printlogo


کد خبر: 197899تاریخ: 1397/6/11 00:00
اخبار

«ربانک» به سینماروایت می‌آید
سینماروایت در هفتمین برنامه از سری جدید خود، فیلم مستند «ربانک» را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهد. به گزارش «وطن‌امروز»، مستند «ربانک» به نویسندگی و کارگردانی صادق زارع از تولیدات گروه فیلمسازی قدر هنر است که به نقد و بررسی مسأله ربا در سیستم بانکی کشور و تاثیرات این موضوع بر وضعیت اقتصادی کشور می‌پردازد و قرار است در هفتمین قسمت از سری جدید برنامه «سینماروایت» برای نخستین ‌بار به نمایش درآید. مسأله ربا در سیستم بانکی کشور یکی از موضوعاتی است که طی این سال‌ها بارها از سوی مراجع تقلید و علما مورد نقد قرار گرفته است. مستند «ربانک» با همین دغدغه سعی کرده تا در گفت‌وگو با جامعه‌شناسان و کارشناسان اقتصادی به بررسی تاثیر این موضوع در وضعیت فعلی اقتصادی و اجتماعی کشور بپردازد. جلسه نمایش و نقد و بررسی این مستند در برنامه سینماروایت روز یکشنبه 11 شهریورماه، ساعت 17:30 با حضور دکتر حسین صمصامی استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران، محمدتقی فهیم منتقد سینما و صادق زارع نویسنده و کارگردان اثر، در مجموعه فرهنگی- هنری اسوه واقع در خیابان انقلاب، نبش خیابان بهارجنوبی برگزار می‌شود. شرکت در این مراسم برای عموم مخاطبان آزاد و رایگان است.


آغاز مرحله سوم دومین دوره المپیاد سواد رسانه‌ای
مراسم افتتاحیه مرحله سوم دومین دوره المپیاد بین‌المللی سواد رسانه‌ای با حضور دانش‌آموزان برگزیده کشوری و جمعی از اساتید و فعالان حوزه سواد رسانه‌ای، برگزار شد. به گزارش «وطن‌امروز»، در این مراسم که روز گذشته در سالن اجتماعات موسسه فرهنگی- آموزشی تزکیه تهران برگزار شد، ضمن تقدیر از دانش‌آموزان برگزیده مرحله جهانی دوره پیش، برنامه‌‌های علمی و آموزشی مرحله سوم این دوره نیز اعلام شد. شرکت در مسابقه تلویزیونی برنده باش، بازدید از دانشگاه صداوسیما، بازدید از باغ کتاب تهران، بازدید از حوزه هنری، تجربه تکنولوژی واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) بخشی از برنامه‌‌های این مرحله است که توسط علی رضایی‌ولا، دبیر اجرایی المپیاد سواد رسانه‌ای تشریح شد. سیدبشیر حسینی، دبیر این رویداد دانش‌آموزی با تاکید بر رویکرد «مساله‌محور» بودن این المپیاد، بیان داشت: «قصد ما از برگزاری این المپیاد مواجه کردن دانش‌آموزان با مسائل و چالش‌‌های واقعی است تا طی آن نوجوان ما رشد کند و بتواند در حل مسائل آینده کشور تاثیرگذار باشد». مرحله سوم دومین دوره المپیاد بین‌المللی سواد رسانه‌ای طی اردویی 6 روزه توسط باشگاه سواد رسانه‌ای و با مشارکت فرهنگسرای بعثت شهر صفادشت، از تاریخ 9 الی 14 شهریور برگزار می‌شود. مراسم پایانی و اهدای مدال به دانش‌آموزان برگزیده مرحله کشوری، روز چهارشنبه مورخ 14 شهریورماه در تالار سوره حوزه هنری برگزار خواهد شد.


آیا «موراکامی» جایزه جایگزین نوبل را دریافت می‌کند؟
پس از رسوایی‌های جنسی و لغو شدن نوبل ادبیات ۲۰۱۸، جایزه جایگزینی برگزار می‌شود که حالا 4 نامزد آن اعلام شده است. به نظر کارشناسان احتمال برنده شدن موراکامی بیشتر از 3 نامزد دیگر است. به گزارش فارس به نقل از گاردین، پس از کنسل شدن نوبل ادبیات ۲۰۱۸ و موکول شدن آن به سال ۲۰۱۹ که قرار شد 2 جایزه 2 سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ طی یک رویداد و یک مراسم اهدا شود، چهره‌های شاخص فرهنگی-  ادبی سوئد از پای ننشستند و جایزه‌ای موازی برگزار کردند که روز گذشته ۴ نامزد را برای این جایزه جایگزین نوبل ادبیات اعلام کردند. «هاروکی موراکامی» نویسنده نامدار ژاپنی، «نیِل گِیمن» رمان‌نویس بریتانیایی، «مَری کُنده» داستان‌نویس رنگین‌پوست فرانسوی، و «کیم توی» نویسنده کانادایی 4 نامزد نهایی دریافت نوبل جایگزین هستند، البته این جایزه جایگزین دقیقا طبق برنامه‌‌ریزی جایزه اصلی نوبل و در همان زمان‌‌‌بندی برنامه‌ریزی شده انجام می‌شود اما هیأت انتخاب‌کننده آن محدودتر و اعضای آن جدیدتر و حدوداً شامل ۱۰۰ نفر از چهره‌های فرهنگی- ادبی سوئد است. براساس گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای، «هاروکی موراکامی» نویسنده شهیر ژاپنی اصلی‌ترین شانس دریافت جایزه امسال است.


Page Generated in 0/0031 sec