printlogo


کد خبر: 198036تاریخ: 1397/6/13 00:00
یک ماه پس از هشدارهای اقتصادی 3 مرجع تقلید، آیت‌الله نوری‌همدانی از دولت انتقاد کرد
مراجع گله‌مندند

 تداوم شرایط بد اقتصادی و افزایش روزافزون قیمت کالا و اجناس در بازار که با عدم نظارت دستگاه‌‌های دولتی نیز همراه شده است، اعتراض دوباره برخی مراجع را برانگیخت. دقیقا یک ماه پیش بود که مراجع تقلید در حمایت از مطالبات اقتصادی مردم، از بی‌تدبیری دولت انتقاد کرده و خواستار برخورد قاطع با مفسدان اقتصادی شده بودند. یک ماه پیش، آیت‌الله‌العظمی نوری‌همدانی بخش عمده‌ای از وضعیت نابسامان فعلی را نتیجه سوءمدیریت دولت دانسته و تصریح کرد بارها چه به صورت خصوصی و چه به صورت عمومی از دولت خواسته و حتی خواهش کرده که نسبت به تامین معیشت مردم اهتمام داشته باشد اما این خواسته محقق نشده است. آیت‌الله‌العظمی مکارم‌شیرازی نیز در سخنرانی‌ها و بیانیه خود، به مصادیق نابسامانی‌های اقتصادی و ناتوانی مدیریت اقتصادی دولت اشاره کرده و خواستار برخورد جدی دستگاه قضایی با مفسدان اقتصادی شد. آیت‌الله‌العظمی صافی‌گلپایگانی هم طی سخنانی با اشاره به برخی موارد سوءمدیریت اقتصادی، توجه به اقشار تهیدست جامعه را مورد تاکید
قرار داد.
با این حال بی‌توجهی دولت و مسؤولان اجرایی به این هشدارها و تداوم اوضاع بد اقتصادی و لجام‌گسیختگی قیمت‌ها موجب شد تا این هشدارها تکرار شود. حضرت آ‌یت‌الله نوری‌همدانی روز گذشته در سخنانی ضعف مدیریتی را بزرگ‌ترین مشکل کشور دانست و با تأکید بر اینکه بارها به مسؤولان تذکر دادیم اما اقدام اثرگذاری نکردند، خواستار برخورد سریع و قاطع با مفسدان و محتکران شد.
به گزارش رسا، حضرت آیت‌الله حسین نوری‌همدانی از مراجع تقلید در دیدار جمعی از اعضای گروه‌‌های خودجوش جهادی تهران با ابراز نگرانی از وضعیت نامناسب معیشتی مردم اظهار داشت: امروز مردم ما از نظر معیشتی در وضعیت نامناسب هستند و قشر ضعیف جامعه از زندگی روزانه خود درمانده شده‌اند، چرا مسؤولان اقدام عاجل نمی‌کنند؟
وی ادامه داد: چرا با مفسدان و محتکران برخورد جدی نمی‌شود؟ عده‌ای از وضع پیش‌آمده سوءاستفاده کرده و در عرضه اجناس به مردم سخت‌گیری می‌کنند، این افراد باید بدانند هر کسی به مردم و همنوع خود ظلم کند در دنیا و آخرت عقوبت سختی خواهد داشت.
حضرت آیت‌الله نوری‌همدانی ضعف مدیریت را بزرگ‌ترین مشکل کشور دانست و ابراز داشت: متأسفانه هیچ اشرافی بر قیمت‌ها نیست، بنده خودم خرید شخصی را انجام می‌دهم و می‌بینم که هر روز یک قیمت بر اجناس وجود دارد؛ این زجر و مشکلات مردم را خودم لمس می‌کنم و اینجور نیست فقط گزارش بگیرم، بلکه خودم به درون بازار می‌روم.
وی عنوان کرد: مردم می‌آیند و گله می‌کنند و نامه‌‌های فراوانی داریم، مردم عزیز بدانند و از مراجع گله نکنند چرا سکوت کرده‌‌‌‌‌‌‌‌اید، ما مکرر از مسؤولان خواستیم و خواهش کردیم ولی متاسفانه اقدام عاجل و اثرگذار ندیدیم.
مرجع تقلید شیعیان خاطرنشان کرد: البته متاسفانه صداوسیما تذکرات مراجع و علما و حوزه را انعکاس نمی‌دهد به همین دلیل گمان برخی مردم این است که ما سکوت می‌کنیم درحالی که رهبر معظم انقلاب و مراجع و حوزه بیش از همه ناراحت این وضعیت هستند.
وی اضافه کرد: انسان شرمنده این مردمی می‌شود که در همه حال از نظام و انقلاب حمایت می‌کنند ولی در این وضعیت معیشتی قرار گرفته‌‌‌‌اند. بار دیگر از مسؤولان تقاضا می‌کنم به‌عنوان یک طلبه از حوزه علمیه قم که همانطور که رهبری فرمودند قوا باید با هم متحد باشند و از مسائل اختلافی و حاشیه‌ای پرهیز کنند. با تکیه بر خدا و بعد توان داخلی باید مشکلات مردم را حل کرد. حضرت آیت‌الله نوری‌همدانی با تأکید بر اینکه نباید تسلیم فشارهای دشمن شد، گفت: به جوانان عرض می‌کنم که می‌توانند این فشار دشمن را تبدیل به فرصت کنند، آینده این انقلاب ان‌شاءالله با همت و تلاش و توکل روشن است.
 


Page Generated in 0/0037 sec