printlogo


کد خبر: 197383تاریخ: 1397/5/29 00:00
«وطن امروز» از مشکلات ایرلاین‌ها و مسافران ناوگان هوایی گزارش می‌دهد
نرخ بلیت هواپیما روی هوا!

اسدالله خسروی: با افزایش نرخ ارز، قیمت بلیت هواپیما از 70 تا بیش از 100 درصد گران شد و این گرانی مشکلاتی را بر سر راه ایرلاین‌ها و مردم گذاشت. افزایش نرخ بلیت هواپیما در پی رشد نرخ ارز موجب خروج بخش عمده‌ای از مسافران هوایی از ناوگان هواپیمایی شده و در این شرایط کاهش میزان تقاضا برای مسافرت‌های هوایی مشکلات ایرلاین‌ها را دوچندان کرده است. به گزارش «وطن امروز»، افزایش نرخ ارز موجب شده نرخ بلیت هواپیما بشدت افزایش یابد. این در حالی است که برخی معتقدند کمرنگ شدن نظارت‌ها بر عملکرد سازمان هواپیمایی کشوری و نیز کم‌توجهی به ملاک تعیین نرخ بلیت هواپیما باعث گران شدن بی‌ضابطه نرخ‌ها در این بخش شده است. از طرفی شرکت‌های هواپیمایی نیز می‌گویند افزایش نرخ ارز تاثیر منفی مستقیم بر وضعیت ناوگان هوایی داشته و هرگونه افزایش قیمت بلیت متناسب با افزایش هزینه‌ها و تغییر نرخ ارز بوده است. علیرضا منظری، کارشناس و مشاور سابق برنامه‌ریزی اقتصادی سازمان هواپیمایی کشوری در گفت‌وگو با «وطن امروز» درباره گرانی بلیت هواپیما گفت: تا زمانی که تصمیمات خلق‌الساعه بدون در نظر گرفتن تبعات منفی آن گرفته شود، باید منتظر روزهای ناخوش در اقتصاد کشور بود. وی با بیان اینکه وقتی ارز 4200 تومانی به یک باره به حدود 11 هزار تومان رسید باید انتظار داشت که هزینه ایرلاین‌ها نیز افزایش‌یابد، ادامه داد: این گرانی موجب می‌شود استفاده‌کنندگان از ناوگان هواپیمایی فقط به درصدی از افراد جامعه محدود شوند. این کارشناس هواپیمایی افزود: از آنجا که روز به روز ارزش پول ملی کاهش می‌یابد و قدرت خرید مردم افت می‌کند، نباید انتظار داشت حتی دهک‌های بالای درآمدی نیز از ناوگان هوایی استفاده کنند و این شرایط مشکلات شرکت‌های هواپیمایی را دوچندان می‌کند.
 نظارت بر حوزه نرخ مطلوب نیست
عضو کمیسیون عمران مجلس بر ضرورت بررسی ملاک تعیین نرخ بلیت هواپیما از سوی دستگاه‌های نظارتی تاکید کرد و گفت سرعت نظارت‌ها و سرعت تاثیرپذیری آن در تخلفات مطلوب نیست. سیدحسین افضلی با اشاره به عملکرد ایرلاین‌ها در ماه‌های اخیر، گفت: با توجه به تورمی که در بخش‌های مختلف وجود دارد، ثبات نرخ بلیت غیرممکن بوده اما افزایش بی‌ضابطه آن نیز قابل پذیرش نیست. وی با بیان اینکه اگر نظارت دقیق و حساب شده‌ای بر عملکرد ایرلاین‌ها نباشد عملا بهانه‌ای به دست برخی برای افزایش بی‌رویه قیمت بلیت می‌دهد، افزود: شرکت‌های هواپیمایی باید تعادلی بین عرضه و تقاضا ایجاد کنند، زیرا اگر قیمت‌ها بیش از اندازه افزایش یابد به طور حتم بسیاری از مسافران نسبت به جابه‌جایی با هواپیما مردد خواهند شد. نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه با افزایش قیمت بخش عمده‌ای از تقاضا از دست می‌رود، تصریح کرد: دستگاه نظارتی باید با بررسی ملاک قیمت‌گذاری ایرلاین‌ها روند افزایش قیمت آنها را بررسی کند. وی ادامه داد: به طور حتم در بررسی نرخ بلیت