printlogo


کد خبر: 197778تاریخ: 1397/6/7 00:00
اخبار

توزیع سموم تاریخ گذشته میان کشاورزان
رئیس انجمن تولیدکنندگان سموم با بیان اینکه برخی کارگزاران شرکت خدمات حمایتی اقدام به توزیع سموم تاریخ مصرف گذشته می‌کنند، از عدم نظارت و کنترل دقیق برای این مساله انتقاد کرد. به گزارش «وطن امروز»، مسعود گیل‌آبادی با بیان اینکه شرکت خدمات حمایتی کشاورزی تا قبل از سال ۸۴ به صورت انحصاری مسؤولیت تهیه و توزیع سم را برعهده داشت، گفت: این شرکت، سم را به صورت آماده از شرکت‌های خارجی خریداری می‌کرد که کیفیت مناسب نداشت و شکایات بسیار زیادی را از سوی کشاورزان در پی داشت. گیل‌آبادی با بیان اینکه شرکت خدمات حمایتی حدود 3 هزار و ۵۰۰ کارگزار دارد که در تمام شهرستان‌ها، دهستان‌ها و استان‌ها فعالیت می‌کنند، اظهار داشت: برخی از سموم به صورت بی‌رویه در استان‌ها توزیع شده که بعضی از آنها اصلا مورد استفاده نیست. همچنین، برخی سمومی در اختیار دارند که از رده تولید خارج و حذف شده است اما این امکان وجود دارد سم یاد شده تا چندین سال همچنان در بازار وجود داشته باشد. این مساله نشان‌دهنده آن است که سم در نمایندگی مانده و چون  نمایندگی بابت آن پول پرداخت کرده حاضر به حذف آن از بازار نشده است. وی اضافه کرد: تاریخ مصرف سموم تنها 2 سال است اما برخی از این سموم ۱۰ سال از عمرشان گذشته و هنوز در بازار وجود دارند.  در همین حال معاون بازرگانی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با اعلام قیمت 5 قلم کود کشاورزی گفت: قیمت کودهای یارانه‌ای در سال 97 افزایش نخواهد یافت. علی علیزاده قیمت هر کیسه 50 کیلوگرمی کود اوره را 38 هزار و 500 تومان، هر کیسه 50 کیلوگرمی سولفات پتاسیم را 75 هزار تومان، هر کیسه 50 کیلوگرمی کلرید پتاسیم را 35 هزار تومان‌ و کیسه 50 کیلوگرمی سوپرفسفات تریپل را 55 هزار تومان اعلام کرد.


معافیت 3479 قلم کالا از پرداخت مابه‌التفاوت ارز
گروه اقتصادی: ۳۴۷۹ قلم کالا از پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز معاف شدند. این معافیت بر اساس مکاتبه وزارت صنعت با بانک مرکزی و در راستای اجرای بند 5 مصوبه ارزی دولت در 16 مرداد و اصلاحیه آن به تاریخ 29 مرداد است. به گزارش «وطن امروز»، در هفته‌های گذشته گزارشات تحلیلی مختلفی در همین صفحه درباره تبعات اجرای بند 5 مصوبه ارزی دولت به چاپ رسید و هشدار داده شده دریافت مابه‌التفاوت ارز از واردکنندگان مواد اولیه تولیدی، از یک سو قیمت تمام‌شده کالاهای تولیدی را بالا برده و از سوی دیگر توان رقابت و ادامه حیات کارخانجات و تولیدکنندگان را کاهش می‌دهد. این انتقادات زمینه را برای تصویب اصلاحیه مصوبه 16 مرداد و اجرای آن فراهم کرد، به ‌طوری که طبق دستور وزیر صنعت بالغ بر 3479 قلم کالا از پرداخت مابه‌التفاوت ارز معاف شده‌اند. بر اساس این اصلاحیه ماشین‌‌‌آلات، تجهیزات، قطعات یدکی خط تولید و مواد شیمیایی و مصرفی خط تولید و طرح‌های مرتبط با هر یک از دستگاه‌های اجرایی با تشخیص وزارتخانه ذی‌ربط، مواد اولیه وارداتی، قطعات و ملزومات مورد نیاز که محصول نهایی آن با ارز رسمی قیمت‌گذاری می‌شود با تشخیص وزارتخانه ذی‌ربط، مواد اولیه دارو، تجهیزات پزشکی و قطعات لوازم یدکی، تجهیزات پزشکی و ملزومات پزشکی که مشمول قیمت‌گذاری با ارز رسمی و تشخیص وزارت بهداشت است از پرداخت مابه‌التفاوت ارز معاف هستند. مابه‌التفاوت ارزی میزان تفاوت قیمتی میان ارز 4200 تومان با ارز قیمت‌گذاری شده در سامانه نیما است.


ملاحظه‌کاری با متخلفان هواپیمایی
رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به جلسه‌اش با وزیر راه‌وشهرسازی درباره بازار نابسامان پروازهای داخلی، گفت: سازمان هواپیمایی کشوری در برخورد با متخلفان حمل‌ونقل هوایی ملاحظه‌کاری می‌کند. محمدرضا رضایی کوچی در گفت‌وگو با تسنیم با تاکید بر اینکه اعتراض جدی به افزایش قیمت بلیت پروازهای داخلی داریم، تصریح کرد: در این باره با وزیر راه‌وشهرسازی مکاتبه‌ای انجام شده که رونوشتی از آن به سازمان بازرسی کشور، سازمان تعزیرات و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ارسال شده است. وی با بیان اینکه 50 درصد نرخ بلیت به تلاطم‌های ارزی
برمی‌‌گردد و 50 درصد مابقی ریالی است، تصریح کرد: به نظر می‌رسد افزایش قیمت‌ها غیرواقعی است.


Page Generated in 0/0038 sec