printlogo


کد خبر: 196305تاریخ: 1397/5/10 00:00
گلایه مدیران از تأمین نشدن سرانه‌ها و جیب خالی مدارس
کفگیر «مدارس» به ته دیگ خورد!

گروه اجتماعی: این روزها که کمتر از ۲ ماه مانده به آغاز سال تحصیلی، تعداد زیادی از مدیران مدارس نمی‌دانند چگونه باید از پس اداره مدرسه برآیند و مدت‌هاست کفگیرشان به ته دیگ خورده است.
به گزارش فارس، تعدادی از مدیران با قبوض مصرفی سال‌ گذشته همچنان درگیرند و بدهی‌های مدرسه‌شان به شرکت‌های آب، برق و گاز را نمی‌دانند چگونه باید تسویه کنند. یک مدیر مدرسه در جنوب تهران گفت: «نمی‌دانم چگونه باید مدرسه را اداره کنم؛ هزینه‌ها بشدت بالاست. قیمت کاغذ از چندماه پیش تاکنون 2 برابر شده است و ما حتی برای یک انجام یک کپی دچار مشکل هستیم». وی ادامه داد: «آموزش‌وپرورش اعلام کرده است از خانواده‌ها هنگام ثبت‌نام فرزندشان در مدرسه نباید هیچ وجهی جز هزینه بیمه و کتاب دریافت شود». این مدیر مدرسه افزود: «برخی خانواده‌ها، وقتی فرزندشان را در مدرسه ثبت‌نام کردند، دیگر کاری به مدرسه ندارند؛ با نامه‌نگاری و درخواست ما هم به زحمت به مدرسه می‌آیند؛ آخر چگونه می‌توانیم آنها را قانع کنیم که به کمک‌شان نیاز داریم؟»
التماس مدیر برای تأمین هزینه‌ها
مدیر مدرسه دیگری در شهرستان‌های استان تهران گفت: «تحت فشار هستیم؛ پول برق و گاز مدرسه را هنوز پرداخت نکرده‌ایم و اخطار داشته‌ایم. چرا یک مدیر مدرسه باید به همه التماس کند؟» وی گفت: «برخی فکر می‌کنند اداره مدرسه هزینه ندارد! بگذارید برای‌تان یک مثال ساده بزنم؛ یک روز یکی از بچه‌های مدرسه ناگهان دل‌درد می‌گیرد، با خانواده‌اش تماس می‌گیریم، هیچ‌کس را پیدا نمی‌کنیم؛ نه پدر و نه مادر، می‌بینیم حال دانش‌آموز زیاد خوب نیست، چه باید بکنیم؟» این مدیر مدرسه ادامه داد: «باید او را به بیمارستان برسانیم و همین کار را می‌کنیم اما وقتی خانواده‌ می‌‌آید به جای تشکر می‌گوید چرا فرزندم را به این بیمارستان آوردید؟ اگر به بیمارستان دولتی رفته باشیم، می‌گویند چرا بیمارستان دولتی؟ اگر بیمارستان خصوصی رفته باشیم، می‌گویند هزینه برای‌مان درست کردید...».
مدیرانی که از جیب خودشان خرج می‌کنند
برخی مدیران مدارس از جیب خودشان هزینه‌های مدرسه را می‌دهند و این یعنی معضلی دیگر آنها از آموزش‌وپرورش طلبکار هستند و بدهی‌شان هم به این زودی‌ها صاف نمی‌شود. یکی از مدیران مدارس در شهر رشت گفت: «۱۱۵ دانش‌آموز دارم و مدت‌هاست هیچ سرانه‌ای به مدرسه تعلق نگرفته است». وی با بیان اینکه در حال حاضر پول برق ۹۰ هزار تومان آمده است و اخطار گرفته‌ایم، افزود: «البته ۱۲۳ هزار تومان پول برق را رئیس انجمن اولیا و مربیان مدرسه پرداخت کرده است، اگرنه دچار مشکلات بیشتری بودیم». این مدیر مدرسه ادامه داد: «برای هزینه تعمیراتی مدرسه، تاکنون ۷۰۰ هزار تومان از جیب خودم خرج کردم و این در شرایطی است که خانواده‌ام هم دچار سختی‌هایی هستند و در مضیقه هستیم».
راهکار وزیر برای مشکل بی‌پولی
اما وزیر آموزش‌وپرورش معتقد است مدیران مدارس می‌توانند از پس از هزینه‌ها برآیند، اگر بتوانند خانواده‌ها را توجیه کنند. سیدمحمد بطحایی اول خردادماه سال جاری گفت: «مدارس هزینه‌هایی دارند که البته حق این بود دولت بتواند تمام این هزینه‌ها را تأمین کند و من خیلی امیدوارم روزی برسد که مدارس ما نیاز به کمک‌های مادی اولیا نداشته باشند اما فعلاً شرایط کشور و مدارس به‌گونه‌ای است که بدون کمک‌های اولیا قادر نخواهند بود هزینه‌های خود را تأمین کنند و مشکلاتی در اداره مدارس ایجاد خواهد شد». وزیر آموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد: «تأکید می‌کنم فضای تربیتی مدارس نباید خدای ناکرده به سمتی برود که با اجبار، اوقات تلخی و کدورت، مبالغی از اولیا برای کمک به مدرسه گرفته شود؛ مثل همیشه خانواده‌ها با درکی که از این موضوع دارند، هر آنچه در توان‌شان است و می‌توانند به مدارس کمک می‌کنند که مدرسه‌ فرزندان‌شان با کیفیت بالاتر به ارائه خدمات بپردازد و دریغ نخواهند نکرد».
فشار بدهی‌های سابق
از سوی دیگر حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی، عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت: «مجلس برای امسال مصوبه‌ای داشت که بر اساس آن، پول آب، برق و گاز مدارس رایگان شود اما اگر بدهی‌هایی از سال‌های قبل مانده است، باید آموزش‌وپرورش، سرانه را به حساب مدارس واریز کند». وی ادامه داد: «متأسفانه وجه اندکی به عنوان سرانه به مدارس داده شده است و مدیران مدارس در بحث بدهی‌های سابق بشدت تحت فشارند و همین باعث شده است برخی مدیران، نگاه‌شان به دست اولیا و جیب پولدارها و داشبورد خودروهای گرانقیمت والدینی باشد که فرزندان‌شان را به مدرسه می‌آورند». حجت‌الاسلام والمسلمین سلیمی تصریح کرد: «این موضوع عزت نفس و شخصیت مدیران را خرد می‌کند و امیدوارم آموزش‌وپرورش این موضوع را حل و قصه را تمام کند».


Page Generated in 0/0038 sec