printlogo


کد خبر: 196700تاریخ: 1397/5/17 00:00
نگاهی جامع به مهم‌ترین بازی هفته پیش‌رو بین استقلال و تراکتور
مسابقه بزرگ

2 هفته از رقابت‌های لیگ برتر در حالی به پایان رسیده است که 2 تیم پرطرفدار کشورمان استقلال و تراکتورسازی با سرمربیان خارجی خود «وینفرد شفر» و «جان توشاک» هنوز نتوانسته‌اند بردی را در لیگ هجدهم به‌دست آورند. این دو تیم حالا بعد از 2 تساوی در بازی‌های اول خود در لیگ برتر، جمعه شب در ورزشگاه آزادی به مصاف هم می‌روند. شرایط این 2 تیم در شروع لیگ امسال شبیه شرایط‌شان در فصل گذشته است. آنها در لیگ هفدهم هم در حالی در هفته‌ سوم به مصاف هم رفتند که هیچ‌کدام نتوانسته بودند بردی را به‌دست آورند و در آن بازی استقلالی‌ها که علیرضا منصوریان را روی نیمکت خود می‌دیدند، موفق شدند با شوت دیدنی «سرور جپاروف» هافبک ازبکستانی خود، از سد تراکتورسازی بگذرند و اولین برد خود در لیگ هفدهم را به‌دست آورند. برد فصل گذشته استقلال در خانه مقابل تراکتورسازی به روند پیروزی‌های تراکتورسازی در ورزشگاه آزادی پایان داد. به بهانه‌ بازی هفته‌ سوم استقلال و تراکتورسازی در ورزشگاه آزادی، چند برش از بازی‌های به یادماندنی 2 تیم در این ورزشگاه را مورد بررسی قرار داده‌ایم.
تراکتورسازی لیگ سیزدهم را با «مجید جلالی» آغاز کرد و با «تونی اولیویرا»ی پرتغالی به پایان رساند. آنها در هفته‌ پایانی رقابت‌ها باید در ورزشگاه آزادی به مصاف استقلال تهران می‌رفتند. استقلالی‌ها وقتی به بازی با تراکتور در هفته‌ پایانی رسیدند، در کنار ۳ تیم فولاد خوزستان، پرسپولیس و نفت تهران شانس قهرمانی در لیگ برتر را داشتند. آنها اگر از سد تراکتورسازی می‌گذشتند، حداقل سهمیه حضور در لیگ قهرمانان آسیا را به‌دست می‌آوردند. بازی اما آنطور که شاگردان امیر قلعه‌نویی در تیم استقلال می‌خواستند پیش نرفت و این تراکتورسازی تبریز بود که با نتیجه‌ ۳ بر یک موفق شد میزبان خود را در ورزشگاه آزادی تهران شکست دهد. کاشته‌ای که محمد نصرتی مدافع تراکتورسازی در آن بازی به سیدمهدی رحمتی زد، هیچ وقت از یاد هواداران تراکتورسازی نمی‌رود. استقلالی‌ها با آن باخت تلخ در آزادی، سهمیه حضور در لیگ قهرمانان آسیا را از دست دادند و بعد از تیم‌های فولاد خوزستان، پرسپولیس، سپاهان و نفت تهران در لیگ برتر هم پنجم شدند. آن بازی 2 تیم تراکتورسازی و استقلال در ورزشگاه آزادی، آخرین بازی علی کریمی ستاره و کاپیتان اسبق تیم‌ملی فوتبال کشورمان بود. علیرضا نیکبخت واحدی هم در آن بازی برای آخرین بار در لیگ برتر بازی کرد.
بهترین برد در ورزشگاه آزادی
در هفته‌ بیست و نهم لیگ چهاردهم 2 تیم استقلال و تراکتورسازی در حالی در ورزشگاه آزادی به مصاف هم رفتند که تراکتوری‌ها در کورس قهرمانی بودند و استقلالی‌ها هم که شانس کمی برای قهرمانی داشتند، باید هفته‌ آخر رقابت‌ها به مصاف رقیب سنتی خودشان پرسپولیس می‌رفتند. تراکتورسازی که آن روزها تونی اولیویرا هدایت آن را بر عهده داشت، در یک بازی برتر در روزی که «سامان نریمان جهان» هت‌تریک کرد، موفق شد حریف تهرانی خود را با نتیجه سنگین ۴ بر یک شکست دهد تا بهترین برد آنها در تاریخ لیگ برتر مقابل استقلال در ورزشگاه آزادی به‌دست آید.
