printlogo


کد خبر: 197320تاریخ: 1397/5/29 00:00
بازی‌‌های آسیایی با 5 مدال‌‌ ارزشمند برای ایران شروع شد
طلا مثل یزدانی و کریمی

مطابق انتظار روز نخست بازی‌‌های آسیایی اندونزی برای کاروان ورزشی کشورمان روز پرمدالی بود و در رشته های کشتی و تکواندو به 2 مدال طلا، 2 نقره و یک برنز دست یافتیم. دیروز این پومسه تکواندو بود که چراغ مدال‌‌‌گیری را برای ما روشن کرد. عضو تیم پومسه مردان ایران دیدار نهایی بازی‎های آسیایی را به رقیب کره‎ای خود واگذار کرد و به نشان نقره دست یافت تا نخستین مدال کاروان ایران در این بازی‎ها کسب شود. کورش بختیار، پومسه‌روی تیم تکواندوی ایران در هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی در مبارزه پایانی برابر «گانگ مین سو»  از کره‌جنوبی قرار گرفت و با واگذاری نتیجه به رقیب خود به نشان نقره دست پیدا کرد. وی با غلبه بر رقبایی از کامبوج، اندونزی، ژاپن و چین‌تایپه به مبارزه پایانی راه پیدا کرده بود. این نخستین مدال ایران در این دوره از بازی‌ها بود.
نخستین مدال بانوان، دومین مدال کاروان
کاروان ورزشی ایران در نخستین روز از هجدهمین دوره بازی‎های آسیایی توسط مرجان سلحشوری در رشته تکواندو به دومین مدال خود دست پیدا کرد. فینال مسابقات پومسه بازی‌های آسیایی در بخش انفرادی بانوان با حضور مرجان سلحشوری و مدال نقره او به پایان رسید. سلحشوری در فینال به مصاف «رزمانیار دفیا» از اندونزی رفت و با کسب ۸/۴۷۰  امتیاز موفق به کسب مدال نقره شد. او در حالی به مدال نقره این مسابقات رسید که «جوکو ویدودو» رئیس‌جمهور اندونزی در سالن مسابقات حضور داشت. سلحشوری برای رسیدن به فینال نمایندگان ماکائو، ژاپن و مالزی را از پیش رو برداشت. به این ترتیب کار پومسه ایران با کسب 2 مدال نقره به پایان رسید تا با کسب نخستین مدال‌های کاروان سهمی در مدال‌های ایران در نخستین روز از مسابقات
داشته باشد.
بختیار: حضور رئیس‌جمهور اندونزی در امتیازدهی بی‌تأثیر نبود
ملی‌پوش پومسه ایران پس از کسب مدال نقره گفت: تمام تلاشم را برای کسب مدال طلا انجام دادم اما همه شاهد بودند که چه اتفاقاتی رقم خورد تا نقره بگیرم. کورش بختیار، قهرمان پومسه و نخستین مدال‌آور کاروان ایران در هجدهمین دوره بازی‌‌های آسیایی اندونزی درباره فینال اظهار کرد: واضح بود من اکثر ضربات را بعد از حریف کره‌ای می‌زدم. صدای تماشاگران نشان می‌داد که چه کسی بهتر است. قدرت و پرش و نرمش و انعطافم از حریف بهتر بود و تماشاگران شاهد بودند اما گویا نمی‌خواستند یا نشد مدال طلا بگیرم. وی افزود: خوشحالم در نخستین حضور پومسه نشان دادم ما می‌توانیم مدال‌آور باشیم. همیشه تلاش می‌کنم بهترین نتیجه را بگیرم. در مسابقات جهانی پیش رو هم قول مدال می‌دهم و انتقام این باخت را از حریف کره‌ای می‌گیرم. بختیار درباره کادر فنی تیم‌ملی نیز افزود: مربی کره‌ای من فوق‌العاده بود. در کاروان شاید کمتر تیمی بود که تا ۱۲ شب تمرین کند. خیلی‌ها می‌گفتند این اشتباه است اما همین برنامه‌ها به ما کمک کرد تا موفق باشیم. یکی از بهترین مربیان کره‌ای در تیم‌ملی ما است. همچنین باید از مربی‌ام آقای صمدیان تبار تشکر کنم. مربی تیم‌ملی خیلی به ما کمک کرد و کاش در آینده شرایطی فراهم شود تا مربیان بومی هم اعزام شوند. نخستین مدال‌آور کاروان ایران خاطرنشان کرد: نمی‌دانم داوران به چه چیزی نمره می‌دادند. ما در ماده تیمی هم می‌توانستیم حداقل روی سکو برویم اما امتیازهایی که دادند و فاصله زیادی که داشتیم واقعا عجیب بود. بی‌شک حضور رئیس‌جمهور کشور اندونزی در سالن در روند امتیازدهی‌ها بی‌تاثیر نبود.
