printlogo


کد خبر: 196237تاریخ: 1397/5/9 00:00
مدیران ورزشی به این سادگی بازنشسته نمی‌شوند
مقاومت برابر قانون

زینب حسینی: مصوبه دوم مردادماه مجلس درباره ممنوعیت به‌کارگیری بازنشسته‌ها و اصلاح آن، سر و صدای زیادی به پا کرده بویژه اینکه اصلاحیه انجام شده، با کاهش مقامات مستثنا شده همراه بوده است و طیف وسیعی از مدیران را در حوزه‌های مختلف دربر می‌گیرد و همین مساله گستردگی واکنش‌ها را بیشتر کرده است. در این میان حوزه ورزش از این دست مدیران که سال‌ها از دوره بازنشستگی آنها می‌گذرد اما همچنان بر سر کارند، کم ندارد. از وزارت ورزش گرفته تا ۵۲ فدراسیونی که بازوهای این وزارتخانه به حساب می‌آیند، افرادی هستند که پست معاونت یا ریاست را برعهده دارند اما بازنشسته به حساب می‌آیند. این افراد بر اساس مصوبه جدید مجلس، دیگر جایی در ورزش نخواهند داشت و بالاخره پس از سال‌ها باید عطای این عرصه دلچسب را به لقایش ببخشند که البته بعید است!
یک دهه سابقه در ممنوعیت به‌کارگیری بازنشسته‌ها
این نخستین‌بار نیست که منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها مطرح و با جدیت پیگیری می‌شود. موضوع منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها در ماده ۹۵ قانون مدیریت خدمات کشوری مورد تاکید قرار گرفته و طرح آن برای اجرا هم تقریبا از دولت نهم آغاز شد به طوری که در  برنامه پنج ساله پنجم توسعه که اواخر سال ۸۹ به تصویب رسید نیز طرح موضوع شد. حتی در برنامه ششم توسعه هم منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها پیگیری شد و در نهایت اردیبهشت‌ماه سال ۹۵ بود که بعد از تصویب مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان، حسن روحانی، رئیس‌جمهور قانون مربوطه را جهت اجرا به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ابلاغ کرد. این قانون به صورت دوفوریتی و در راستای اجرای اصل ۱۲۳ قانون اساسی در مجلس بررسی شد و مصوبه گرفت، با این حال ابهاماتی داشت که باعث شد سال گذشته دوباره در مجلس مطرح و استفساریه تصویب شود (ماده واحده به آن اضافه شد). بعد از آن سازمان اداری و استخدامی اخیرا با ارسال نامه‌ای به دستگاه‌ها و سازمان‌های مربوطه اجرای قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشسته‌ها را مورد تاکید قرار داد اما در فاصله کمتر از یک سال، همان قانون دوباره با نظرات اصلاحی نمایندگان مجلس، دستخوش تغییرات شده است. در همه این سال‌ها منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها در ورزش مطرح بود. مسؤولان هم اگرچه خود را موظف به تبعیت از آن می‌دانستند اما همواره به لطف راه‌هایی که دست‌شان را برای به‌کارگیری بازنشسته‌ها باز گذاشته بود، قانون را دور می‌زدند که اگر غیر از این بود، امروز شاهد حضور خیل بازنشسته‌ها در ورزش نبودیم.
بازنشسته‌ها کنار نمی‌روند!
روندی که در قانون منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها و اجرای آن از سال‌های گذشته تا به امروز طی شده، حداقل در ورزش-جز موارد خیلی محدود و خاص- کمک‌حال خالی شدن پست‌های مدیریتی و جایگاه‌های تاثیرگذار از حضور بازنشسته‌ها نبوده است، چرا که همواره وجود برخی تبصره‌ها و استفاده از آنها، راه را برای بازگشت به کار بازنشسته‌ها باز گذاشته بود. اگرچه حالا این قانون با هدف اعمال محدودیت‌های بیشتر در جلوگیری از جذب بازنشستگان، اصلاح شده است اما با روندی که تا امروز بویژه در ورزش سپری شده، بعید است اجرای آن راه به جایی ببرد و منجر به کنار رفتن بازنشسته‌ها شود. در کل احتمال ایجاد یک راه در رو جدید برای حفظ بازنشسته‌هایی که نمی‌خواهند از ورزش دل بکنند بیشتر از اجرای سفت و سخت قانون است بویژه اینکه مصوبه مجلس تا ابلاغ و اجرا راه طولانی دارد. مصوبه جدید مجلس درباره منع به‌کارگیری افراد بازنشسته بعد از بررسی در شورای نگهبان مجوز ابلاغ و اجرا را خواهد گرفت، البته در صورتی که این شورا، پیشنهاد اصلاحی درباره آن نداشته باشد. در غیر این صورت، قانون منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها به مجلس بازگشت داده می‌شود تا نظرات شورای نگهبان نسبت به آن بررسی شود. در صورتی که این نظرات، تاییدیه مجلس را بگیرد روند ابلاغ قانون به صورت عادی طی می‌شود در غیر این صورت مجمع تشخیص مصلحت نظام باید درباره اختلاف‌نظر ایجاد شده، رای دهد.
 


Page Generated in 0/0036 sec