هواپیما باید انتظارات شرکت‌های هواپیمایی و سود آنها برای تعیین قیمتی معقول به عنوان پایه مد نظر قرار گیرد. بخش دیگر اثرگذار در حوزه قیمت بلیت به بازار مربوط می‌شود و اگر بازار کشش این نرخ‌ها را داشته باشد به طور حتم آن را متعادل خواهد کرد. نماینده مردم در مجلس دهم در پاسخ به این سوال که نوسانات ارزی در تعیین نرخ بلیت هواپیما چه تاثیری داشته است، افزود: به دلیل اینکه بسیاری از تجهیزات، قطعات و ابزاری که سیستم هواپیمایی نیاز دارد به صورت ارزی تامین می‌شود قاعدتا نرخ ارز خیلی در قیمت‌ها تاثیرگذار است. افضلی با بیان اینکه یکی از حوزه‌هایی که تاثیرپذیری بسیاری از نرخ ارز داشته بخش هواپیمایی است، تصریح کرد: در این راستا نیز سیستم نظارت دقیق باید با ارزیابی میزان تاثیرپذیری از نرخ ارز، ملاک افزایش قیمت بلیت از سوی شرکت‌های هواپیمایی را استخراج کند. وی با تاکید بر اینکه قیمت‌ها در حوزه بلیت هواپیما باید بر اساس نرخ ارز دریافتی تعیین شود، گفت: اگر ارز شناور مبنا و ملاک تعیین نرخ بلیت باشد در حالی که ارز دولتی ارائه می‌شود، باید دستگاه نظارتی قوی و پای کار بوده و ملاک‌ها را برای تعیین نرخ بلیت بررسی کند. نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه سرعت نظارت‌ها و سرعت تاثیرپذیری آن در تخلفات مطلوب نیست، گفت: مشکلات باید سریع ارزیابی شود و نتیجه آن نیز بسرعت در بازار و کف جامعه و قیمت‌گذاری‌ها مشهود شود.
گرانی بلیت، سازمان هواپیمایی را به مجلس کشاند
همچنین سخنگوی کمیسیون عمران مجلس از عملکرد ایرلاین‌ها انتقاد کرد و گفت: گرانی بلیت هواپیما و همچنین مشکلاتی که پروازهای چارتری ایجاد کرده پای سازمان هواپیمایی را به مجلس باز کرد. صدیف بدری در گفت‌وگو با خانه ملت، با انتقاد از عملکرد شرکت‌های هواپیمایی، گفت: اخیرا ایرلاین‌ها عملکرد و وضعیت مناسبی نداشته و هر روز با افزایش نرخ بلیت‌ها دغدغه جدیدی برای مسافران ایجاد می‌کنند. وی با بیان اینکه درباره افزایش بی‌ضابطه نرخ بلیت هواپیما با سازمان هواپیمایی رایزنی و مذاکره انجام شده است، افزود: کمیسیون عمران مجلس هفته جاری میزبان وزارت راه‌وشهرسازی و سازمان هواپیمایی برای پاسخگویی در رابطه با   نرخ بلیت هواپیما و همچنین عملکرد شرکت‌های چارترکننده پرواز است. بدری با تاکید بر اینکه 50 درصد هزینه‌های سازمان هواپیمایی مربوط به بلیت است که از این میزان 50 درصد به صورت ارزی و مابقی به صورت ریالی  تامین می‌شود، تصریح کرد: شاید برخی نرخ‌ها متاثر از شرایط ارزی افزایش یافته اما ضعف مدیریتی نیز در گرانی‌های اخیر مشهود است. نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه نرخ بلیت در سفرهای داخلی باید مورد بازنگری قرار گیرد، گفت: سازمان هواپیمایی باید گزارشی در این باره به کمیسیون عمران مجلس ارائه کند. وی با تاکید بر اینکه بیشترین موضوعی که مردم را نگران کرده سفرهای چارتری است، ادامه داد: در مسیرهای پرتردد شرکت‌های چارتر‌کننده قیمت‌ها را چندبرابر کرده و گاهی با لغو یک‌باره پرواز، مسافران را متضرر می‌کنند.


Page Generated in 0/0035 sec