printlogo


کد خبر: 197170تاریخ: 1397/5/25 00:00
قرار گرفتن 60 درصد جمعیت استان در شرایط سخت خشکسالی و تنش آبی
خشکسالی در خراسان‌جنوبی20 ساله شد

مدیر‌عامل آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی با بیان اینکه ۴۷ درصد روستاهای استان خالی از سکنه شده است، گفت بیش از ۱۸ هزار نفر از استان خراسان‌جنوبی مهاجرت کرده‌اند. به گزارش تسنیم از بیرجند، حسین امامی در جلسه مجمع نمایندگان خراسان‌جنوبی اظهار داشت: در 5 سال گذشته کمتر از 100 میلیمتر بارندگی داشتیم و همچنان کسری مخزن داریم اما خشکسالی باعث شده نتوانیم کسری مخزن را به صفر برسانیم. وی افزود: بارندگی در خراسان جنوبی کم است در عین حال تبخیر زیادی هم داریم و دمای استان وضعیت افزایشی دارد.
92 درصد در خراسان‌جنوبی تبخیر داریم و از طرفی خشکسالی خیلی شدید است و در هیچ نقطه استان وضعیت نرمالی نداریم و تبخیر بویژه در طبس زیاد است. مدیرعامل آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی بیان کرد: آبیاری زیرسطحی در سطح آزمایشی در حال انجام است در عین حال 79 درصد مساحت استان درگیر خشکسالی شدید است که از نظر جمعیتی 60 درصد جمعیت استان را شامل می‌شود، همچنین مصرف آب شرب استان نیز از آب زیرزمینی تامین می‌شود. امامی در ادامه افزود: چالش اصلی در استان علاوه بر کمیت موضوع کیفیت است که در حال از دست رفتن است و این نگرانی وجود دارد که با افت و کسری مخزن در اکثر دشت‌های استان شاهد افزایش املاح در آب باشیم.
 اکثر دشت‌های استان در حال فرونشست است
وی همچنین بیان کرد: اکثر دشت‌ها در استان در حال فرونشست است که بیشترین آن در سرایان در حال وقوع است که بهترین راهکار مدیریت مصرف آب است. مدیرعامل آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی گفت: در بین استان‌های کشور رتبه چهارم کمترین درآمدها را داریم و در مجموع به لحاظ شاخص کشوری جزو آخرین استان‌ها هستیم. 47 درصد روستاهای استان خالی از جمعیت شده و بیکاری در نوار مرزی زیاد دیده می‌شود. امامی درباره مهاجرت مردم از استان گفت: وضعیت خوبی نداریم؛ مهاجرت ورودی استان 2 هزار و مهاجران خروجی استان 18 هزار نفر بوده است. وی اظهار داشت: نیاز آب استان را تا سال 1425 احصا کردیم و برای برخی شهرهای استان پکیج تهیه شده و برای آبرسانی آب شرب به مردم چاه زدیم اما مشکل اساسی این است که هیچ ردیف ملی برای آبرسانی در استان نداریم. مدیرعامل آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی گفت: در حال حاضر ردیف اعتباری ملی برای پروژه‌ها نداریم و از سال 90 تاکنون 10 میلیارد تومان دیون در سد رزه دادیم، در این سال‌ها تلاش کردیم اما هنوز نتوانسته‌ایم آب سد رزه را به مصرف برسانیم. امامی از باروری ابرها در سال 97 خبر داد و اظهار داشت: ساماندهی رودخانه‌های استان در برنامه ما است و 11 پروژه در همین باره در نظر گرفته شده که 2 پروژه آن ملی است. در گام اول مدیریت مصرف مهم‌ترین امر است که باید به آن بیشتر توجه شود. امامی در پایان گفت: جز شهرستان طبس برای همه شهرستان‌های استان کنتور هوشمند نصب شده است.
 خشکسالی در خراسان‌جنوبی ۲۰ ساله شد
تب تند خشکسالی سال‌هاست که در استان کویری خراسان‌جنوبی فروکش نکرده و هر سال داغ‌تر بر عطش چشمه‌ها، قنات‌ها و چاه‌ها افزوده است، به‌طوری که خساست آسمان بر زمین به مرز 20 سالگی رسید. این روزها صحبت کردن پیرامون قصه دنباله‌دار خشکسالی در خراسان‌جنوبی تراژدی دردناکی است که پایانش به محرومیت‌ها و رنج‌های زیادی ختم شده است. خشکسالی استان کویری خراسان‌جنوبی برای کسی تازگی ندارد، چرا که تاریخ این استان گواه این است که کلاف سردرگم خشکسالی و بی‌آبی از سال‌ها پیش بر پیکره این استان پیچیده و روزبه‌روز گره کور می‌خورد. باید صریح و شفاف گفت حتی فردا برای شروع رفع ریشه‌ای مشکل آب روستاییان دیر است چرا که شاید فردا آن نوجوان و جوان روستایی تصمیم به مهاجرت از روستا گرفته باشد که با رفتن او و هم‌نسلانش باید شاهد روستاهایی خالی از سکنه باشیم، پس باید از همین امروز شروع کرد. قصه تلخ خشکسالی در خراسان‌جنوبی همچنان ادامه دارد، چراکه به گفته کارشناسان بررسی شاخص‌های خشکسالی نشان‌دهنده تداوم شرایط خشکسالی در استان بوده و همچنان خراسان‌جنوبی در رتبه ششم کشور از نظر بیشترین کاهش میزان بارندگی است.


Page Generated in 0/0029 sec