printlogo


کد خبر: 197722تاریخ: 1397/6/6 00:00
آیت‌الله آملی در جلسه مسؤولان عالی قضایی با اشاره به دادگاه‌های مفاسد اقتصادی اخیر:
محاکمه‌ها عادلانه و غیراحساسی است

گروه سیاسی: آیت‌الله آملی ‌لاریجانی، رئیس قوه‌قضائیه بر رسیدگی قانونی، دقیق و عادلانه به پرونده‌های مفاسد اقتصادی تاکید کرد. به گفته رئیس دستگاه قضا، برخی اظهارنظرها در زمینه سرعت عمل در رسیدگی به پرونده‌‌های مفاسد اقتصادی غیرکارشناسی است و قوه‌قضائیه درگیر مسائل احساسی و تبلیغاتی نخواهد شد. به‌گزارش اداره کل روابط عمومی قوه‌قضائیه، آیت‌الله آملی‌لاریجانی در جلسه مسؤولان عالی قضایی در سخنانی از تلاش‌های دولت در جهت رفع مشکلات مردم قدردانی کرد و در عین حال یادآور شد: اداره صحیح، منطقی، عقلانی و کارشناسانه کشور پهناوری مانند ایران اسلامی، کار ساده‌ای نیست؛ بویژه در زمانی که دشمن از هر سو به این کشور نظر کرده و با تمام قدرت به میدان آمده تا انقلاب و مردم را به اضطرار بیندازد و به تسلیم وادار کند. وی با بیان اینکه مردم همواره در برابر این فشارها مقاومت کرده‌اند، افزود: در چنین شرایطی دولت و رئیس‌جمهور محترم وظایف سنگین‌تری بر عهده دارند و کشور برای رسیدن به اهداف خود نیاز به تدبیر منطقی و اجرای صحیح امور دارد. نمی‌توان گرفتار روزمرگی شد و با اتخاذ تصمیمات آنی و لحظه‌‌‌ای، به گونه‌ای مدیریت کرد که مردم متضرر شوند. در این زمینه، همه قوا باید همکاری کنند ولی طبیعتاً بار عظیم اجرایی کشور و مسؤولیت آن بر عهده دولت محترم است. آیت‌الله آملی‌لاریجانی با بیان اینکه بیکاری و مشکلات اقتصادی از مهم‌ترین مسائل و دغدغه‌‌های اصلی مردم در حال حاضر است، این شرایط را برای مردم «کمرشکن» توصیف کرد و گفت: ما نمی‌گوییم همه مشکلات ناشی از تصمیمات دولت است اما تردید هم نداریم که تدبیر، رکن اساسی کار دولت است و بسیاری از مشکلات نیز ناشی از سوءتدبیرهاست. رئیس قوه‌قضائیه خاطرنشان کرد: ما ضمن تشکر از تلاش‌های دولت، شخص رئیس‌جمهور محترم و همه کارکنان دستگاه‌‌های اجرایی، از دولت محترم می‌خواهیم در چارچوب تأکیدات و فرمایش‌‌های مقام معظم رهبری، به مقابله مدبرانه با تحریم بپردازند که البته اقدامات مثبتی نیز در این زمینه انجام شده، اگرچه بهتر بود زودتر چنین تصمیماتی اتخاذ می‌شد. امروز دلارها و سایر ارزهایی که در اختیار جمهوری اسلامی است نباید صرف امور غیرضرور شود. از سوی دیگر، دولت باید بحث معیشت و اقتصاد مردم را به صورت جدی با به‌کارگیری افراد خبره و بهره‌مندی از فکر و خرد جمعی بهبود بخشد و ما معتقدیم کشوری که دارای این حجم بالا از سرمایه‌‌های مادی، اجتماعی و انسانی است و مردم آن 40 سال پای آرمان‌‌های خود ایستاده‌‌اند با تدبیر و عقلانیت قادر است مشکلات خود را حل کند. آیت‌الله آملی‌لاریجانی در ادامه با اشاره به اقدامات اخیر دستگاه قضا در زمینه مبارزه با مفاسد اقتصادی، تصریح کرد: همانگونه که به مردم عزیز وعده داده بودیم، تمام قدرت و ظرفیت خود را برای رسیدگی به پرونده‌‌های مربوط به مفاسد اقتصادی اخیر بسیج کرده‌‌‌‌‌ایم و با استجازه از رهبر معظم انقلاب و پاسخ مثبت ایشان، با سرعت بیشتری در حال رسیدگی به این پرونده‌ها هستیم.
در پرونده‌های مفاسد اقتصادی به زمان منطقی نیاز داریم
رئیس قوه‌قضائیه در ادامه از برخی اظهارات غیرکارشناسی درباره رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی گلایه کرد. وی تأکید کرد: به ضرس قاطع به همه مردم عزیز عرض می‌کنم که قوه‌قضائیه با قاطعیت در این مسیر حرکت می‌کند و برای رسیدگی عادلانه به پرونده کسانی که به امانات مردم خیانت کرده‌‌اند و با دریافت ارز دولتی دست به سودجویی‌‌های کلان زده‌‌اند یا از طرفی با احتکار اجناس و کالاها، مردم را در مضیقه قرار داده‌‌‌‌اند، تمام توان خود را به کار بسته است.