تراکتوری‌ها بعد از آن بازی، در هفته‌ آخر رقابت‌ها در تبریز به مصاف نفت تهران در روزی که اتفاقات عجیبی در ورزشگاه افتاد، رفتند که آن بازی در نهایت به تساوی 3-3 انجامید و منجر شد تراکتورسازی قهرمانی را در خانه از دست بدهد و سپاهان اصفهان با هدایت حسین فرکی قهرمان لیگ برتر شد.
استقلالی‌ها هم در بازی آخر خود در لیگ چهاردهم، با تک گل علی علیپور مقابل شاگردان برانکو ایوانکوویچ در تیم پرسپولیس شکست خوردند تا قلعه‌نویی که روزی استاد بردن بازی‌های داربی بود، در آن فصل رفت و برگشت همراه با استقلال به پرسپولیس باخته باشد. آن شکست مقابل پرسپولیس در هفته‌ آخر لیگ چهاردهم، آخرین تجربه‌ امیر قلعه‌نویی روی نیمکت استقلال تهران بود.
جامی که با باخت از دست رفت
آخرین بار که استقلالی‌ها در لیگ برتر صدر جدول رده‌‌‌بندی را تجربه کردند به لیگ پانزدهم بازمی‌گردد. آنها در هفته‌ بیست‌ونهم رقابت‌ها صدرنشین بودند و باید در ورزشگاه آزادی مقابل تراکتورسازی‌ای قرار می‌گرفتند که امیر قلعه‌نویی را روی نیمکت خود می‌دید. باخت پرسپولیس در هفته بیست‌وهشتم مقابل نفت تهران و برد ارزشمند استقلالی‌ها مقابل سایپا، استقلال و پرویز مظلومی را در آستانه قهرمانی قرار داده بود. آنها اگر موفق می‌شدند از سد تراکتورسازی بگذرند، شانس زیادی برای قهرمانی داشتند اما این شاگردان امیر قلعه‌نویی بودند که موفق شدند با نتیجه‌ ۳ بر ۲ از سد استقلال بگذرند تا استقلال نتواند قهرمان لیگ برتر شود. استقلالی‌ها در هفته‌ آخر بازی‌ها مقابل صبای قم هم متوقف شدند تا بعد از استقلال خوزستان و پرسپولیس تهران همراه با پرویز مظلومی به مقام سومی لیگ برتر برسند. لیگ پانزدهم هم آخرین دوره‌ای بود که مظلومی نشستن روی نیمکت استقلال تهران را تجربه کرد. آنها در همان فصل به فینال جام حذفی هم رسیده بودند که در ضربات پنالتی مقابل ذوب‌آهن در خرمشهر شکست خوردند تا در به‌دست آوردن جام قهرمانی در آن فصل ناکام باشند.
دومین تیم
روز جمعه در حالی استقلال و تراکتورسازی به مصاف هم می‌روند که در لیگ برتر، تراکتورسازی بعد از راه‌آهن که ۹ بار این تیم را شکست داده، هیچ تیمی را به اندازه‌ 2 تیم پرطرفدار پایتخت نبرده است. آنها در ۲۰ تقابل مقابل استقلال در لیگ برتر، ۸ برد به‌دست آورده‌اند. استقلالی‌ها هم ۵ برد مقابل تراکتورسازی داشته‌اند و ۷ بازی 2 تیم هم به تساوی انجامیده است. در این ۲۰ بازی تراکتورسازی ۲۷ گل به استقلال زده است که به طور میانگین 35/1 گل زده در هر بازی می‌شود. استقلالی‌ها هم در این ۲۰ بازی ۲۴ گل به تراکتورسازی زده‌اند که 2/1 گل زده در هر بازی می‌شود.


Page Generated in 0/0033 sec