printlogo


کد خبر: 196534تاریخ: 1397/5/15 00:00
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از همراهی نکردن تیم اقتصادی دولت مطرح کرد
کارشکنی در حوزه سلامت

گروه اجتماعی: رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس همراهی نکردن تیم اقتصادی دولت با وزارت بهداشت را یکی از دلایل بروز مشکل در مسیر اجرای طرح تحول سلامت دانست. به گزارش مهر، حسینعلی شهریاری در مراسم رونمایی از سامانه ۱۶۶۶ بیمه سلامت گفت: یکی از ویژگی‌هایی که ما ایرانی‌ها داریم این است که آرزوهای‌مان را به صورت قانون درمی‌آوریم، بدون اینکه منابع مالی و مدیریت اجرایی در مسیر قانون را مورد توجه قرار دهیم به همین دلیل است که تنها ۲۵ تا ۳۰ درصد قوانینی که تصویب شده‌اند به مرحله اجرا رسیده‌اند. وی با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت در دولت یازدهم، افزود: هدف این طرح حمایت از محرومان و اقشار آسیب‌پذیر جامعه بود که بتوانند با داشتن دفترچه به بیمارستان‌های دولتی مراجعه کنند و خوشبختانه در 3 سال اول اجرا با تخصیص منابع مالی که برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده بود، شاهد رضایتمندی مردم از اجرای طرح تحول سلامت بودیم. شهریاری گفت: اما اشکالی که در مسیر اجرای این طرح به وجود آمد این است که تیم اقتصادی دولت با وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت نه‌تنها همراهی نکرد، بلکه شاهد کارشکنی آنها نیز بودیم به طوری که منابع لازم را در اختیار وزارت بهداشت و بیمه سلامت قرار ندادند.
چالش نحوه هزینه‌کرد منابع
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تاکید کرد: تنها چیزی که در حوزه سلامت برای مردم محروم و اقشار آسیب‌پذیر قابل لمس بود، بیمه سلامت ایرانیان بود که به نظر من حتی می‌شد با آن بهره‌برداری سیاسی داشت اما پس  از انتخابات و به علت کمبود منابع، این بیمه دچار مشکل شده است. شهریاری در عین حال مشکل اصلی حوزه سلامت را نحوه هزینه‌کرد منابع عنوان کرد و گفت: البته منابع مالی حوزه سلامت با توجه به منابع مالی دولت خیلی کم نیست، بلکه باید بدرستی مدیریت و هزینه شود.
انتقاد از افزایش هزینه تعرفه‌ها
وی با اشاره به اقدامات مجلس در راستای تامین منابع مالی بیمه سلامت افزود: ما ۴ هزار و 750 میلیارد تومان اوراق برای بیمه سلامت تصویب کردیم که تاکنون تنها یکهزار میلیارد آن تخصیص داده شده است، البته اوراق در حوزه سلامت کارساز نیست و مشتری ندارد.
شهریاری خواستار نظارت مدیران سازمان بیمه سلامت جدی‌تر بر هزینه‌کرد منابع مالی شد و گفت: وقتی نسخه‌ها الکترونیکی شود می‌توان بر ویزیت پزشکان نیز نظارت داشت. وی خواستار رفتار صادقانه با مردم شد و گفت: مردم باید در چارچوب قانون از مدیران مطالبه‌گری کنند. رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از افزایش هزینه‌های خدمات سرپایی اظهار داشت: متاسفانه در بخش سرپایی بعضا تعرفه‌ها به شکلی بالا رفت که ضرورتی نداشت، زیرا برخی مردم تنها با یارانه زندگی می‌کنند و نباید ما طوری رفتار کنیم که احساس بدی در جامعه شکل بگیرد. وی علت اصلی نارضایتی مردم را تشدید اختلاف طبقاتی در جامعه عنوان کرد و گفت: سازمان بیمه سلامت باید به جای کاهش خدمات، هزینه‌ها را مدیریت کند.


Page Generated in 0/0037 sec