printlogo


کد خبر: 197735تاریخ: 1397/6/7 00:00
موج مطالبه افکار عمومی برای برخورد قاطع با راننده متخلف در فضای مجازی ادامه دارد
پرونده ضاربان پلیس در دادسرای انقلاب
ایجاد هشتگ‌های «منتظر برخوردیم» و «خدشه بر اقتدار» در فضای مجازی توسط کاربران

گروه اجتماعی: با وجود گذشت 6 روز از اتفاق تلخ محور کازرون به شیراز که فردی مامور راهور پلیس را مورد ضرب و جرح قرار داد اما حجم مطالبه افکار عمومی برای مجازات فرد خاطی کمتر که نشده بلکه افزایش هم یافته است.
این روزها در میان حجم انبوه خبرهای مهم کمتر خبرهای 2 یا 3 روز گذشته به ذهن خطور می‌کند اما این داستان تلخ هنوز هم جزو موضوعات داغ فضای مجازی و رسانه‌ای است. بررسی شبکه‌‌های اجتماعی نشان می‌دهد تعداد زیادی از کاربران فضای مجازی با ایجاد هشتگ‌‌های متفاوتی خواستار برخورد جدی قانون با راننده قانون‌شکن هستند. پایش شبکه‌‌های اجتماعی نشان می‌دهد این روزها هشتگ «منتظر برخوردیم» در این فضا در حال تکثیر است و مطالب مرتبط با این حادثه تلخ در حال تکثیر در فضای مجازی است. برای مثال کاربران زیادی با این هشتگ عبارتی با این مضمون نوشته‌‌اند: «نباید صرف پولدار بودن و ماشین لوکس سوار شدن به خودمان اجازه دهیم مامور قانون را مورد ضرب و جرح قرار دهیم. اهانت به مامور پلیس اهانت به قانون است». علاوه بر این، هشتگ دیگری که این روزها در فضای مجازی بین کاربران دست به دست می‌شود «خدشه بر اقتدار» است.
 کاربران با این هشتگ رفتار فرد خاطی را محکوم کردند و خواستار برخورد جدی قانون با این فرد هستند. اما آنچه در بیشتر مطالب فضای مجازی مشاهده می‌شود مطالبه عموم جامعه از پلیس و دستگاه قضا برای برخورد با قانون‌شکنان است؛ موضوعی که دادستان عمومی و انقلاب شیراز هم به آن تاکید دارد.
با قاطعیت برخورد می‌کنیم
در همین باره، دادستان عمومی و انقلاب شیراز گفت: پرونده ضاربان افسر پلیس در شیراز به شعبه ویژه دادسرای عمومی و انقلاب این شهر ارجاع شده است. علی صالحی با بیان اینکه پرونده ضاربان افسر پلیس راهنمایی و رانندگی در شیراز به شعبه ویژه در دادسرای عمومی و انقلاب این شهر ارجاع شده است، از دستگیری 3 نفر از عوامل این حادثه خبر داد. وی با اشاره به اینکه همه ابعاد حادثه تعرض به افسر پلیس تحت نظارت بازپرس ویژه پرونده در حال بررسی است، به میزان گفت: ضاربان در این حادثه در 3 مرحله افسر پلیس راهنمایی و رانندگی را مورد هجوم و تعرض قرار دادند که تصاویر پخش شده در فضای مجازی تنها بخشی از این حادثه را به تصویر کشیده است. دادستان عمومی و انقلاب شیراز با تاکید بر اینکه با متعرضان به افسر پلیس در چارچوب قانون با قاطعیت برخورد خواهد شد، اضافه کرد: افراد دستگیر شده خسارتی نیز به اتومبیل و تجهیزات پلیس وارد کردند. صالحی همچنین از احتمال افزایش دستگیرشدگان این حادثه خبر داد و خاطرنشان کرد: حفظ اقتدار پلیس و نیرو‌های نظامی و امنیتی موضوع  مهمی است و دستگاه قضایی موضوع هتک حرمت انجام‌شده را با حساسیت ویژه پیگیری و نتایج را به عموم مردم اطلاع‌رسانی خواهد کرد.
از حقوق مأمور پلیس دفاع می‌کنیم
سرهنگ محمد ترحمی در واکنش به اتفاق عجیب و غیرقابل قبولی که چند روز پیش در محور کازرون به شیراز رخ داد و تصاویر تکان‌دهنده‌ای از آن و ضرب و جرح مامور پلیس توسط یک راننده در فضای مجازی منتشر شد، اظهار داشت: بخشی از اظهارات منتشر شده در این فیلم نشان می‌دهد این فرد دچار سوءتفاهم شده و تصور دارد که حضور مامور پلیس در آن صحنه برای جریمه کردن خودروی دچار سانحه شده است، در حالی که هنوز علت سانحه مشخص نبود و مامور پلیس وی و 2 سرنشین دیگر را از داخل این خودرو بیرون کشیده و برای کمک به خودروی دچار سانحه در محل حاضر شده بود. رئیس اداره حقوقی پلیس راهور ناجا خاطرنشان کرد: به هر حال حمله این فرد خاطی که مصداق تعرض وحشیانه است به هیچ وجه قابل پذیرش نیست و هیچ‌کس حق ندارد چنین رفتاری را با هیچ شهروندی داشته باشد؛ در حالی که این رفتار وحشیانه با مامور پلیس که لباس قانون و خدمت به مردم بر تن اوست انجام شده. وی با تاکید بر اینکه پلیس راهور از حقوق این مامور پلیس دفاع خواهد کرد، گفت: ما در این پرونده و موضوعات اینچنینی قطعاً از حقوق ماموران پلیس و لباسی که لباس خدمت به مردم است دفاع خواهیم کرد و کوتاه نمی‌آییم.


Page Generated in 0/0038 sec