printlogo


کد خبر: 197763تاریخ: 1397/6/7 00:00
نمایندگان مجلس در جلسه طرح سؤال از پاسخ‌های رئیس‌جمهور به سؤالات اقتصادی قانع نشدند
کارت زرد به روحانی

نمایندگان مجلس تصمیم گرفتند این‌بار در اشتباهات و ناکارآمدی‌های دولت روحانی شریک نشوند. جلسه طرح سوال از رئیس‌جمهور روز گذشته با محور 5 سوال نمایندگان برگزار شد و به‌رغم همه تلاش‌های روحانی و تاکید بر لزوم وحدت میان دولت و مجلس و تکرار ماجرای دولت قبل و... اما نمایندگان از پاسخ‌های روحانی به این 5 سوال تنها در یک مورد قانع شده و درباره 4 سوال دیگر قانع نشدند. بر اساس آیین‌نامه جدید سوال از رئیس‌جمهور، چنانچه اکثریت نمایندگان حاضر در جلسه از پاسخ رئیس‌جمهور به سوالی قانع نشده باشند و موضوع مورد سوال نقض قانون یا استنکاف از قانون محسوب شود، آن سوال به قوه‌قضائیه ارسال می‌شود. به اعتقاد برخی نمایندگان مجلس، گزارش 4 سوالی که نمایندگان از پاسخ‌های رئیس‌جمهور درباره آنها قانع نشدند نیازی به بررسی در هیات رئیسه مجلس نداشته و باید مستقیما به قوه‌قضائیه ارسال شود. احمد امیرآبادی، عضو هیات رئیسه مجلس در این‌باره به تسنیم گفت: طبق آنچه در آیین‌نامه داخلی مجلس قید شده، گزارش این 4 سؤال باید به قوه‌قضائیه ارسال شود. وی ادامه داد: ممکن است برخی دوستان تفسیر دیگری از آیین‌نامه داشته باشند اما آنچه به ذهن بنده می‌رسد این است که این گزارش بدون بررسی در هیات‌رئیسه باید به‌صورت مستقیم به قوه‌قضائیه ارسال شود. امیرآبادی فراهانی در عین حال در گفت‌وگوی دیگری عنوان کرد طراحان سوال مستندات استنکاف رئیس‌جمهور از قانون را به هیات رئیسه ارائه داده‌اند. وی تصریح کرد: آنچه از آیین‌نامه داخلی پارلمان برداشت می‌شود این است که 4 پاسخی که قانع‌کننده نبوده، استنکاف از قانون است و برای بررسی بیشتر به قوه‌قضائیه ارجاع می‌شود. وی افزود: پس از ارجاع سوالات به قوه‌قضائیه رئیس دستگاه قضا، شعبه‌ای برای رسیدگی به سوالات نمایندگان از رئیس‌جمهور تعیین می‌کند. عضو هیات‌رئیسه مجلس با بیان اینکه طراحان سوال مستندات و مدارکی مبنی بر اینکه آقای رئیس‌جمهور استنکاف از قانون داشته را به هیات‌رئیسه مجلس ارائه دادند، تصریح کرد: باید این مستندات در هیات‌رئیسه بررسی شود که کدام‌یک از موارد استنکاف از قانون بوده و کدام‌یک نبوده است.
پژمانفر:  انتظار داشتیم روحانی صادقانه بگوید اشتباه کردم
حجت‌الاسلام پژمانفر، نماینده مردم مشهد با اشاره به جلسه طرح سوال از رئیس‌جمهور گفت:  مجلس به عنوان زبان ملت اعلام کرد منافع مردم را هیچ زمانی قربانی مسائل دیگر نخواهیم کرد، به‌رغم فشارهای فراوانی که این روزها نمایندگان از سوی دولتمردان شاهد بودند. وی ادامه داد: متاسفانه رئیس‌جمهور و دولت را انبوه اشتباهات درباره تحلیل مسائل پیش‌آمده در برگرفته است؛ انتظار داشتیم واقع‌بینانه‌تر مسائل کشور را به نمایندگان ملت می‌گفتند و صادقانه اعلام می‌کردند «اشتباه کردم». پژمانفر تصریح کرد: اصرار بر اشتباهات گذشته که در صحبت‌های امروز(دیروز) رئیس‌جمهور نمایان بود، کارشناسان و نمایندگان را نسبت به آینده کشور نگران کرده است. نماینده مردم مشهد تاکید کرد: مجلس در صورت مشاهده این رفتار و اصرار در مسیر اشتباه قطعا از ابزارهای قوی‌‌‌‌‌‌تر برای اصلاح رفتار دولت و شخص رئیس‌جمهور استفاده می‌کند.
در ادامه بخشی از اظهارات نمایندگان سوال‌کننده از رئیس‌جمهور و همچنین اظهارات حسن روحانی می‌آید.

