printlogo


کد خبر: 197113تاریخ: 1397/5/24 00:00
رئیس دبیرخانه مشارکت‌های مردمی بهزیستی ضمن اعلام طراحی سایت جمع‌آوری کمک‌های مردمی عنوان کرد
سود برخی سلبریتی‌ها از کمک‌های مردمی!

گروه اجتماعی: تب جمع‌آوری کمک‌های مردمی توسط سلبریتی‌ها همزمان با وقوع حادثه زلزله کرمانشاه در آبان‌ماه 96 داغ شد اما پس از گذشت ماه‌ها هنوز سرنوشت این کمک‌ها مشخص نشده و انتقادها و گلایه‌ها از این اقدام غلط هم نتوانسته برخی از این افراد را مجاب به هزینه کردن این کمک‌ها کند. حالا با وجود این شرایط رئیس دبیرخانه مشارکت‌های مردمی بهزیستی از نظارت جدی بر کمک‌های مردمی خبر داده است. «فرهاد اقطار» جمع‌آوری کمک توسط سلبریتی‌ها و اعلام حساب شخصی‌شان را تخلف دانست و اظهار داشت: این افراد باید در مقابل بهزیستی پاسخگو باشند. اقطار با انتقاد از وضعیت فعالیت برخی خیریه‌ها و عدم نظارت بر آنها به فارس گفت: مردم همیشه با شک و تردید کمک‌های خود را به برخی خیریه‌ها واریز می‌کنند و مطمئن نیستند آیا این کمک‌ها در آنجایی که می‌خواهند هزینه می‌شود یا خیر و شاید دلیل اینکه مشارکت‌های مردمی از دولت به سمت سلبریتی‌ها رفته، همین عدم اعتماد باشد که باید بازگردد.
 طراحی سایت جمع‌آوری کمک‌های مردمی
وی ادامه داد: در تمام دنیا ساختاری تعریف شده که آیا خیریه‌ها می‌توانند پول جمع کنند یا خیر،‌ به همین دلیل بهزیستی طبق دستورالعملی که بزودی اعلام می‌کند، سایتی طراحی کرده که از پایین‌ترین سطح مراکز غیرانتفاعی و خیریه اگر پولی جمع‌آوری شود، باید در این سامانه اعلام و ثبت شود. رئیس دبیرخانه مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی گفت: سایت ثبت کمک‌های مردمی «ارمغان» به گونه‌ای است که کمک‌های ثبت‌شده ظرف ۲۴ ساعت به خیر پیامک می‌شود و به او می‌گوید پولش ثبت شده و آن مؤسسه یک ماه فرصت دارد با پول یا کالای جمع‌آوری شده کمک‌های انجام شده را به خیّر اطلاع دهد. وی در پاسخ به اینکه نظارت بر کارهای مؤسسات چگونه انجام می‌شود، گفت: در این سیستم داشبوردی تهیه شده که فعالیت مراکز را به طور دقیق رصد می‌کند و بر اساس آن یارانه‌ای که به این مراکز داده می‌شود متناسب با کمک‌های انجام شده پرداخت می‌شود. بعضا می‌بینیم مشارکتی که در یک مرکز جذب می‌شود بیش از مددجویانی است که در آن مراکز وجود دارند و این شک‌برانگیز می‌شود.
جمع‌آوری کمک توسط سلبریتی‌ها تخلف است
اقطار با بیان اینکه سرکشی و نظارت به همراه اعلام تخلف از سوی مردم انجام می‌شود، در پاسخ به اینکه برخی سلبریتی‌ها کمک‌های جمع‌آوری شده را هزینه نمی‌کنند، گفت:‌ این تخلف است؛ در دنیا چنین چیزی وجود ندارد که یک فرد حقیقی شماره حساب اعلام کند، چرا که خزانه‌داری‌های کشورهای پیشرفته به آنها اجازه نمی‌دهند و حساب‌های‌شان را مسدود می‌کنند و بر آن کمک‌ها مالیات بسته می‌شود. اقطار گفت: ما قدری کم‌کاری کرده‌ایم که مردم به ما اعتماد نمی‌کنند و به سلبریتی‌ها اعتماد می‌کنند، بنابراین سعی کرده‌ایم در دستورالعمل جدید جذب و مشارکت‌ها بررسی‌های جدی داشته باشیم. وی تصریح کرد: از طرفی برخی سلبریتی‌ها بدشان نمی‌آید از این فضاها به نفع خود استفاده کنند. وی گفت: این سؤال مطرح است که اگر هنرمندی کمکی را جمع‌آوری کرده، چرا تاکنون در حسابش نگه داشته است؟ در زلزله کرمانشاه از همان روزهای اولیه که سرکشی کردیم شرایط خوبی وجود نداشت و این پول‌های جمع‌آوری شده باید همان روزهای اول برای رفع نیازهای اصلی هزینه می‌شد نه اینکه یک سلبریتی بیاید و بگوید شهرک فرهنگی احداث می‌کند. فردی که آسیب دیده و خانه ندارد، آن وقت برای 10 سال دیگرش می‌خواهند هزینه کنند!
 مقاومت سلبریتی‌ها در برابر بهزیستی
اقطار در ادامه افزود: ما به موضوع سلبریتی‌ها ورود کرده‌ایم، قبل از عید بیشتر سلبریتی‌ها را دعوت کرده‌ایم اما برخی از آنها مقاومت‌هایی کرده‌اند، در حالی که به ما به عنوان یکی از اصلی‌ترین دستگاه‌های نظارتی باید پاسخ دهند. رئیس دبیرخانه مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی گفت: صرفا به این جهت که فردی معروف و قابل اعتماد عده‌ای در جامعه است، کفایت نمی‌کند که پول جمع‌آوری کند، اگر اتفاق ناگواری دوباره در کشور افتاد، عملکرد ناقص این سلبریتی‌ها باعث می‌شود مردم دیگر به آنها اعتماد نکنند. وی ادامه داد: از طرفی وظیفه سیستم بانکی است که شماره حساب این سلبریتی‌ها را بررسی و به ما اعلام کند که کمک‌ها در حساب‌شان باقی مانده یا هزینه شده است. وی تأکید کرد: ‌سلبریتی‌ها باید به بهزیستی پاسخگو باشند؛ یادم می‌آید خانمی از جامعه سلبریتی اعلام کرده می‌خواهد با پول‌های جمع‌آوری شده، کلنگ‌زنی مکانی را آغاز کند اما تاکنون کار جدی‌ای‌ از وی دیده نشده است، در واقع برخی‌ها شوی تبلیغاتی راه می‌اندازند، پول‌ها در حساب‌شان مانده و سودهای میلیاردی حرام به جیب می‌زنند و به نظر می‌رسد نظام بانکی باید با آنها برخورد کرده و حساب‌شان را مسدود کند.


Page Generated in 0/0040 sec