آیت‌الله آملی‌لاریجانی به بیان چند نکته در همین زمینه پرداخت و خاطرنشان کرد: مردم عزیز و دلسوزان کشور توجه داشته باشند که قوه‌قضائیه صرفاً براساس موازین قانونی و شرعی عمل می‌کند و مدت زمان رسیدگی‌ها وابسته به انجام بسیاری از تحقیقات فنی و پیچیده است، زیرا به عنوان مثال، پرونده‌ای در قالب بیش از 100 جلد در دست رسیدگی است که این پرونده متهمان متعددی دارد و تمام امور مالی هر یک از متهمان باید به صورت دقیق بررسی شود و اموالی را که به نام آنان است یا به نام دیگران ثبت کرده‌‌‌‌اند، شناسایی کنیم و درباره آنها تصمیم بگیریم. چنین روندی نیازمند یک زمان منطقی است، اگرچه بر تسریع در رسیدگی‌ها تأکید داریم و استجازه اخیر از مقام معظم رهبری نیز دقیقاً برای تحقق همین امر بوده است. رئیس قوه‌قضائیه با انتقاد از برخی اظهارات غیرکارشناسی در زمینه سرعت عمل در رسیدگی به پرونده‌‌های مفاسد اقتصادی اخیر، اظهار کرد: ما نمی‌توانیم بدون بررسی‌‌های دقیق و قانونی، در فضایی احساسی، کاری ظاهری و صوری انجام دهیم و حکمی فراخور تبلیغات صادر کنیم، لذا هیچ کس نباید چنین توقعی از دستگاه قضا داشته باشد.
برخی فضای کشور را آماده موج‌سواری خود دیده‌اند
آیت‌الله آملی‌لاریجانی با بیان نکته‌ای دیگر در زمینه رسیدگی‌ها گفت: مسؤولان محترم قضایی و قضات شریف توجه داشته باشند که ما در برهه حساسی قرار داریم و به واسطه برخی سودجویی‌ها، اعتماد مردم در بخش‌هایی مخدوش شده است. متأسفانه برخی نیز که خود سال‌ها در بالاترین مناصب کشور مسؤولیت داشته‌‌اند و امروز باید بزرگ‌ترین پاسخگوی شرایط فعلی باشند، فضا را آماده موج‌سواری دیده‌‌اند و چهره مخالف و اپوزیسیون به خود گرفته‌اند؛ چنانکه می‌بینیم پیاپی سخنانی علیه نظام و بویژه دستگاه قضا بر زبان می‌آورند و غافلند که مردم بصیر و فهیم ما آنها را می‌شناسند و غوغاسالاری آنان را نیز دیده‌‌‌‌اند، بریز و بپاش‌‌های آنها را هم دیده‌‌‌اند. رئیس قوه‌قضائیه تأکید کرد: قضات و مسؤولان محترم قضایی بدون آنکه تحت تأثیر این فضاسازی‌ها قرار بگیرند باید در مدار انصاف و عدالت حرکت کنند، زیرا این قبیل رجزخوانی‌ها زیاد است اما قاضی و مسؤول قضایی باید با شکیبایی، اعتدال و انصاف رفتار کند و خدای ناکرده برخی اظهارات و اهانت‌ها نباید موجب شود از مدار عدل و انصاف خارج شویم. آیت‌الله آملی‌لاریجانی در بیان سومین نکته خود تأکید کرد: یک متهم حتی اگر بعد از رسیدگی‌ها تبدیل به بزرگ‌ترین محکوم شود و سنگین‌‌‌‌‌ترین مجازات نیز برایش در نظر گرفته شود، دارای حقوقی است که این حقوق باید رعایت شود و نباید فراتر از مجازات قانونی مورد تعدی و ظلم قرار گیرد یا خدای ناکرده کرامت انسانی او مخدوش شود.
کرامت انسانی متهمان باید حفظ شود
آیت‌الله آملی‌لاریجانی بر لزوم حفظ کرامت انسانی متهمان نیز تاکید کرد. وی در این‌باره گفت: ممکن است همین متهمان مجازات‌‌های بسیار سنگینی هم برای‌شان در نظر گرفته شود و به دستگاه‌‌های حاکمیتی نیز ظلم کرده باشند اما نباید ظلم این افراد موجب شود ما کار نادرست انجام دهیم. اتهام هرکس در چارچوب قانون و در جای خود باید رسیدگی شود اما مسأله حقوق متهمان و رفتار توأم با کرامت انسانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که باید با جدیت مورد توجه قرار گیرد و رعایت شود. رئیس قوه‌قضائیه در پایان از تلاش‌های همه کسانی که در فضای سنگین تبلیغاتی دشمن و برخی هیاهوهای رسانه‌ای در رسیدگی به پرونده‌‌های اخیر به شکل جهادی و شبانه‌روزی مشغول هستند بویژه قضات دادسراها و دادگاه‌ها، معاون اول قوه‌قضائیه، دادستان کل کشور، دادستان تهران، رئیس‌کل دادگستری استان تهران و روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌های سراسر کشور تشکر و  قدردانی کرد.
 


Page Generated in 0/0033 sec