printlogo


کد خبر: 197407تاریخ: 1397/5/30 00:00
این روزها میلیون‌ها زائر حاجی می‌شوند
لحظه‌های عاشقی در عرفات
حضور 10 هزار زائر ایرانی در روز عرفه در عراق

گروه اجتماعی: هزاران نفر از زائران کشورمان مکه مکرمه را به مقصد سرزمین عرفات ترک کردند و اعمال ویژه حج را در عرفات و در آستانه عید قربان انجام دادند. عرفات بخش اول از مناسک ویژه ایام تشریق به حساب می‌آید که حجاج پس از محرم شدن ابتدا وارد این منطقه می‌شوند؛ جایی که به اعتقاد مسلمانان، محل شناخت خود و خداوند است. نزدیک به 3 میلیون مسلمان از یکشنبه‌شب راهی عرفات شدند و پس از یک وقوف  24 ساعته این منطقه را به مقصد مشعرالحرام (مزدلفه) منطقه‌ای مابین عرفات و منا ترک می‌کنند.
حجاج همچنین صبح سه‌شنبه (امروز) همزمان با عید قربان در عربستان به منا، ناحیه‌ای در حومه شرق مکه منتقل می‌شوند و تا روز پنجشنبه در آنجا مستقر خواهند بود و پس از سنگباران شیطان و انجام عمل قربانی، به اعمال خود پایان داده و برای طواف به مکه باز خواهند گشت.
زائران ایرانی در عرفات
در همین باره، مسؤول محور‌ عرفات در ایام تشریق گفته است: «زائران کشورمان پس  از ورود به سرزمین عرفات با حفظ آرامش و نظم در خیمه‌های در نظر گرفته شده برای آنان مستقر شدند و تدارک لازم متناسب با شرایط  برای اقامت آنان در عرفات فراهم شده است». اکبر رضایی اظهار داشت: نخستین نقطه‌ای که زائران کشورمان در ایام تشریق از مکه مکرمه به آنجا منتقل  می‌شوند، عرفات است.
وی افزود: کار انتقال 86 هزار زائر کشورمان عصر روز هشتم ذی‌الحجه، مطابق با برنامه از پیش تعیین شده و زمانبندی دقیق  انجام شد. وی افزود: زائران کشورمان بعد از ورود به سرزمین عرفات با حفظ آرامش و نظم در خیمه‌های در نظر گرفته شده برای آنان مستقر شدند و تدارک لازم متناسب با شرایط  برای اقامت آنان در عرفات فراهم شده است. مسؤول محور عرفات در حج تمتع تصریح کرد: اسکان زائران کشورمان در عرفات به صورت مجموعه‌ای است در صورتی که در سال‌های گذشته این اسکان به صورت کاروانی و در خیام یا چادرهای کوچک و سنتی انجام می‌گرفت. رضایی افزود: در حال حاضر وضعیت چادرها به مراتب نسبت به گذشته بهتر شده است، یعنی ارتفاع چادرها بلند‌تر شده و نفوذ گرمای هوا به آنها ایجاد نمی‌شود؛ ضمن اینکه داخل چادرها نیز کولرهای گازی تعبیه شده و امکانات برای استقرار یک مجموعه وجود دارد. وی تصریح کرد: چادرهای آقایان و خانم‌های یک مجموعه جدا از یکدیگر اما در کنار هم تعبیه شده است که باید در این باره ضمن آگاهی، رعایت حال یکدیگر را داشته باشند و زائران عزیز از فضای معنوی مشاعر مقدسه به بهترین نحو استفاده کنند. مسؤول محور عرفات در حج تمتع اظهار کرد: زائران عزیز در زمان حضور خود در چادرها به هیچ عنوان به کولرهای گازی و تنظیمات آنها دست نزنند و موضوعاتی از این دست را به مسؤول مربوطه انتقال دهند.
آغاز به کار بیمارستان صحرایی
همچنین رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر، آخرین اقدامات درمانی زائران بیت‌الله‌الحرام در بیمارستان‌های منا و عرفات را تشریح کرد. علی مرعشی با اشاره به استقرار پزشکان در عرفات گفت: از چند روز گذشته بیمارستان صحرایی در عرفات و منا آماده بهره‌برداری شد و از صبح دیروز با توجه به حضور زائران اهل تسنن که حدود 10 هزار نفر هستند بیمارستان منا آغاز به کار کرد و با حضور زائران در صحرای عرفات این بیمارستان آماده پذیرش بیماران بوده است. رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر گفت: خوشبختانه مشکل خاص یا بیماری شایعی در میان زائران وجود ندارد و بیشترین حجم حضور زائران در درمانگاه تخصصی ما که شامل متخصصان قلب، داخلی، ریه، چشم‌پزشک، دندانپزشک، زنان، قلب و عروق است، مربوط به گرمازدگی‌های شدید، افت فشار، مشکلات تنفسی و سرماخوردگی‌های مزمن بوده است. وی همچنین گفت: در این بیمارستان پزشکان مشغول ویزیت بیماران هستند و پس از آن هم داروهای آنها از طریق داروخانه تامین می‌شود. همچنین این تیم‌های درمانی در عرفات خواهند بود و پس از آن به سمت منا می‌روند، البته تیم‌های اصلی ما در منا حضور دارند و این افراد جایگزین آنها خواهند شد تا پذیرش بیماران را انجام دهند.
حضور 10 هزار زائر ایرانی در عراق
علاوه بر این، همزمان با فرارسیدن روز عرفه بالغ بر 10 هزار زائر ایرانی در عراق حضور خواهند داشت. سرپرست دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت در عراق گفته است: «با توجه به ثبت‌نام انجام شده، همزمان با روز عرفه 10 هزار زائر ایرانی برای قرائت دعای عرفه در عراق حضور خواهند داشت». وی افزود: جلسات ویژه‌ای برای هماهنگی هر چه بهتر جهت استقبال از زائران در ستادهای کربلا، نجف و کاظمین برگزار شده است. حسینی خاطرنشان کرد: دستورالعمل ویژه عرفه نیز به ستادهای 3 شهر برای حضور باشکوه زائران ایرانی در روز عرفه ابلاغ شده است تا ان‌شاءالله زائران بتوانند از فیض حضور در این روز بهره‌مند شوند. سرپرست دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت در عراق گفت: آشپزخانه‌ها، هتل‌ها و واحد حمل‌ونقل آمادگی کامل دارند تا بهترین خدمات را برای زائران پیش‌بینی کنند. پروازهای ویژه عرفات در نظر گرفته شده و ظرفیت اعزام زائران زمینی نیز بیشتر شده است. حسینی افزود: با توجه به حجم انبوه زائران و گرمای هوا، توصیه می‌شود زائران عزیز ایرانی نکات بهداشتی را رعایت کنند. 9 درمانگاه ویژه زائران ایرانی در شهرهای کربلا، نجف، کاظمین و سیدمحمد آماده خدمات‌رسانی هستند.


Page Generated in 0/0033 sec