printlogo


کد خبر: 196547تاریخ: 1397/5/15 00:00
اخبار

سخنگوی قوه‌قضائیه خبر داد
بازداشت  معاون ارزی بانک مرکزی
سیداحمد عراقچی،‌ معاون ارزی بانک مرکزی بازداشت شد. به گزارش فارس، حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی‌اژه‌ای گفت: در ادامه رسیدگی به پرونده اخلالگران در نظام پولی و بانکی کشور پرونده 3 نفر از کسانی که تکمیل شده بود با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال شد و ان‌شاء‌الله بزودی دادگاه آنها شروع خواهد شد. وی ادامه داد: همچنین امروز (دیروز یکشنبه) چند نفر دیگر تحت تعقیب قرار گرفته و بازداشت شدند. یکی از آنها معاون ارزی بانک مرکزی است که البته شنیدم اخیرا کنار گذاشته شده بود. معاون اول قوه‌قضائیه گفت: یک نفر از کارمندان معاونان رئیس‌جمهور هستند و 4 نفر از دلالان ارزی که در این باره فعالیت غیرمجاز داشتند، همچنین یکی از صرافی‌هایی که به صورت غیرمجاز در زمینه اخلال در نظام پولی و ارزی کشور فعالیت داشتند احضار و پس از تحقیقات و تفهیم اتهام با قرار بازداشت موقت روانه زندان شدند. به گزارش «وطن‌امروز»، 17مرداد سال گذشته «سیداحمد عراقچی» جایگزین غلامعلی کامیاب، معاون ارزی بانک مرکزی شد. پیشرفت سریع عراقچی از مرداد 1395 آغاز شد؛ وی 6 مرداد آن سال جزو 3 عضو جدید شورای‌عالی بورس بود. یک سال بعد عراقچی به عنوان معاون ارزی بانک مرکزی انتخاب و در کمتر از یک سال هم خبر برکناری وی منتشر شد. در دوران تصدی وی تلاطمات ارزی بشدت به اقتصاد کشور ضربه ‌زده است و به احتمال فراوان علت دستگیری وی در همین زمینه خواهد بود. بر اساس اطلاعاتی که پیش‌تر در برخی پایگاه‌های خبری منتشر شده، او از جمله، مشاور رئیس کل بانک مرکزی و دبیر شورای پول و اعتبار بود و همچنین سابقه مدیرعاملی یکی از کارگزاری‌های بورس را دارد. در وزارت اقتصاد نیز احمد عراقچی عضو غیرموظف هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری‌های خارجی ایران بوده است. او از سال ۸۹ تا ۹۱ در وزارت اقتصاد، مدیر امور سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری‌های خارجی ایران بود؛ پیش از آن مشاور امور سرمایه‌گذاری همین شرکت بود و قبل از آن نیز به عنوان مشاور دفتر سرمایه‌گذاری خارجی سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران مشغول فعالیت بود. به این ترتیب احمد عراقچی نه فقط در دولت تدبیر و امید، بلکه در دولت سابق نیز در سمت‌های تخصصی اقتصادی سابقه مدیریت دارد.


ربیعی چهارشنبه استیضاح می‌شود
عضو هیأت‌رئیسه مجلس از برگزاری جلسه استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در روز چهارشنبه هفته جاری خبر داد. اکبر رنجبرزاده، نماینده مردم اسدآباد در گفت‌وگو با فارس، گفت: جلسه استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز چهارشنبه 17‌مرداد 97 برگزار می‌شود.

وزیر اقتصاد کارت زرد گرفت
نشست علنی دیروز پارلمان برگزار شد و نمایندگان از پاسخ‌های وزیر امور اقتصاد و دارایی در این جلسه قانع نشدند و به وی کارت زرد دادند. به گزارش فارس، خدیجه ربیعی، نماینده مردم بروجن در مجلس در جریان سؤال خود از وزیر اقتصاد درباره علت عدم اجرای پروژه ملی طرح جامع مالیاتی پس از گذشت بیش از 11 سال و نصب شرکت‌های مشاور خارجی در این باره اظهار داشت: آقای کرباسیان باید پاسخ بدهد هزینه اجرای این طرح مهم به صورت دقیق چگونه بوده است.  مسعود کرباسیان در پاسخ گفت: این طرح سبب شد مؤدیان جدید شناسایی شوند و بیش از هزار میلیارد تومان از طریق جلوگیری از فرار مالیاتی کسب درآمد شود همچنین میزان مؤدیان به 25 درصد رسید. از زمانی که طرح مالیاتی از سال 90 شروع شده است تا سال 96 درآمد مالیاتی ما 96 هزار میلیارد تومان شد یعنی 4 برابر افزایش درآمدی داشتیم. نمایندگان پس از استماع نظر سؤال‌کننده و وزیر اقتصاد، سؤال نماینده مردم بروجن را وارد دانستند و با 106 رای موافق، 52 رای مخالف و 8 رای ممتنع از مجموع 200 رای، از پاسخ‌های وزیر اقتصاد قانع نشدند.


Page Generated in 0/0033 sec