اطری به مدال برنز رسید
اما در رقابت های کشتی آزاد، نماینده وزن ۵۷ کیلوگرم ایران به مدال برنز بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ دست یافت تا نخستین مدال‌آور کشتی ایران در این رقابت‌ها باشد. در رقابت‌های کشتی آزاد بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا، رضا اطری دارنده مدال برنز آسیا در دیدار رده‌بندی و برای کسب مدال برنز به مصاف سونگ وون از کره‌جنوبی رفت و در پایان با نتیجه ۹ بر ۴ به برتری رسید و مدال برنز این رقابت‌ها را بر گردن آویخت. رضا اطری پس از کسب مدال برنز گفت: مسابقه خوبی بود اما باید مدال طلا می‌گرفتم که نشد. با ناداوری که کردند نتوانستم به مدال طلا برسم. با این حال خدا را شکر که توانستم مدال برنز را بگیرم و امیدوارم در مسابقات جهانی خودم را بهتر نشان دهم. او در پاسخ به این پرسش که از عملکردش راضی هست یا نه، تاکید کرد: خودم از عملکردم راضی هستم اما داوران در کشتی با مغولستان حقم را خوردند، می‌توانستم به فینال برسم اما نشد و ان‌شاءالله در مسابقات جهانی مدالی با رنگ دیگر کسب کنم.
حسن یزدانی نخستین طلایی کاروان ایران در بازی‌های آسیایی
آزادکار وزن ۸۶ کیلوگرم ایران و دارنده مدال‌های طلای جهان و المپیک، مقتدرانه به عنوان قهرمانی بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ در اندونزی دست یافت.
حسن یزدانی در دیدار نهایی وزن 86 کیلو به مصاف دومنیک میشل ابونادر از لبنان رفت و در پایان در مدت زمان یک دقیقه و ۲۹ ثانیه با نتیجه 10 بر صفر به برتری با ضربه فنی رسید و مدال طلای این رقابت‌ها را بر گردن آویخت.
یزدانی پیش از این در دور نخست استراحت کرد، سپس مقابل حریفی از اندونزی در مدت زمان ۴۴ ثانیه با نتیجه ۱۰ بر صفر پیروز شد. وی در ادامه پاوان کومار از هند را در مدت زمان ۲ دقیقه و ۶ ثانیه ۱۱ بر صفر برد و راهی نیمه‌نهایی شد. وی در مرحله نیمه نهایی نیز برابر آیتومن اردوگل از مغولستان در مدت زمان ۵ دقیقه با نتیجه ۱۲ بر ۲ پیروز شد و به فینال رسید.
دومین طلای ایران با شاهکار علیرضا کریمی
آزادکار وزن 97 کیلوگرم کشتی ایران به مدال طلای بازی‌های آسیایی 2018 اندونزی دست یافت تا تیم ایران در پایان 5 وزن این رقابت‌ها با 2 طلا و یک برنز به کار خود پایان دهد. در پایان رقابت‌های روز نخست کشتی آزاد، علیرضا کریمی، آزادکار وزن 97 کیلوگرم ایران و دارنده مدال برنز جهان که برای نخستین‌بار در این وزن کشتی می‌گرفت، در دیدار فینال برابر ماگومد موسی‌یف از قرقیزستان و دارنده مدال‌‌ طلای آسیا و نقره بازی‌های آسیایی قرار گرفت و در پایان با نمایشی خارق‌العاده و در حالی که وزن او 3 تا 4 کیلو از حریف کمتر بود در نهایت با نتیجه 6 بر صفر به برتری رسید و دومین مدال طلای کشتی آزاد و کاروان ورزشی ایران را بر گردن آویخت. کریمی پیش از این در دور نخست استراحت کرد، سپس به مصاف تاکشی یاماگوچی، دارنده مدال برنز آسیا از ژاپن رفت و در پایان در یک مبارزه برتر در مدت زمان ۴ دقیقه با نتیجه ۱۱ بر صفر به برتری رسید و راهی نیمه‌نهایی شد. وی در نیمه‌نهایی نیز دست به کار بزرگی زد و در مصاف با ماگومد ابراگیموف، چهره شاخص روسی‌الاصل کشتی جهان از ازبکستان در حالی که ۲ بر صفر عقب بود در پایان با ضربه فنی به برتری رسید و راهی فینال شد.
پرویز هادی در سنگین وزن آخرین آزادکار ایران در این رقابت‌هاست که  امروز (دوشنبه) به مصاف رقبای خود خواهد رفت.
 


Page Generated in 0/0033 sec