printlogo


کد خبر: 197325تاریخ: 1397/5/29 00:00
محمدجواد ظریف 3 سال پس از توافق با آمریکایی‌ها:
آمریکا دنبال تکرار سناریوی 28 مرداد است
علی لاریجانی: مکر آمریکا در ۲۸ مرداد امروز در مسأله هسته‌ای هم مشاهده می‌شود

گروه سیاسی: 5 سال پس از مذاکرات هسته‌ای دولت روحانی با آمریکایی‌ها و 3 سال پس از توافق دولت روحانی با آمریکایی‌ها، حالا محمد جواد ظریف که مسؤول مذاکرات بوده است می‌گوید آمریکا به دنبال کودتا در ایران است!
به گزارش «وطن‌امروز»، ظریف دیروز در حساب توئیترش مطلبی را درباره سالگرد کودتای 28 مرداد منتشر کرد و در آن نوشت دولت آمریکا دنبال کودتایی مشابه کودتای 28 مرداد است. البته ظریف در این توئیت به گونه‌ای نوشته است که نشان می‌دهد به اعتقاد او، آمریکا به دنبال کودتا علیه جمهوری اسلامی ایران است تا یک نظام دست‌نشانده در ایران به قدرت برسد.
ظریف در این توئیت که به انگلیسی نوشته شده، آورده است: «65 سال قبل در چنین روزی، آمریکا دولت منتخب مردمی دکتر مصدق را سرنگون کرده، رژیم خودکامه را دوباره حاکم کرد و برای 25 سال بعد مردم ایران را تحت استیلای خویش قرار داد. اکنون نیز «گروه اقدام» آن کشور از طریق فشار، دروغ‌پردازی و عوام‌فریبی آرزوی تکرار همان سناریو را در سر می‌پروراند. دوباره هرگز».
به گزارش «وطن‌امروز»، انتشار این توئیت در سالگرد 28 مرداد در شرایطی است که امسال همزمان با 28 مرداد در محافل سیاسی و رسانه‌‌‌ای، از  اشتباه روحانی و ظریف در اعتماد به آمریکا و تشابه این اقدام با آنچه مصدق در 65 سال قبل انجام داد، می‌گویند. حالا توئیت محمد جواد ظریف و اذعان او به تلاش آمریکا برای کودتا در ایران نشان می‌دهد 65 سال پس از کودتای 28 مرداد، حالا مجری سیاست تعامل با آمریکا در دولت روحانی نیز 5 سال پس از گفت‌وگوهای مکرر در وین، ژنو و لوزان و پیاده‌روی‌ها و تماس‌‌های مکرر و ارتباطات ایمیلی فراوان با مقامات آمریکایی، اذعان کرده است نتیجه این مذاکرات، برنامه آمریکا برای کودتا در ایران و از بین رفتن همان دولتی است که 5 سال با آنها از دریچه تعامل وارد شده بود!
روز گذشته علی لاریجانی نیز درباره رفتار مشابه آمریکا در کودتای 28 مرداد نسبت به دولت مصدق و مذاکرات هسته‌ای در دولت روحانی و توسط محمدجواد ظریف، اظهارنظر کرد. لاریجانی در این‌باره گفت مکر آمریکا در ۲۸ مرداد، امروز در مسأله هسته‌ای هم مشاهده می‌شود. رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای جلسه علنی دیروز (یکشنبه) مجلس و در نطق پیش از دستور، با اشاره به فرارسیدن سالروز کودتای آمریکایی ۲۸ مرداد ۳۲ اظهار داشت: یکی از مظاهر مکر زمانه، واقعه دردناک کودتای ۲۸ مرداد است که آمریکا و انگلیس تدارک دیدند و با طراحی دقیق، دولت ملی مصدق را سرنگون کردند و کشور را چند دهه در سلطه مجدد دیکتاتوری وابسته به خود قرار دادند. وی افزود: نکته عجیب اینکه وقتی این اقدام غیرانسانی و تبهکارانه را انجام دادند، با سروصدای زیاد موضوع مبارزه با مارکسیسم را علم کردند، با این ادعا که مصدق با توده‌ای‌ها قصد وابستگی ایران به شوروی را داشته است. رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این در حالی بود که توده‌ای‌ها نیز در این ماجرا، کارنامه‌ای منفی از خود به جا گذاشتند و در کودتای ۲۸ مرداد طراحی بدکارانه‌ای انجام شد که اختلاف مصدق با آیت‌الله کاشانی، زمینه‌ساز انفعال ملت ایران شد. عدم حضور مردم در صحنه و مهم‌تر از آن، به تعطیلی کشاندن مجلس توسط دوستان مصدق و بعد انحلال آن، فضا را برای کودتا و بازیگری انگلیس و آمریکا فراهم کرد. لاریجانی تصریح کرد: در خلال اشتباهاتی که از طرف دولت وقت انجام شد و اختلافاتی که در آن شرایط به هیچ وجه مصلحت نبود، دخالت آمریکا و انگلیس انجام شد که بسیار پندآموز است. نکته مهم‌تر تبلیغات دروغین سلطه جهانی بود که چنین اقدامی را جهت جلوگیری از نفوذ شوروی در ایران تبلیغ می‌کردند! حال آنکه اسناد و مدارک و سیر تحولات نشان می‌دهد مسأله اصلی نفت بود.
