقاضا در بازار غیرواقعی و بیش از نیاز سالانه مردم است.
مدیرعامل سایپا در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما اظهار کرد: حجم تقاضای فعلی در بازار خودرو غیرعادی و فراتر از تصور است. برآوردهای سایپا و ایران‌خودرو نشان می‌دهد کشش و نیاز مردم به خودرو در ایران سالانه حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه است که سال گذشته محقق شد اما امسال شکل هجوم مشتریان به بازار خودرو بیشتر شبیه سفته‌بازی است و ناشی از نیاز نیست. جهرودی افزود: گروه خودروسازی سایپا در 5 ماه نخست امسال حدود ۱۸ هزار دستگاه خودرو بیشتر از مدت مشابه سال گذشته تولید و عرضه کرده به‌گونه‌ای که هدف تولید خود را به‌رغم تحریم‌ها محقق کرده است. وی با بیان اینکه پس از بحران ارزی که از حدود اردیبهشت‌ماه آغاز شد، مردم گرایش فراوانی برای خرید خودرو پیدا کرده‌اند، تصریح کرد: به نظر می‌رسد این گرایش بیشتر با هدف حفظ ارزش دارایی‌هاست به‌گونه‌ای که خودرو در ایران به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل شده است. خودرو احتکارپذیر نیست و ۹ هزار خودرو تنها تولید 3 روز کاری گروه خودروسازی سایپا است که اصولا امکان احتکار آن وجود ندارد. جهرودی با بیان اینکه برخی قطعات در خودروها جزو قطعات‌ های‌تک است که فعلا امکان تولید آن را نداریم، خاطرنشان کرد: به همین دلیل بعضا کسری برخی قطعات نیز موجب تجاری نشدن برخی خودروهای تولیدی شد. وی درباره شبهات مطرح شده مبنی بر احتکار خودرو از سوی خودروسازان گفت: خودرو اصولا قابل احتکار نیست و این ارقامی که درباره تعداد خودروهای احتکارشده اعلام می‌شود تولید چند روز سایپا است. مدیرعامل سایپا ادامه داد: خودرو به محض اتمام تولید در سایپا شماره سریال دریافت می‌کند و صاحب آن مشخص می‌شود. در چنین شرایطی اساساً امکان احتکار و نگهداری آن وجود ندارد.
جهرودی افزود: سایپا تنها یک انبار دارد و آن هم داخل این مجموعه است و هیچ انبار دیگری ندارد که بخواهد خودروها را تولید و در آن احتکار کند. وی درباره تخلف نمایندگی‌های فروش این شرکت و فروش خودروها با قیمت‌های بازار آزاد، گفت: سایپا تمام فروش‌های اخیر خود را به صورت اینترنتی انجام داده و اگر خودرویی در نمایندگی‌ها عرضه شود مردم می‌توانند این تخلف را اعلام کنند. مدیرعامل سایپا افزود: سایپا نسبت به قیمت کنونی پراید در کارخانه معترض است اما قیمت ۴۰ میلیون تومانی را به هیچ عنوان قبول ندارد. در این شرایط نباید به التهاب قیمتی در بازار دامن‌ زده شود. قیمت محصولات سایپا تحت نظارت تعیین‌شده و سایپا نمی‌تواند با نرخی بیشتر از نرخ‌های مصوب محصولات خود را عرضه کنند. جهرودی درباره زمان و چگونگی عرضه محصولات این شرکت اظهار کرد: از ساعت ۱۰ صبح روز چهارشنبه همین هفته ۵۰هزار دستگاه خودرو از خانواده محصولات پراید، تیبا و وانت‌نیسان با قیمت مصوب زمان تحویل عرضه خواهد شد.  جهرودی ادامه داد: در حال حاضر بیشترین مشکل ما در زمینه تاخیر در تحویل خودرو در حوزه محصولات رنو است، زیرا در گذشته روزانه حدود ۵۷۰ دستگاه خودرو از خانواده محصولات رنو تولید می‌کردیم که در حال حاضر این عدد به‌روزی ۹۰ دستگاه کاهش پیدا کرده است. وی در پایان خاطرنشان کرد: درباره سایر محصولات نیز تلاش می‌کنیم زمان تاخیر در تحویل را به کمتر از یک ماه برسانیم.
