printlogo


کد خبر: 197774تاریخ: 1397/6/7 00:00
اخبار

بازدید وزیر دفاع از روند پاکسازی شهر حلب
وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در آخرین برنامه‌ خود در سفر به سوریه با حضور در منطقه حلب، به همراه جمعی از فرماندهان مقاومت از روند پاکسازی شهر از دست متجاوزان و تروریست‌ها بازدید کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت دفاع، امیر حاتمی در آخرین برنامه‌ خود در سفر به سوریه با حضور در منطقه حلب، به همراه جمعی از فرماندهان مقاومت از روند پاکسازی شهر از دست متجاوزان و تروریست‌ها بازدید کرد.
امیر حاتمی در این بازدید ضمن دیدار و گفت‌وگو با  ‌فرماندهان محور مقاومت، در جریان آخرین شرایط امنیتی و استقرار صلح و ثبات در شهر حلب قرار گرفت.
وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در ادامه با ‌حضور در یکی از پایگاه‌های محل استقرار نیروهای واکنش سریع مدافع حرم با عرض خدا قوت و دست‌مریزاد، تلاش‌های آنان را در برقراری صلح و امنیت منطقه بسیار با اهمیت و راهبردی برشمرد و از تک‌تک فرماندهان و سربازان این عرصه تشکر و قدردانی کرد. امیر حاتمی را در این بازدید‌ جمعی از فرماندهان ارتش سوریه همراهی می‌کردند.

ایزدی:
رأی دیوان لاهه الزام‌آور نیست
دکتر فؤاد ایزدی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران درباره الزام‌آور بودن یا نبودن رأی دادگاه لاهه برای ایران و آمریکا به «تابناک» گفت: رأی دیوان لاهه اساساً نمی‌تواند الزام‌آور باشد و در بهترین حالت ممکن جنبه روانی و تبلیغاتی دارد. دیوان لاهه اگر بپذیرد به این شکایت ورود کند هم، کار خودش را سریع انجام نمی‌دهد و به دلیل مکانیزم‌هایی که در عرصه بین‌الملل وجود دارد تنها می‌تواند برای ایران دستاورد تبلیغاتی و نمایشی داشته باشد.
ایزدی با تأکید بر زمانبر بودن اعلام نتیجه این دیوان ادامه داد: در حال حاضر فرآیند بررسی پذیرش یا رد شکایت ایران در دیوان لاهه آغاز شده و اگر این دیوان شرایط کنونی صلاحیت بررسی موضوع را در دیوان تأیید کند، معمول این است که 3-2 سال فرآیند رسیدگی به موضوع را طول خواهد داد. استاد دانشگاه تهران افزود: بر فرض که رأی نهایی دیوان لاهه علیه آمریکا نیز باشد، این رأی باید برای اجرایی شدن ابتدا به شورای امنیت برود و با توجه به مکانیزم‌هایی که در شورای امنیت وجود دارد، آمریکا رأی دیوان را وتو خواهد کرد.
کارشناس مسائل آمریکا در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با طرح نگرانی‌های دیگر از این اقدام ایران اضافه کرد: طرح شکایت از آمریکا در دیوان اگر باعث شود مسؤولان ایرانی به آن امیدوار شوند و با این امید دست از اقدامات اصلاحی خود بردارند، قطعاً خسارات‌ مضاعفی به کشور وارد خواهد کرد که پذیرفتنی نیست و به معنای دیگر کشور را پس از سال‌ها انتظار برای بهبود اوضاع دوباره معطل رأی دیوان لاهه خواهد کرد.

برگزاری نشست سران ایران  روسیه و ترکیه در تبریز
استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: اجلاس سه‌جانبه روسای جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه در تبریز برگزار می‌شود.
به گزارش مهر، مجید خدابخش اظهار کرد: سومین نشست سران جمهوری اسلامی ایران، جمهوری فدراتیو روسیه و ترکیه درباره تحولات سوریه، روز جمعه شانزدهم شهریورماه به میزبانی تبریز برگزار می‌شود.
وی افزود: ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان روسای جمهوری روسیه و ترکیه برای شرکت در سومین اجلاس سران 3 کشور، جمعه ۱۶ شهریور میهمان مردم خونگرم تبریز، به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ خواهند بود و دکتر روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان نیز به عنوان مقام میزبان حضور خواهد داشت.
خدابخش تصریح کرد: 2 اجلاس پیشین سران ایران، روسیه و ترکیه درباره مبارزه با تروریسم و پیشبرد فرآیند صلح و گفت‌وگو در سوریه، در شهرهای سوچی روسیه و آنکارای ترکیه برگزار شده بود.
 


Page Generated in 0/0034 sec