printlogo


کد خبر: 197886تاریخ: 1397/6/11 00:00
اخبار

شستا با بنگاه‎داری خداحافظی می‎کند
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) از تسریع در خروج این شرکت از بنگاه‌داری خبر داد. به گزارش تسنیم، مرتضی لطفی با بیان اینکه بزودی سهام 105 شرکت واگذار می‌شود، گفت: در مرحله نخست 10 شرکت را عرضه کردیم تا علاوه بر حرکت به‌سمت سهامداری، بخشی از سیاست‌های دولت برای خروج از بنگاه‌داری نیز تحقق یابد. وی افزود: در حال حاضر 80 درصد دارایی این شرکت در بورس عرضه شده و اطلاعات 20درصد باقیمانده هم روی سایت کدال قرار داده شده است. به‌گفته لطفی، شستا هم‌اکنون در همه صنایع برتر کشور در قالب 9 هلدینگ نفت، گاز، انرژی، دارو، سیمان، رایتل، کانی‌های فلزی، حمل‌ونقل دریایی و ساختمان‌سازی فعالیت دارد که سهم شستا از مجموعه تولید این بخش‌ها 20 تا 30 درصد است. وی در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: این شرکت مشمول قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان نیست اما سرپرست وزارت کار تاکید کرد این قانون باید در شستا اجرا شود. لطفی از تشکیل کمیته‌ای برای گزینش و بررسی دقیق صلاحیت افراد برای انتصاب در شستا خبر داد و تصریح کرد: امروز اگر در برخی سایت‌ها صحبت از انتصاب ژن‌های خوب می‌شود باید گفت برخی از آنها ۱۵ و حتی ۲۰ سال پیش در این مجموعه مشغول شده‌اند و فعالیت آنها در شستا مربوط به سال‌های اخیر نیست. وی با بیان اینکه اصرار به رعایت عدالت و توزیع عادلانه فرصت‌ها در شستا داریم، درباره قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان گفت: استعفای افراد را در برخی شرکت‌ها گرفته‌ایم تا بتوانیم اقدام کنیم. احتمالا ما مشمول این قانون نشویم اما اگر مشمول شدیم همه بازنشسته‌ها می‌روند و فرصت برای افراد دیگر فراهم می‌شود.
 

مبادله حواله ارزی در نیما آزاد شد
فروش ارز حقیقی‌ها در بازار ثانویه
با تصمیمات جدید در سامانه نیما، از این پس اشخاص حقیقی دارنده ارز در خارج از کشور و شرکت‌های دارنده حواله ارزی که ارز آنان ناشی از صادرات کالا نبوده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، می‌توانند ارز خود را در این سامانه به صرافی‌ها به فروش برسانند. به گزارش تسنیم، براساس تصمیمات جدید مبنی بر عمق‌بخشی به بازار ثانویه از 7 شهریور امکان فروش حواله ارزی برای همه اشخاص (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) از جمله شرکت‌های خدماتی و صادرکنندگان خدمات فراهم شد و آنها می‌توانند ارز خود را از طریق سامانه جامع تجارت در سامانه نیما  به صرافی‌ها به فروش برسانند. بر این اساس روز گذشته در سنا قیمت دلار ۱۰ هزار و ۲۵ تومان و قیمت یورو ۹۳۵۲ تومان درج شد. در این سامانه قیمت پوند 13 هزار و 660 تومان اعلام شد. همچنین در معاملات سنایی دیروز قیمت دلار آمریکا 10 هزار و 25 تومان و قیمت یوان چین هزار و 122 تومان ثبت شد ضمن آنکه قیمت درهم امارات نیز در این سامانه 2128 تومان بود. در حال حاضر 3 ارز یوان، یورو و درهم که حجم بالای مبادلات کشور با آنها انجام می‌شود در تیتر سنا قرار گرفته‌‌‌اند. همچنین در بازار آزاد قیمت دلار 11010 تومان، قیمت یورو 12930 تومان، قیمت پوند 13840 تومان و قیمت درهم امارات 2930 تومان اعلام شد.


اجرای یک ابرپروژه میان پاکستان، ایران و چین
قرار است در آینده نزدیک یک توافقنامه سه‌جانبه بین پاکستان،‌ چین و ایران برای آغاز اجرای یک ابر پروژه اقتصادی امضا شود. به گزارش فارس، اسد قیصر، سخنگوی مجمع ملی پاکستان گفت: این کشور بزودی و با هدف کمک به ثبات اقتصاد این کشور یک ابر پروژه اقتصادی را با کمک چین و ایران کلید خواهد زد.  وی در 2 سخنرانی در جمال‌آ‌باد و سوابی خاص گفت: پروژه CPEC می‌تواند به ایجاد میلیون‌ها فرصت شغلی در بخش‌های مختلف برای مردم پاکستان منجر شود.
 


Page Generated in 0/0035 sec