printlogo


کد خبر: 197664تاریخ: 1397/6/5 00:00
مدیر کل مدیریت بحران خوزستان:
آتش هورالعظیم در 2 ماه گذشته 3 بار خاموش شد!

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفت در 2 ماه گذشته 3 بار آتش هورالعظیم خاموش شد اما به دلایل نامعلوم عمدی یا طبیعی دوباره بخش عراقی تالاب دچار آتش‌سوزی شد.
کیامرث حاجی‌زاده درباره آتش‌سوزی‌های اخیر گفت: آتش‌سوزی گسترده در 2 ماه اخیر در 180 هزار هکتار از بخش عراقی تالاب هورالعظیم به صورت نقطه‌ای آغاز شد که پس از شروع این آتش‌سوزی، تشکیل جلسات مکرر ستاد بحران در شهرستان هویزه و مرکز استان و همچنین بازدیدهای مستمر از منطقه انجام شد. وی در ادامه افزود: عملیات اطفای حریق پس از پیگیری‌های مستمر و تاخیری که دولت عراق در صدور مجوز پرواز برای بالگردهای آبپاش و همچنین هواپیمای آبپاش ایجاد می‌کرد با بیش از 400 پرواز توسط 2 فروند بالگرد آبپاش و همچنین بیش از 20 پرواز توسط هواپیمای بزرگ آبپاش انجام شد. مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفت: هر 3 مرحله از عملیات اطفای حریق منجر به خاموشی شد اما به دلایل نامعلوم عمدی یا طبیعی دوباره بخش عراقی تالاب دچار آتش‌سوزی شد.
وی ادامه داد: از همان ابتدای کار تشکیل جلسه کارشناسی برای رهاسازی آب در ستاد بحران استان تشکیل شد که منجر به بازدید میدانی دستگاه‌های متولی و مشاور تالاب از هورالعظیم شد اما به علت وضعیت طبیعی تالاب و توپوگرافی هور، امکان رهاسازی آب برای نمناک کردن عمق پنج تا 20 کیلومتری هور در بخش عراق طبق نظر کارشناسان وجود ندارد. حاجی‌زاده بیان کرد: مجددا پیگیری‌های لازم با حضور استاندار و مدیریت بحران از طریق وزارت کشور، وزارت امور خارجه، سازمان مدیریت بحران کشور و سازمان محیط‌زیست کشور انجام شد که منجر به تشکیل جلسه‌ای در شورای عالی امنیت ملی کشور شد که در آن مصوب شد هیأت عالی‌رتبه‌ای متشکل از وزارت امور خارجه، وزارت نیرو، سازمان محیط‌زیست، استانداری خوزستان و سایر دستگاه‌های اجرایی تشکیل شود و نشست مشترکی به صورت فوری با دولت عراق داشته باشند تا دولت عراق را متقاعد کنند طبق تعهدات کنوانسیون‌های بین‌المللی نسبت به تامین حقابه بخش عراقی هور و حفظ و نگهداری تالاب همانند قسمت ایرانی که دارای آب است اقدام فوری کند. وی به فارس گفت: همچنین مقرر شد وزارت دفاع و مرکز هوافضای سپاه پاسداران نسبت به اطفای مستمر و مکرر هورالعظیم در بخش عراقی اقدام کنند. بالگردهای آبپاش برای چهارمین بار مشغول اطفای حریق هستند اما تاکنون از سوی دولت عراق به‌رغم پیگیری‌ها و مکاتبات، اقدام قابل توجهی انجام نشده است. مدیرکل مدیریت بحران خوزستان اضافه کرد: در طول این مدت برای کاهش آسیب‌های جسمی به مردم شریف شهرهای هویزه تمهیدات لازم اعم از تامین تجهیزات پزشکی مورد نیاز و دارو از سوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز و همچنین توزیع چندین هزار ماسک فیلتردار از سوی مدیریت بحران انجام شده است.


Page Generated in 0/0035 sec