printlogo


کد خبر: 196400تاریخ: 1397/5/11 00:00
نخستین دوره آموزش تسهیل‌گری اقتصادی طرح «آسمان» برگزار شد
توانمند‌سازی مناطق محروم به برکت بنیاد برکت

مراسم افتتاح نخستین‌ دوره‌ آموزش تسهیل‌گری اقتصادی و اجتماعی طرح «آسمان» بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در مجتمع فرهیختگان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد. به گزارش «وطن امروز» اجرای الگوی اقتصادی اجتماع‌محور آسمان (آیین‌نامه‌ سرمایه‌گذاری مردمی و اشتغال‌ نیروی انسانی) با رویکرد معیشت پایدار و تمرکز بر توسعه‌ کسب‌وکار و اشتغال در مناطق روستایی و محروم کشور در برنامه سال 1397 بنیاد برکت قرار گرفته است. این بنیاد پس از شناسایی و انتخاب مناطق هدف با همکاری گروه مشاوران مدیریت و مطالعات راهبردی تدبیر، طرح یاد شده را در 22 شهرستان و 7 استان محروم کشور عملیاتی کرده است. در طرح آسمان با هدف نهایی ایجاد اشتغال، گروه‌های 15 تا 20 نفره با رویکرد توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی در منطقه‌ هدف تشکیل می‌شود. این افراد از طریق آموزش، خودباوری و اعتماد به نفس، آمادگی پذیرش شغل را کسب می‌کنند که این مهم بر عهده‌ تسهیل‌گران اقتصادی و اجتماعی بنیاد برکت خواهد بود. در همین راستا با فراخوان عمومی در مناطق هدف برای شناسایی، انتخاب و آموزش تسهیل‌گران محلی، در مرحله‌ اول از 1100 متقاضی همکاری ثبت‌نام به عمل آمد و از این تعداد، 550 نفر برای شرکت در آزمون کتبی واجد شرایط اعلام شدند. پس از برگزاری آزمون و انجام مراحل گزینش و مصاحبه، تعداد 130 متقاضی برای حضور در دوره‌ آموزش تسهیل‌گری معرفی شدند. این دوره‌ آموزشی در 2 مرحله‌ یک هفته‌ای و به مدت 288 ساعت در مجتمع فرهیختگان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی برگزار خواهد شد.
ورود جدی به توسعه‌ مناطق محروم
مدیرعامل بنیاد برکت در مراسم افتتاح نخستین‌ دوره‌ آموزش تسهیل‌گری اقتصادی و اجتماعی طرح آسمان گفت: بنیاد برکت مجری برنامه‌های اجتماعی و اقتصادی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و فعال در حوزه‌ ارزش‌آفرینی اقتصادی و اجتماعی در مناطق محروم و کمترتوسعه‌یافته‌ کشور است. سعید جعفری تصریح کرد: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) همه‌ امکانات خود را بر محرومیت‌زدایی، توانمندسازی اقتصادی و اشتغالزایی متمرکز کرده است. به‌گفته وی، طرح آسمان نتیجه تغییر رویکرد به فعالیت‌های محرومیت‌زدایی در بنیاد برکت است. ما در سیاست جدیدمان در بنیاد برکت فقط به دنبال ساخت واحدهای تولیدی یا تأمین اعتبار نیستیم بلکه هدف‌مان مشارکت اجتماعی است تا علاوه بر ایجاد مشاغل پایدار برای افراد واجد شرایط، انگیزه برای ماندگاری آنها در مناطق روستایی ایجاد شود. جعفری تصریح کرد: در طرح آسمان، شناسایی امکانات و استعدادهای محلی و کمک به آنها مدنظر است. ما در این طرح دنبال ایجاد مشاغل پیچیده نیستیم، بلکه بر قابلیت‌های هر منطقه متمرکز شده‌ایم.
 تأکید بر استفاده از ظرفیت‌های مردمی
از سوی دیگر رئیس هیأت‌مدیره‌ بنیاد برکت تسهیل‌گری را راهی برای شکوفایی و جلوه‌گری توانمندی‌های مناطق روستایی بیان کرد و گفت: جمعیت روستایی در ایران در سال 1353، ۷۶ درصد بود ولی هم‌اکنون به ۲۶ درصد رسیده است. محمود عسکری‌‌آزاد ادامه داد: کشور‌های مختلف در مسیر توسعه به این نتیجه رسیدند که جامعه روستایی بدون انگیزش، پتانسیل و جمعیت وجود خارجی ندارد، بنابراین زمینه‌های رشد را برای‌شان فراهم کردند و اینجا بحث تسهیل‌گری هم مطرح شد. عسکری‌آزاد با اشاره به اینکه امروز بحث دولت‌های تسهیل‌گر مطرح است، عنوان کرد: بحث اصلی برای رواج تسهیل‌گری در اصل برای این منظور بود که ما می‌خواهیم همه‌ مردم در توسعه کشور نقش داشته باشند. رهبر معظم انقلاب هم دائماً به این مهم تأکید دارند که باید به مردم و استفاده از ظرفیت‌های آنان توجه داشت.  وی با اشاره به اینکه باید متناسب با توانمندی‌های انسانی، فیزیکی، اجتماعی و زیرساختی در روستا‌ها زمینه‌ توسعه را فراهم کنیم، تصریح کرد: تسهیل‌گران را از خود مردم آن مناطقی که نیاز به توسعه دارند، انتخاب کردیم تا ارتباط بهتری شکل بگیرد بنابراین باید از امکانات مردم آن منطقه اعم از نیروی انسانی و توانمندی‌های محلی برای توسعه‌ این مناطق و به تبع آن در کل کشور بهره بگیریم. وی خطاب به تسهیل‌گران حاضر در مراسم تأکید کرد: تسهیل‌گر باید این قدرت و جسارت را در خود احساس کند که می‌توانیم با هم مشکلات را حل کنیم. مدیرعامل گروه توسعه‌ اقتصادی تدبیر نیز خواستار توجه بیشتر به مناطق روستایی برای ارتقای سطح توسعه‌ اقتصادی کشور شد. عارف نوروزی 3 ویژگی مناطق روستایی را کانون‌های فرهنگی، اقتصادی و امنیتی بودن این مناطق برشمرد و خاطرنشان کرد: بنیاد برکت با توجه به این سه ویژگی، فعالیت‌های خود را پیگیری می‌کند و جبهه جدیدی را به قصد جبران کم‌‌توجهی به روستاها باز کرده است.


Page Generated in 0/0041 sec