printlogo


کد خبر: 196482تاریخ: 1397/5/14 00:00
تو هم می‌روی

رسانه‌های غربی می‌گویند توئیت‌های اول صبح رئیس‌جمهور آمریکا، غالبا درباره موضوعاتی است که در روز قبل، فکر او را مشغول خود کرده است. حالا روز دوشنبه 7 صبح، دونالد ترامپ، این تاجر زردموی آمریکایی از خواب بیدار شده و خطاب به رئیس‌جمهور ایران چنین توئیت کرده است: «دیگر هیچ وقت ایالات متحده را تهدید نکن، اگرنه با عواقبی مواجه می‌شوی که مشابه آن قبلاً بر سر عده انگشت‌شماری در تاریخ آمده است. ما دیگر کشوری نیستیم که صحبت‌های جنون‌آمیز شما درباره خشونت و مرگ را تاب بیاوریم. محتاط باش». جملاتی که شاید بهترین اظهارنظر درباره آن را روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» در 3 کلمه خلاصه کرده باشد: گستاخانه، بچگانه و پرخاشگرانه! ترامپ این جملات را ناظر به سخنان روز یکشنبه رئیس‌جمهور منتشر کرد. آقای رئیس‌جمهور در واکنش به اقدامات خرابکارانه و مداخله‌جویانه آمریکا علیه ایران چنین گفته بود: «امروز سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردهای ملت ندارد. آقای ترامپ! ما مرد شرف و ضامن امنیت آبراه منطقه در طول تاریخ هستیم؛ با دم شیر بازی نکن، پشیمان‌کننده است».
بلوف‌های ۴۰ ساله مقامات آمریکایی علیه ایران
این البته نخستین‌باری نیست که ایران از سوی مقامات آمریکایی تهدید می‌شود. از همان ابتدای انقلاب و به دنبال تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران، «جیمی کارتر» رئیس‌جمهور وقت آمریکا چندین بار ایران را تهدید به جنگ کرد اما امام خمینی(ره)، آن ابرمرد همیشه ‌هوشیار و حکیم، در واکنش به سخنان او چنین فرمودند: «ما اشخاصی هستیم که در این راه، شهادت را سعادت برای خودمان می‌دانیم. ملت ما‏‎ ‎‏الآن هم از من می‌خواهند که دعا کنم شهید بشوند. ملتی که شهادت را می‌خواهد او را‏‎ از چه می‌ترسانند؟ او را از مردن می‌ترسانند؟ اینها شهادت را شرف خودشان می‌دانند... آقای کارتر اشتباه می‌کند‏‎ ‎‏که خیال می‌کند می‌تواند یک همچه کاری بکند. دنیا نمی‌گذارد که او همچه کاری‏‎ بکند. خود ملت آمریکا نمی‌گذارد که او این کار را بکند... بر‏‎ ‎‏فرض اینکه بتواند، ملت ما با چنگ و دندان آنها را نابود خواهند کرد... یک همچو ملتی را ما نمی‌توانیم کنترل‏‎ کنیم، که اگر آمریکا بخواهد یک غلطی بکند، مردم بنشینند همین‌طور نگاه کنند که آقا‏‎ ‎‏بیایند و چتربازهای‌شان بیایند. امتحان کنند، بیایند ببینند چطور می‌توانند این کار را بکنند...».(صحیفه امام، ج۱۱، ص ۱۰۷) در طول دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز نیز همواره این تهدیدها وجود داشته و در برهه‌ای مانند جنگ تحمیلی، با کمک به ارتش بعث عراق، سعی در فروپاشی نظام سیاسی ایران کردند اما نتیجه، نه‌تنها محقق نشد، بلکه منجر به توانمندی بیشتر کشور در برابر آسیب‌های بیرونی شد به ‌طوری‌ که بعد از دوران دفاع‌مقدس تا امروز، دیگر کشوری جرأت حمله و تهاجم به خاک این سرزمین را به خود نداده است.
چرا مقامات آمریکایی به وحشت افتاده‌اند؟ 
اما چه شده است مقامات آمریکایی، چنین به وحشت افتاده‌اند و سعی می‌کنند با چنین اظهارنظرهایی، اینگونه وانمود کنند که همچنان «ابرقدرت» جهان محسوب می‌شوند؟ به نظر می‌رسد دلیل اصلی آن را باید از سویی در احساس ضعف این روزهای ایالات متحده در مواجهه با ایران و شکست‌های پی در پی سیاست‌های این کشور در منطقه و از سوی دیگر پیشرفت‌های چشمگیر «جبهه مقاومت» به رهبری ایران دانست به ‌طوری ‌که نشریه مهم «فارین پالسی» در گزارشی به قلم «استیون کوک» از آمریکا به عنوان بازنده در سوریه یاد کرده و تأکید می‌کند: «دورانی که واشنگتن تعیین‌کننده قواعد بازی در خاورمیانه بود، به سر آمد». «مکس فیشر» تحلیلگر روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی نوشت: «ایران تبدیل به چالشی جهانی برای ماهیت آمریکا شده است؛ چالشی که صرف وجود آن، زیر سؤال‌برنده هژمونی آمریکاست و واشنگتن را دیوانه می‌کند». «هارولد رود» تحلیلگر نوشت: «ما امروز در موقعیتی هستیم که نه‌تنها در جهان اسلام، بلکه در کل دنیا، آمریکا را بسان ببر کاغذی می‌بینند». و «لس‌آنجلس تایمز» نیز با اشاره به شکست‌های آمریکا در عراق نوشت: «15 سال پس از تهاجم ایالات متحده به عراق، برنده ژئوپلیتیک این جنگ، دشمن آمریکایی‌ها یعنی ایران بوده است». بنابراین چنین اظهارنظرهایی، هیچ جای تعجب ندارد. هرچند «اینها کارهایی است که از اول هم می‌کردند؛ در دوران دولت گذشته آمریکا یک‌جور بود، حالا یک‌جور است؛ دوران قبل از او- دوران بوش پسر- یک‌جور بود... خیلی‌ از آنها استخوان‌های‌شان هم خاک شد، بدن‌شان هم در زیر خاک خوراک کرم و مور و مار شد، [اما] جمهوری اسلامی بحمدالله با قدرت سینه سپر کرده ایستاده؛ این آقا هم بدنش خاک خواهد شد، خوراک مار و مور خواهد شد، جمهوری اسلامی همچنان خواهد ایستاد».(19/2/97)
باری! رئیس‌جمهور تاجرپیشه آمریکا نیز مانند اسلاف خود، روزی خواهد رفت و این جبهه مقاومت به رهبری انقلاب اسلامی است که در آینده‌ نه چندان دور، نماز را در بیت‌المقدس اقامه خواهد کرد که راست گفته‌اند «راه قدس از کربلا می‌گذرد».
منبع: دفتر حفظ و نشر
آثار حضرت آیت‌الله‌ العظمی خامنه‌ای
 


Page Generated in 0/0037 sec