printlogo


کد خبر: 197751تاریخ: 1397/6/7 00:00
واکاوی شکست عجیب استقلال مقابل السد
فاجعه مطلق

استقلال در دیدار برابر السد قطر تنها یک تیم شکست‌خورده در داخل زمین نبود و چهره تیم «بازنده- بازنده» را داشت. نمایش پر از ضعف، بازیکنان دور از فرم اصلی، ضعف شدید مدیران قدیمی و البته شفری که بدترین روز خود را روی نیمکت سپری کرد مطمئنا کلیدی‌ترین نقش را در نتیجه‌گیری استقلال داشت؛ نتیجه‌ای که شاید نباید آن را غیرمنتظره دانست و از 3 ماه قبل تکلیف استقلال برای این دیدار معلوم بود.
ضعف همه بازیکنان
از مهدی رحمتی تا گرو، از دانشگر تا تبریزی و مطلقا تمام آنهایی که در زمین حضور داشتند در این شکست مقصر بودند. وریا غفوری و آرمین سهرابیان به عنوان مدافعان کناری استقلال 90 دقیقه مانند بازیکنان آماتور، تماشاگر فرارهای بازیکنان حریف بودند، منتظری و دانشگر در نیمه دوم در صحنه گل‌های اول و دوم بسیار ضعیف عمل کردند و مهدی رحمتی نیز در صحنه ثبت پنالتی منتج به گل سوم، نمایشی ضعیف و متزلزل داشت.
هافبک‌های استقلال با کمترین تلاش جنگ میانه زمین را تقدیم کردند و مثلث خط حمله استقلال نه‌تنها در حفظ توپ بلکه در دوندگی و کمک به هافبک‌ها نیز خنثی و بی‌اثر بود. ضعف بدنی بازیکنانی که در اردوی پیش‌فصل حضور کاملی نداشتند مانند وریا غفوری، منتظری، همام، نویمایر، تبریزی و تا اندازه زیادی گرو کاملا در این دیدار مشخص بود و بعد از دقیقه 70 افت کامل بدنی این بازیکنان کاملا محسوس بود؛ جایی که بازیکنان در دقایق پایانی نه توان حمله و نه توان دفاع داشتند. لیست بازیکنان ضعیف استقلال در این دیدار شامل رحمتی، منتظری، سهرابیان، چشمی، غفوری، باقری، نویمایر، اسماعیلی، همام، تبریزی و گرو می‌شود و هیچ‌کس در این موضوع مستثنا نیست.
سرمربی چه کرد؟
ماه‌عسل شفر در ایران تمام شده است؛ موضوعی که در نشست خبری با 2 سوال انتقادی از او کاملا برای سرمربی آلمانی مشخص شد. وینفرد شفر البته با توجه به تغییرات گسترده استقلال پیش از این چنین شرایطی را پیش‌بینی کرده و هشدار داده بود اما نباید فراموش کرد ترکیب اشتباه و در کنار آن تعویض‌های غلط او نیز در این شکست کم‌تاثیر نبود.
بازگشت وریا غفوری به دفاع راست بعد از حدود  3 ماه حضور در خط حمله در شرایطی که او بتازگی به پست جدید خود عادت کرده بود و در جریان مسابقه مشخص بود خیلی وظایف دفاعی خود را به یاد ندارد، اشتباه بزرگ شفر با وجود در اختیار داشتن محمدی‌مهر و حیدری بود. آرمین سهرابیان نیز در سمت چپ دفاع چنین شرایطی داشت؛ کم‌اثر مانند همیشه در حمله و دفاع و البته در ادامه روند پراشتباه هفته‌های گذشته، کم‌فروغ. استفاده از 2 وینگر و یک مهاجم نوک که در دفاع خیلی به هافبک‌ها و مدافعان کمک نمی‌کنند در شرایطی که استقلال در هفته‌های اخیر وریا غفوری و روح‎الله باقری را در خط حمله در اختیار داشت که بخوبی در توپ‌گیری و پرس تیمی به دیگر بازیکنان کمک می‌کردند دیگر اشتباه سرمربی آلمانی بود. تعویض‌های شفر نیز البته تیشه به ریشه تیم زد. حتی اگر بپذیریم سرمربی استقلال به دلیل مصدومیت نویمایر را تغییر داد، اضافه کردن یک هافبک برای حفظ توپ مانند آذری جوان به مراتب بهتر از یک هافبک تخریبی بود که نمی‌توانست به حفظ توپ کمک کند. از سوی دیگر استقلال با وجود در اختیار داشتن باقری و صیادمنش جوان که دوندگی و حفظ توپ بالایی دارند،
