printlogo


کد خبر: 196283تاریخ: 1397/5/10 00:00
طبل شناسی 1400

1- دهل
نوع خاصی از طبل که در عروسی ها نواخته می شود و یک طرف آن را با چوب ضخیم و طرف دیگر را با ترکه ضربه می زنند و معمولا با سرنا همراه است و در سریال روزی روزگاری کاربرد فراوان دارد.
آداب نواختن
بهتر است از دور نواخته شود چون صدای آن از دور خوش است. یعنی وقتی می خواهید آن را بنوازید بروید روی پشت بامی، پارکی، کوهی، جنگلی چه می دانم قبرستانی تا صدایش سرمان را نبرد! مرسی اه!
2- طبل بی عاری
طبلی است که برای خودش عالمی دارد! فی الواقع وقتی یک مقام مسئول از پس شعار ها و وعده و وعید هایش بر نمی آید به شدت بر آن می‌کوبد تا از غم و اندوه خلاصی یابد.
آداب کوبیدن
هیچ آدابی و ترتیبی مجوی! هر چه می خواهد دل تنگت بکوب! والا! کی به کیه؟!
3- طبل زیر گلیم
خیلی طبل باحالی است! سرت را می‌کنی زیر گلیم و می‌کوبی و فکر می‌کنی هیچ کس نمی فهمد! هار هار هار!
آداب نواختن
مثلا وقتی پرونده فساد اقتصادی داری و می‌روی در جشن فعالان اقتصادی شرکت می‌کنی تازه عکس هم می اندازی داری روی این گونه  طبل می‌کوبی!
4- هندوانه
فی‌نفسه طبل به حساب نمی آید اما نوع خوبش نوعی است که صدای طبل بدهد و مابقی یا سرخ نیستند یا شیرین نیستند یا رنگ دارند یا با من بحث نکن الکی!
آداب نواختن
گوش را به آن نزدیک می کنید و با انگشت به آن ضربه
می زنید. با قیافه حق به جانب به آن نگاه می کنید و می گویید بد نیست! پس از گشودن اگر بد بود می گویید از این بهتر نداشت و اگر خوب بود هم پز کارشناسی می دهید و قمپز در می کنید!
5- طبل شادانه
هر وقت کسی توانست در مسابقات بین المللی پیروز شود یا طوری ببازد که چیزی از ارزش هایش کم نشود بر آن می کوبید!
آداب نواختن
حتما باید کوبیدن شما پیروز و مردانه باشد. معمولا همراه آن یک پرچم سرو می شود که باید آن را نیز بر سر در خانه بکوبید. اگر این آداب را به جا نیاورید گیم اور شده به مرحله اول می روید!
6- طبله عطار و طبل غازی
خود ما هم آخرش نفهمیدیم این دو نوع طبل دیگر چه صیغه‌ایست! فقط سعدی علیه‌الرحمه گفته اولی مثل دانا خاموش و هنر نمای است و دومی چون نادان بلند آواز و درون تهی.
آداب نواختن
بهتر است بر آن ها نکوبید! چون اگر نادان باشد که می زند درب و داغانتان می کند و اگر دانا باشد گناه دارد بیچاره!
7- طبل جنگ
نوع خاصی طبل است که کوبیدن بر آن خوب نیست و برای این که کوبیده نشود باید اصطلاحا مموش بود. چون اگر صدایش در بیاید یک عده می ترسند و می لرزند و مجبور می شوند بروند یک جای گرم که نلرزند! آن هم در تابستان به این داغی!
آداب نواختن
طبلی است کاملا نسبی! اگر در ایران باشید لازم است سینوس کمان لبخندتان در مقابل بیگانه از رادیکال دو دوم کمتر نشود تا بر آن کوبیده نشود. اما اگر در خارج به خصوص آمریکا یا رژیم صهیونیستی باشد حتی اگر از طبقه دوم روی آن بپرید و مثل تشت رسوایی از بالای برج آزادی به زمین پرتابش کنید باز هم صدایش در نمی آید. اساسا طبل عجیبی است!
 


Page Generated in 0/0032 sec