دهقان، نماینده طرقبه
 چرا بیش از ۶۱ تن سکه را به نصف قیمت به دلالان فروختید؟
زمانی که آقای جهانگیری گفت «هر کسی که می‌خواهد، بیاید و ارز 4200 تومانی بگیرد»، کارشناسان نسبت به غلط بودن این تصمیم هشدار دادند. وقتی تقاضا زیاد و از آن طرف جلوی عرضه گرفته می‌شود و فضا به سمت امنیتی شدن می‌رود، معلوم است قیمت دلار از ۳۵۰۰ به 11 - 10 هزار تومان می‌رسد. چرا دولت، مردم را به صف کرد تا بیش از ۶۱ تن سکه به نصف قیمت به تعدادی دلال فروخته شود؟

فرهنگی، نماینده تبریز 
 رکود در طول دولت بر اقتصاد حاکم بوده
رکود از مسائلی نیست که در ماه‌های اخیر رخ نموده باشد، بلکه در طول دولت شما بر اقتصاد کشور حاکم بوده و فقدان مدیریت کارآمد موجب استمرار آن شد؛ از سال ۹۲ دست به کدام اقدام اصلاحی‌ زده‌اید؟ در اصلاح زیربناهای اقتصادی در زمینه‌های قاچاق، مسکن، مالیات، نظام بانکی، گمرکی، حمایت از تولید، بیمه، عمران، حمایت از بیکاران و حتی اصلاح نظام یارانه‌ها که همیشه از آن انتقاد می‌کردید اصلاحاتی انجام ندادید.

کرم‌پور، نماینده فیروزآباد 
چرا با قاچاق مبارزه نشد؟
مگر مقام معظم رهبری نفرمودند اگر کالایی به صورت قاچاق وارد کشور شد، در انظار عمومی به آتش کشیده شود؛ ایشان تاکید کردند مراد من از قاچاق، فلان کوله‌بر ضعیف نیست، بلکه قاچاق‌های سازمان‌یافته بزرگ را می‌گویم. آیا بعد از این سخنان مقام معظم رهبری، جایی برای حرف دیگری باقی می‌ماند؟ آیا این دستور درباره یکی از قاچاقچیان عمده اجرا شده است؟
 

نقوی‌حسینی، نماینده ورامین 
شورای عالی اشتغال چند بار  تشکیل شد؟
۵ میلیون بیکار در کشور وجود دارد. شما مجری قانون اساسی هستید. در قانون اساسی شما مسؤول تامین اشتغال مناسب، تامین اجتماعی و دستمزد کافی برای ملت هستید؛ شورای عالی اشتغال که بالاترین مرجع تصمیم‌گیری اشتغال است در طول ۵ سال دولت شما چند بار تشکیل شد؟ طرح کارورزی شما چه سرانجامی داشت؟

فولادگر، نماینده اصفهان  
آیا به وعده‌های خود عمل کرده‌اید؟
شما سال ۹۲ بدرستی، بیش از آنکه مشکلات اقتصادی را ناشی از تحریم‌های اقتصادی و بانکی بدانید، ناشی از مشکلات ساختاری و مدیریتی برشمردید؛ آیا امروز هم همچنان به این تحلیل پایبندید؟... آیا به وعده خود در آغاز دولت دوازدهم مبنی بر ترمیم تیم اقتصادی عمل کردید؟ مجلس هرگونه همکاری را که لازم است، با دولت انجام داده و بعد از این هم انجام خواهد داد؛ انتظار این است که شما هم از اختیارات وسیع و قانونی خود استفاده کنید.


Page Generated in 0/0041 sec