وی خاطرنشان کرد: بعد از ملی شدن صنعت نفت ایران در اردیبهشت ۱۳۳۰ و بعد از آنکه انگلستان در خرداد ۱۳۳۰ به دیوان لاهه شکایت کرد و توفیق نیافت و بعد به اصطلاح میانجیگری ترومن و حضور مصدق در سازمان ملل، عملاً نفت به کنترل ملت ایران درآمد و انگلیس که بر اکثر کشورهای نفت‌خیز سلطه پیدا کرده بود، نگران بود این الگو در سایر کشورها نیز پیگیری شود و چپاول بین‌المللی آنها خاتمه یابد، بنابراین تصمیم گرفت ماجرا را در ایران ختم کند که به سایر کشورها سرایت نکند. رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: طراحی آنان پیچیده بود؛ اختلافات در داخل را ساماندهی کردند و در مجلس هفدهم، مصدق خواهان اختیاراتی به مدت ۶ ماه شد تا زمینه اداره کل کشور در دست او قرار گیرد. خرداد ۱۳۳۱ مصدق استعفا کرد، به دلیل اینکه مجلس با این پیشنهاد موافقت نکرده بود، آیت‌الله کاشانی مردم را به قیام دعوت کرد و در ۳۰ تیر ۱۳۳۱ مصدق را به قدرت بازگرداند. آیت‌الله کاشانی در مرداد ۱۳۳۱ به ریاست مجلس انتخاب شد و نکته جالب اینجاست که آمریکایی‌ها که ابتدا به عنوان میانجی ظاهر شده بودند، در خرداد ۱۳۳۲ آیزن‌هاور اعلام کرد تا مسأله نفت حل نشود، به ایران کمک نخواهیم کرد که بخوبی نشان می‌دهد طراحی آنها چه بوده است. لاریجانی تصریح کرد: این ماجرای تلخ که هزینه‌‌های زیادی از لحاظ سیاسی، اقتصادی و امنیتی بر ملت ایران تحمیل کرد به دلیل زمینه‌‌سازی اختلافات درونی و اشتباهات حکومت در این زمینه بود که فرصت را برای چپاول چند دهه‌ای نفت ایران و سلطه دیکتاتوری وابسته فراهم کرد اما ظاهر آن را به عنوان جلوگیری از نفوذ شوروی بزک کردند.
وی تأکید کرد: این مکر و افسون امپریالیستی امروز هم به شکل دیگری در مسأله هسته‌ای و قدرت دفاعی و تأثیرگذاری منطقه‌ای ایران دیده می‌شود. لاریجانی گفت: آمریکایی‌ها در طراحی تحریم اقتصادی، با وقاحت حمایت از آزادی‌ها، حقوق‌بشر، امنیت جهانی و امنیت منطقه‌ای را می‌سرایند. شما با آن کارنامه سیاه کودتای ۲۸ مرداد و ایجاد دیکتاتوری وابسته با چه رویی از آزادی ملت ایران سخن می‌گویید؟ رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: وقتی شما با سلاح‌های خود تروریست‌ها را به جان ملت‌های منطقه انداخته‌اید، ‌چگونه از امنیت منطقه و جهان حرف می‌زنید؟ لاریجانی ادامه داد: اما باز هم هدف آنها تسلط اقتصادی است و تحریم‌ها این هدف را نشان می‌دهد، تلاش آنها برای ایران‌هراسی است و تولید نگرانی در سایر کشورها برای چپاول اقتصادی آنان است که متاسفانه به دلیل ضعف فکری و وابستگی این کشورها تا حد زیادی زمینه توفیق این چپاول را فراهم کرده‌اند و دیدید چگونه آمریکا از کشورهای منطقه اخاذی کرد. وی افزود:‌ آمریکایی‌ها تصور می‌کنند دنیای امروز شبیه به صحنه بی‌خبری گذشته است، امروز رسانه‌ها نوعی توسعه فرهنگی و اطلاع‌رسانی را ایجاد کرده‌اند در حالی که با چند مانور احمقانه و مکارانه تفکر جامعه قابل تغییر نیست اما باید هوشیار بود و دچار نسیان تاریخی نشد و در لابه‌لای سخن‌پراکنی زیبا، پشت صحنه موذیانه آنها را رصد کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ملت ایران در مقابل این دسائس با دقت مسیر خود را ادامه می‌دهد و با وحدت و همدلی تحت رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با ستمگران رخ به رخ خواهد شد و این مجاهدت اصیلی است که خداوند وعده پیروزی آن را داده است.


Page Generated in 0/0038 sec