90 دقیقه به «گرو»ی کم‌اثر بازی داد.
شاهکار مدیران قبلی
تغییر اسکلت اصلی استقلال حتی اگر با جانشین 5 ستاره نیز همراه شود، مطمئنا برای هماهنگی و نتیجه‌گیری نیاز به زمان دارد. استقلال البته به جای 5 ستاره خود، 5 بازیکنی را جانشین کرده که از نظر کیفی فاصله زیادی با بازیکنان قبلی دارند. در این میان قطعا سیدرضا افتخاری و پندار توفیقی نقش پررنگی دارند و نباید نقش آنها را با وجود جدایی 2 ماهه از استقلال فراموش کرد. استقلال در فصل نقل‌وانتقالات هر چند با کمیت بالا فعالیت کرد اما کیفیت این تیم به شکل قابل توجهی تنزل پیدا کرد. از دست دادن ساناک در تیرماه نیز دیگر اشتباه مدیران استقلال بود؛ مدیران استقلال با بی‌ملاحظگی شرایطی را رقم زدند که این مربی تاثیرگذار حتی با وجود صحبت‌های شفر حاضر به برگشت به ایران نیست و قطعا نبود نفر اول کادرفنی شفر، نقش پررنگی در تمام شرایط این تیم دارد.
چه کسی راست می‌گوید؟
در دیدار استقلال مقابل السد نیومایر در حالی تعویض شد که یکی از بهترین بازیکنان زمین بود. تعویض ناگهانی و دور از انتظار نویمایر و به بازی آمدن محمد دانشگر مقابل السد از نظر اکثر کارشناسان شروع فروپاشی نظام تاکتیکی استقلال بود و پس از این تصمیم شفر جریان بازی به کلی عوض شد. شفر در کنفرانس خبری بعد از بازی وقتی خبرنگاران علت تعویض نویمایر را از او پرسیدند، مصدومیت این بازیکن را دلیل این تصمیم عنوان کرد اما نمی‌دانست که درست در همان دقایق نویمایر در حال مصاحبه با خبرنگاران در میکسدزون است و می‌گوید اصلا بحث مصدومیت در کار نبوده و به صلاحدید کادر فنی تعویض شده است! اینجا بود که یک سوال بزرگ در ذهن هواداران ایجاد شد. بالاخره کدام‌یک درست می‌گویند؟ شاید حتی اگر نویمایر هم در زمین می‌ماند باز هم ستارگان پرشمار و باتجربه السد کار را برای قطری‌ها درمی‌آوردند و به قول مهدی رحمتی زور استقلال هیچ وقت به السد نمی‌رسید ولی بهتر بود شفر اشتباهش را درباره تعویض نویمایر قبول می‌کرد یا حداقل به دنبال بهانه بهتری برای این تصمیم می‌گشت. اما چرا شفر حقیقت را نگفت؟ استقلال لیگ را خوب شروع نکرده و حالا در نخستین بازی آسیایی هم قدم اول را خیلی ناامید‌کننده برداشته است. بزرگ‌ترین دلیل نپذیرفتن اشتباه از سوی شفر می‌تواند متزلزل شدن جایگاهش در استقلال باشد؛ شعار‌های پراکنده و اگرچه خیلی اندک هواداران علیه او در ورزشگاه و انتقاد‌هایی که از صورت‌های سرخ از خشم می‌توانستید ببینید و از صدا‌های خش دار و خسته از فریاد می‌توانستید بشنوید.


Page Generated in 0/0039 sec