printlogo


کد خبر: 197885تاریخ: 1397/6/11 00:00
اخبار

رشد تا ۱۰۰ درصدی قیمت سلولزی‌ها
رئیس هیأت‌مدیره انجمن صنایع سلولزی بهداشتی ایران‌ با بیان اینکه عدم تخصیص ارز دولتی به این صنعت باعث رشد قابل‌توجه قیمت‌ها شده است، گفت امروز شاهد کمبود کالا در بازار نیستیم ولی ناچار به فروش محصولات با قیمت‌‌های جدید هستیم.
عباس فصیح خوشگرد در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اینکه مواد اولیه واحدهای تولیدی محصولات سلولزی با افزایش قیمت دلار رشد قابل توجهی پیدا کرده است، اظهار داشت: متأسفانه به این صنعت ارز دولتی تخصیص پیدا نکرده و همین موضوع عاملی شده تا واحدهای تولیدی برای خرید مواد اولیه از محل واردات با کمبود نقدینگی روبه‌رو شوند به نحوی که به زحمت با ارز آزاد مواد مورد نیاز خود را خریداری می‌کنند. وی با اعلام اینکه قیمت کل محصولات سلولزی رشد پیدا کرده است، افزود: بنگاه‌ها توان مالی محدودی دارند و تأمین مواد اولیه با دلار 10 هزار تومانی برای آنها مشکل است. بر همین اساس مجبور به افزایش قیمت‌ها هستند. وی تصریح کرد: ناچار به فروش محصولات با قیمت‌‌های جدید هستیم تا گردش کار برای واحدهای تولیدی به صرفه باشد. فصیح خوشگرد درباره افزایش قیمت پوشاک بچه که این روزها مشکلات زیادی را برای مردم به‌وجود آورده است، گفت: در این محصول 80 درصد مواد اولیه وارداتی است و تولیدکننده مجبور است آنها را با ارز آزاد خریداری کند.

تورم تولیدکننده  به 16/8درصد رسید
بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، درصد تغییرات میانگین شاخص کل قیمت تولیدکننده در 4 فصل منتهی به بهار ١٣٩٧ نسبت به دوره مشابه پارسال برابر 8/16‌درصد بوده که افزایشی است. به گزارش فارس، مرکز آمار ایران اعلام کرد: شاخص کل قیمت تولیدکننده، در بهار ١٣٩٧ به عدد 1/278 رسید که نسبت به زمستان 96 که 7/251 بود 5/10 درصد و نسبت به بهار پارسال که 4/222 بود بالغ بر 25 درصد افزایش داشته است. در این میان شاخص قیمت تولیدکننده‌ بخش کشاورزی در بهار ١٣٩٧ با 5/10 درصد افزایش به عدد 3/295، شاخص قیمت تولیدکننده‌ بخش معدن با 3/14 درصد افزایش به عدد 8/288، شاخص قیمت تولیدکننده‌ بخش صنعت با 14 درصد افزایش به 289، شاخص قیمت تولیدکننده بخش برق با 1/16 درصد افزایش به 2/133 و شاخص قیمت تولیدکننده بخش اختصاصی خدمات با 6/4 درصد افزایش به عدد 3/262 رسید.

پیشنهادهایی برای رفع  چالش‌‌ صنعت هوایی
حذف عوارض، حقوق گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده قطعات هواپیما، حذف عوارض روی بلیت هواپیما مانند عوارض شهرداری و هلال‌احمر و صدور گواهی معافیت از ارزش افزوده برای ایرلاین، از جمله مواردی است که از سوی شرکت‌های هواپیمایی برای رفع مشکلات صنعت هوایی مطرح شد. ‌به گزارش فارس، پس از نوسانات اخیر ارزی و افزایش قیمت ارز، شرکت‌های هواپیمایی که حدود 60 درصد هزینه‌های آنها ارزی است، با مشکلاتی روبه‌رو شدند. با تغییر موضوع ارائه ارز به شرکت‌های هواپیمایی، از ارز دولتی به ارز سامانه نیما، شرکت‌های هواپیمایی مدعی هستند هزینه‌‌های آنها افزایش یافته است. در این راستا شرکت‌های هواپیمایی بتازگی نامه‌ای به رئیس‌جمهور نوشته و در آن نامه برخی مشکلات خود (که دامنگیر مسافران هوایی نیز شده است) و نیز روش‌های پیشنهادی رفع این مشکلات را مطرح کرده‌اند‌.


Page Generated in 0/0030 sec