 اطلاعات خودروها را به سازمان بازرسی داده‌ایم
مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو نیز در تلویزیون گفت: تمام اطلاعات مربوط به خودروهای ناقص را به سازمان بازرسی کل کشور اعلام کرده‌ایم. هاشم یکه‌زارع اظهار کرد: احتکار یک کار زشت و کثیف است و تولید خودروی ناقص به دلیل کسری در قطعه نمی‌تواند احتکار باشد، ضمن آنکه مشتریان پول این خودروها را پرداخت کرده و ما موظف به تحویل به آنها هستیم. وی با بیان اینکه چرا خودروساز باید خودرویی را که فروخته و مشتری‌اش مشخص است، احتکار کند، خاطرنشان کرد: اگر در تحویل خودرو به مشتری تاخیر کنیم باید جریمه پرداخت کنیم، بنابراین هیچ دلیل منطقی برای احتکار خودرو وجود ندارد و واقعیت این است که به دلیل تاخیر در تامین قطعات نتوانستیم خودرو را به موقع به مشتری تحویل دهیم. مدیرعامل ایران‌خودرو ادامه داد: ما ۱۰ روز قبل از این اتفاق تمام موجودی انبار خود را که مربوط به خودروهای ناقص بود به سازمان تعزیرات اعلام کرده‌ایم. یکه‌زارع افزود: ما خودروسازان خود را مسؤول می‌دانیم که مشکلات تولید را حل و خودرو را به موقع تحویل مشتریان دهیم، با این حال سیاست‌ها جای دیگری تعیین می‌شود. وی درباره اجرای استانداردهای هشتادوپنج‌گانه خودرویی از دی‌ماه امسال گفت: با سازمان ملی استاندارد در این زمینه در حال هماهنگی هستیم. ما وظیفه داریم ابلاغیه سازمان‌ها از جمله سازمان استاندارد و محیط‌زیست را اجرا کنیم و ان‌شاءالله این استانداردها را نیز اجرا خواهیم کرد. یکه‌زارع همچنین از پیش‌فروش ۴۰ هزار دستگاه خودرو در هفته آینده خبر داد. مدیرعامل ایران‌خودرو درباره ممنوعیت واردات خودرو گفت: خودروهای وارداتی که وارد می‌شد تاثیر رقابتی بر خودروهای رقابتی نداشت، زیرا این خودروها اصولا در کلاس خودروهای داخلی نبودند. خودروهای وارداتی خودروهایی گرانقیمت بودند که فاقد اثر در بازار خودروهای داخلی هستند.  مدیرعامل ایران‌خودرو درباره قیمت‌های کاذب فعلی در بازار خودرو مانند پراید ۴۰ میلیون تومانی و پژوی ۵۶ میلیون تومانی اظهار کرد: این قیمت‌ها کاذب است و چنانچه کل ایران را بگردید، ۵۰۰ یا هزار دستگاه خودرو هم با این قیمت معامله نشده است. وی افزود: ما برای این قیمت‌های کاذب راهکار داریم؛ به عنوان مثال اگر قیمت پراید در بازار ۴۰ میلیون تومان است، اگر به خودروساز اجازه بدهند این محصول را 5 درصد زیر قیمت بازار بفروشد، قطعاً بعد از 3-2 روز قیمت آن به ۳۷ میلیون تومان کاهش خواهد یافت و بعد از آن هم به قیمت مصوب خواهد رسید. حتی می‌توان مابه‌التفاوت قیمت مصوب و قیمت بازار را به خودروساز نداد و سازوکار دیگری برای آن اندیشید. با این اقدام قیمت‌ها در بازار سیاه شدیداً افت خواهد کرد و خودرو با قیمت مصوب به فروش خواهد رسید.
عرضه ۵۰ هزار دستگاه محصول سایپا از امروز
گروه خودروسازی سایپا اعلام کرد از امروز ساعت ۱۰ صبح طرح پیش‌فروش اینترنتی ۵۰ هزار دستگاه خودرو با هدف تنظیم بازار آغاز خواهد شد.
طبق اعلام این شرکت در این طرح محصولات خانواده پراید، تیبا، ساینا و وانت نیسان با قیمت زمان تحویل خودرو، عرضه خواهد شد. براساس شرایط اعلام شده، کسانی که در ۱۸ ماه گذشته از این شرکت اقدام به خرید خودرو کرده‌اند امکان خرید در این طرح را نخواهند داشت. همچنین هر کد ملی تنها امکان ثبت‌نام یک دستگاه خودرو را دارد و برای جلوگیری از واسطه‌گری خودروهای یادشده فاقد امکان صلح و انتقال به غیر است. ثبت‌نام برای افراد زیر ۱۸ سال نیز در این طرح امکان‌پذیر نخواهد بود.
همچنین  ایران خودرو از هفته آینده 40 هزار دستگاه از محصولات خود را می‌فروشد تا جمع فروش خودروها در شهریور به 90 هزار دستگاه برسد.
افزایش قیمت خودرو تکذیب شد
انتشار خبر کذب افزایش قیمت خودرو نه‌تنها کمکی به بازار پرالتهاب خودرو نخواهد کرد بلکه سرگردانی مردم را هم در خرید محصول بیشتر از گذشته می‌کند. به گزارش تسنیم، خبر افزایش قیمت خودرو موضوعی است که از دیروز در برخی رسانه‌های خبری در حال انتشار است، البته کسب اطلاع خبرگزاری تسنیم از وزارت صنعت کذب بودن این مطلب را تایید می‌کند. با این وجود به نظر می‌رسد انتشار اینگونه اخبار نادرست از افزایش قیمت خودرو نه‌تنها کمکی به بازار پرالتهاب خودرو نخواهد کرد بلکه سرگردانی مردم را هم در خرید محصول بیشتر از گذشته می‌کند. مجوز وزیر صنعت به افزایش 5/7 میلیون تومانی قیمت خودروهای زیر 45 میلیون تومان و 5/9 میلیون تومانی قیمت خودروهای بالای 45 میلیون تومان در حالی مطرح شده که براساس جلسه روز گذشته شورای رقابت، تصمیم‌گیری درباره قیمت خودرو به دریافت نرخ تورم‌بخشی 5 ماه نخست امسال موکول شده است.


Page Generated in 0/0034 sec