printlogo


کد خبر: 197776تاریخ: 1397/6/7 00:00
شریعتمداری: خودروسازان یک هفته‌ای خودرو تحویل می‌دهند
آقای وزیر! از بازار خبر ندارید یا دارید شوخی می‌کنید؟

گروه اقتصادی: وزیر صنعت در صفحه شخصی خود پیامی درباره گرانی و احتکار خودرو منتشر کرده که ثابت می‌کند وی یا اصلا در جریان امور نیست یا با افکار عمومی شوخی می‌کند. محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت در واکنش به گرانی و احتکار خودرو در توئیت شخصی خود نوشت: اگر اطلاع دقیقی بدهید، بررسی می‌شود. وی نوشت: ایران‌خودرو و سایپا روزانه بیش از ۳ هزار خودرو می‌سازند و طی ۷ روز تحویل خریداران می‌دهند. با وجود نهادهای نظارتی متعدد مانند (۱۳۵، ۱۱۰، ۱۲۴)، تأمین پارکینگ برای احتکار این تعداد خودرو روزی (۱۸ هزارم) و جریمه تأخیر در تحویل، احتکار خودرو منطقی نیست!  با این حال اگر اطلاع دقیقی دهید بررسی می‌شود.
به گزارش «وطن‌امروز»، شریعتمداری اعلام کرده ایران‌خودرو و سایپا روزانه بیش از
3 هزار خودرو می‌سازند و 7 روزه تحویل می‌دهند. واقعا آقای وزیر نمی‌داند که امکان ثبت‌نام و خرید فوری خودرو وجود ندارد و ماه‌هاست که ایران‌خودرو و سایپا محصولات خود را نمی‌فروشند؟ اگر آقای وزیر واقعا به پیام خود ایمان دارد درخواست می‌کنیم در حضور ایشان یک خودرو ثبت‌نام کنیم و یک هفته‌ای تحویل بگیریم! آیا آقای شریعتمداری نمی‌داند که خودروسازان و قطعه‌سازان به وی نامه‌ زده‌اند که اگر به ما یارانه ندهی دیگر توان تولید نداریم؟ آیا آقای وزیر نمی‌داند که پراید 20 میلیونی در بازار آزاد 40 میلیون تومان شده و التهاب آن در حال سرایت به سایر بازارهاست؟ شاید آقای وزیر قصد دارد التهاب موجود را با خبرهای امیدوارکننده از بین ببرد اما وقتی افکار عمومی نمی‌تواند صحت گفته‌های وی را قبول کند، این اقدام شریعتمداری نتیجه عکس می‌دهد، البته چند ساعت بعد از اینکه اعلام شد طرح استیضاح وزیر صنعت به هیات‌رئیسه تقدیم شده، سایپا اعلام کرد طرح فروش خود را از هفته آینده اجرا می‌کند. سایپا برخلاف وزیر اعلام کرد 1500 خودرو تولید می‌کند و نرخ خودروها تغییری نکرده است. این در حالی است که انجمن خودروسازان که سایپا نیز عضو آن است وزیر را تهدید کرده بود اگر دلار 4200 تومانی به آنها تعلق نگیرد قیمت خودرو سر به فلک می‌کشد؛ همین اتفاقی که الان در بازار افتاده است.
طرح فروش خودرو آغاز می‌شود
براساس اعلام گروه خودروسازی سایپا، طرح فروش خودروهای تولیدی این خودروسازی هفته آینده آغاز می‌شود. گروه خودروسازی سایپا اعلام کرد در راستای قطع دست دلالان، تنظیم بازار و تامین خودروهای مورد نیاز هموطنان طرح فروش خودروهای تولیدی گروه سایپا هفته آینده آغاز می‌شود.  روابط عمومی این خودروسازی اعلام کرد، قیمت خودروهای داخلی تغییر نکرده و در ثبت‌نام جدید خودروها با همان قیمت‌های قبلی عرضه می‌شود. همچنین این خودروسازی به فارس اعلام کرد: بازرسی از نمایندگی‌ها به طور مرتبط انجام می‌شود و در صورت مشاهده تخلف در عرضه خودرو بالاتر از قیمت مصوب توسط نمایندگی، آن دفتر نمایندگی متخلف بسته می‌شود. براساس اعلام روابط عمومی گروه خودروسازی سایپا، روزانه 1500 خودرو توسط این خودروساز عرضه می‌شود و در هر بار ثبت‌نام پیش‌فروش خودرو بین 15 هزار تا 30 هزار خودرو به متقاضیان عرضه می‌شود. روابط عمومی این خودروسازی همچنین اعلام کرد، دلالان و واسطه‌ها از یک هفته تعطیلات تابستانی خودروسازان سوءاستفاده کردند. این خودروسازی همچنین اعلام کرد: احتکار و نگهداری خودروهای تجاری با توجه به اینکه خودروساز موظف به پرداخت جریمه نگهداری است و همچنین با توجه به هزینه نگهداری خودرو اصلا منطقی نیست. گروه خودروسازی سایپا در اطلاعیه‌ای از هموطنان خواسته است تا فقط از نمایندگی‌‌های مجاز و همچنین سایت اینترنتی رسمی این گروه به نشانی: www.saipacorp.com اقدام به ثبت‌نام و خرید خودروی مورد نیاز خود کنند و از پرداخت هرگونه وجه اضافی یا واریز به حساب‌‌های غیر شرکت سایپا و بالاتر از قیمت‌‌های مصوب خودداری کنند. در اطلاعیه گروه سایپا تاکید شده است؛  قیمت‌هایی که در سایت‌های خرید و فروش خودرو یا توسط دلالان اعلام می‌شود، قیمت واقعی نبوده و به جهت سودجویی توسط دلالان اعلام شده، لذا هموطنان عزیز می‌توانند قیمت‌‌های مصوب محصولات گروه خودروسازی سایپا را از طریق سایت رسمی این گروه مشاهده کنند.


Page Generated in 0/0036 sec