printlogo


کد خبر: 196604تاریخ: 1397/5/16 00:00
گزارش «وطن امروز» از هشتمین گردهمایی طنزپردازان انقلاب در شب طنز «نطنز»
جایزه حباب برای مدیران دولتی!

گروه فرهنگ و هنر: 7 نوبت از شب‌های طنز انقلاب اسلامی گذشته است و یکشنبه حسینیه هنر میزبان هشتمین شب طنز انقلاب اسلامی به نام «نطنز» شد که شعرخوانی، اجرای زنده موسیقی، استندآپ کمدی و... از جمله برنامه‌های این شب طنز بود. به گزارش «وطن امروز»، در این ویژه‌برنامه  که به همت باشگاه طنز و کاریکاتور انقلاب اسلامی برگزار می‌شد، شاعران با نگاهی طنازانه به مسائل سیاسی روز به شعرخوانی پرداختند و
استندآپ کمدی این برنامه نیز به موضوعات اقتصادی و سیاسی در هفته‌های گذشته اختصاص داشت. این برنامه با شعرخوانی طنز رضا خوش‌تراش‌پسندیده، از شاعران کشور آغاز شد. پسندیده، شعرش را با عنوان «کودکستانیه» قرائت کرد که ابیات آغازین آن در ادامه آمده است:
کودکستان بهارستان است
همه بامزه و بازیگوشند
دکترانی که مطب را بستند
حال بی‌دفتر و ‌بی‌روپوشند
هشتمین شب طنز انقلاب با شعرخوانی حجت‌الاسلام مهدی پیرهادی ادامه پیدا کرد. پیرهادی سروده‌ای درباره وضعیت دولت و مناسبات درون آن داشت که بخش‌هایی از آن را می‌خوانید:
دیدمش با عشوه از توچال بالا می‌رود
 مثل آمار طلا  خوشحال بالا می‌رود
تا بسوزاند دماغ مردم بیچاره را
خنده‌رو با جار و با جنجال بالا می‌رود
در ادامه این برنامه، با  دعوت علی زکریایی که اجرای این محفل طنز را برعهده داشت، نوبت به شاهرخ بایرامی، از طنزپردازان جوان رسید تا متن طنزش را که درباره استعفای نوبخت از پست سخنگویی دولت بود برای حاضران در سالن بخواند که مورد توجه مخاطبان نیز قرار گرفت و موجب شد او را تشویق کنند.
بنا بر این گزارش، در بخش دیگر این مراسم، پس از پخش کلیپی از خاطرات طنز شهید مدافع حرم رضا سنجرانی در زمان خدمت، حجت‌الاسلام سعید شفیعی با حضور در سن برنامه که با کاریکاتور داوود افرازی درباره لفاظی‌های ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا طراحی شده بود، اقدام به بیان خاطره‌هایی طنز از ماجراها و وقایعی که برای او به عنوان یک روحانی پیش آمده بود، کرد که استقبال پرشور حاضران در حسینیه هنر را به دنبال داشت و بارها با تشویق آنها همراه شد.
افشار جابری، دیگر طنزپرداز جوان کشورمان نیز در بخش بعدی این مراسم به شعرخوانی پرداخت. او سروده خود را با عنوان «معمولی» قرائت کرد:
درآمدم بخرم یک پنیر معمولی
شب از مغازه دکتر امیر معمولی
که ناگهان هوس پسته کرد این دل تنگ
امان از این دل لغزش‌پذیر معمولی
عالیه رجبی، یکی دیگر از شاعران و طنزپردازان جوان بود که نوبت به شعرخوانی او رسید. بخش از شعر طنز وی را در نقد عملکرد مسؤولان در ادامه می‌خوانید:
عده‌ای صرفا ادعا کردند
ادعاهای بی‌ریا کردند
روز را وقف خدمت مردم
طول شب را خدا خدا کردند
لقمه‌هایی که چرب بود و مضرّ
از غذاهای ما  سوا کردند
در ادامه مراسم، محمدرضا موذن‌زاده به اجرای استندآپ کمدی پرداخت که با استقبال فراوان حضار و تشویق‌های مکرر آنها همراه شد. این طنزپرداز، استندآپ کمدی خود را درباره موضوعاتی چون کاهش شدید ارزش پول کشور، افزایش زیاد قیمت دلار، وضعیت نامطلوب اقتصادی و حافظه کم برخی مسؤولان اجرا کرد.
بخش دیگر این برنامه با عنوان «پسران انقلاب» کلیپ «بسه شلوار» پخش شد که در آن به ماجراهای چهارشنبه‌های سفید و کمپین خبرنگار ضدانقلاب مسیح علی‌نژاد پرداخته شده بود.
در ادامه هشتمین شب طنز انقلاب اسلامی، امین شفیعی، طنزپرداز جوان همراه با اجرای موسیقی زنده شعری طنز درباره سلبریتی‌ها و اظهارنظر آنها در زمینه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی قرائت کرد.
مهدی کبیری، دیگر شاعر و طنزپرداز جوان در بخش بعدی این برنامه روی صحنه رفت و شعر طنز خود را با موضوع وعده‌های انتخاباتی رئیس جمهور و ماجرای نافرجام برجام قرائت کرد. بخشی از این شعر طنز را در ادامه می‌خوانید:
بستید دهان‌ها و نوشتید ز برجام
امید شما بود به الطاف عمو سام
دل پیچه گرفتیم ازین‌ آش نخود خام
جز دستکش مخملی ناز ندیدید
از بس که شما خیره‌سر و چشم سفیدید
در بخش دیگر این مراسم، مینا گودرزی، سروده طنزش را با عنوان «برج زهرمار» برای حاضران در سالن خواند که بخشی از آن را می‌خوانید:
باید امور بی‌خود و بی‌جا عوض شود
بالفرض درب سفت مربا عوض شود
چون برج زهرمار پر از بار منفی است
با لفظ خوب و مثبت «پیزا» عوض شود
بنا بر این گزارش، پایان‌بخش اجراهای هشتمین شب طنز انقلاب اسلامی که با استقبال بیشتر از ظرفیت محل برگزاری مواجه شده بود، شعرخوانی فهیمه انوری، دیگر شاعر و طنزپرداز جوان بود که شعر طنزی را در نقد عملکرد دولت برای حاضران قرائت کرد که ابیاتی از آن را می‌خوانید:
یک عمر پی پول دویدیم، بگو خب
از هر چه خوشی بود، بریدیم، بگو خب
بعد از دو- سه سالی که پس‌انداز نمودیم
رفتیم و جوراب خریدیم، بگو خب
بنا بر این گزارش، در جریان مسابقه‌ای که با موضوع توجیه مشکلات توسط مسؤولان در این محفل طنز بین حاضران برگزار شد، یک اسباب‌بازی حباب‌ساز به نفر برگزیده که طنزترین متن را در این باره نوشته بود، اهدا شد.
گفتنی است، شب طنز انقلاب اسلامی به صورت ماهانه از سوی باشگاه طنز و کاریکاتور انقلاب اسلامی برگزار می‌شود و علاقه‌مندان جهت اطلاع از برنامه‌ها و فعالیت‌های این مجموعه می‌توانند به کانال طنزیم با آی‌دی
tanzym_ir@ در پیام‌رسان‌ها مراجعه کنند.


Page Generated in 0/0039 sec