printlogo


کد خبر: 196139تاریخ: 1397/5/7 00:00
چهارگوشه

مذاکره کره شمالی و ژاپن
هیاتی از کره‌شمالی برای مذاکره با ژاپن آماده می‌شود. این خبر را منابع نزدیک به کره‌شمالی در حالی عنوان کرده‌اند که هیات‌های متخلفی از سیاستمداران کره‌شمالی برای ملاقات با همسایگان این کشور در حال آماده‌سازی هستند. پیش از این نیز هیات‌های از کره‌شمالی برای سفر به روسیه آماده شده بود و گفته می‌شود طرف روس خود را برای میزبانی از رهبر کره‌شمالی در شهر شرقی «ولادی وستوک» آماده می‌کند. ژاپن و کره‌شمالی روابط پرتنشی را طی سال‌های گذشته داشته‌اند به طوری که پیونگ‌یانگ در پرونده ربایش 17 شهروند ژاپنی مضنون اصلی است.

فیلترینگ گسترده پیش از انتخابات کامبوج
کامبوج 17 سایت خبری و روزنامه را پیش از انتخابات سراسری این کشور مسدود کرده است. گفته می‌شود این اقدام دولت مرکزی برای آن است که خمر‌های سرخ و جریان‌های وابسته به تروریست‌ها نتوانند خللی در برگزاری این انتخابات وارد کنند. این اقدام برای 48 ساعت انجام خواهد شد و شبکه‌های اجتماعی نیز در راستای آن محدود خواهند شد. انتخابات پارلمانی امروز یکشنبه در کامبوج بشدت از سوی سازمان ملل و کشورهای غربی مورد انتقاد قرار دارد، بویژه آنکه دادگاه عالی این کشور سال گذشته میلادی حزب اصلی اپوزیسیون را منحل و رهبر آن را به اتهام خیانت به کشور حبس کرد. حامیان رهبری این حزب گفته‌اند حبس وی با انگیزه سیاسی بوده است.

پاپ استعفای کاردینال متجاوز را پذیرفت
پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان استعفای کاردینال آمریکایی «تئودرو مک کاریک» 88 ساله را که متهم به تجاوز و آزار جنسی است پذیرفت. این یکی از اقدامات خاص کلیسای کاتولیک طی سال‌های روی کار آمدن فرانسیس است که قصد داشت ایمان را به کلیسا بازگرداند. در همین حال گفته می‌شود پاپ تلاش‌های ناموفقی را حتی با اینکه برخلاف سلفش بدون تشریفات معمول رفتار می‌کند در زمینه بازگردادن احترام به کلیسا داشته است.

احتمال برکناری می ‌در پاییز
یک روزنامه انگلیسی می‎گوید برگزاری انتخابات ریاست حزب محافظه‌کار بریتانیا برای فصل پاییز قطعی شده و کار ترزا می‌ تا ماه میلادی اکتبر تمام است. گفتنی است این گمانه‌زنی محصول شکست ترزا می‌ در قانع کردن اتحادیه اروپایی به پذیرش طرح وی درباره بریگزیت است. امید می ‌برای متقاعد کردن رهبران اتحادیه اروپایی جمعه بعد از دیدار با صدراعظم اتریش و نخست‌وزیر چک برباد رفت. سباستین کورتز به می ‌هشدار داد مبادا به دنبال «بریگزیت سخت» باشد؛ عبارتی که نشان از عدم نرمش بریتانیا در مذاکره با اتحادیه اروپایی دارد.

افزایش شهدای تظاهرات بازگشت
شهادت 3 فلسطینی در روز جمعه، تعداد شهدای «راهپیمایی بازگشت» در شرق غزه را به 155 نفر افزایش داد. بر اساس گزارش وزارت بهداشت فلسطین، در این راهپیمایی‌ها 246 نفر هم زخمی شدند که وضعیت 7 نفر از آنها وخیم گزارش شده است. راهپیمایی‌ بازگشت از 30 مارس در راستای تأکید بر حق بازگشت، اعتراض به محاصره غزه و نیز انتقال سفارت آمریکا به قدس، در مرز شرقی غزه با فلسطین اشغالی آغاز شد و همچنان ادامه دارد. اگر چه تظاهرات‌کنندگان فلسطینی از ابتدای آغاز این تظاهرات بر ماهیت مسالمت‌آمیز آن تأکید کردند اما رژیم صهیونیستی برای متفرق کردن تظاهرات‌کنندگان از گلوله جنگی استفاده می‌کند.

آمریکا از کره خارج نمی‌شوند
روزنامه هرالد کره‌جنوبی گزارش داد مجلس نمایندگان آمریکا در حین تصویب بودجه 716 میلیارد دلاری سال مالی 2019، کاهش نیروهای نظامی آمریکا و خروج آنها از کره‌جنوبی را ممنوع کرده است. لایحه ممنوعیت خروج نیروهای نظامی آمریکا از منطقه باید ابتدا به تصویب مجلس برسد بعد رئیس‌جمهوری آمریکا آن را امضا کند تا به قانون تبدیل شود. در این لایحه آمده است: آمریکا 28 هزار و 500 نیروی نظامی در کره‌جنوبی  دارد که مصالح امنیتی ایجاب می‌کند در این کشور باقی بمانند. طبق این گزارش، آمریکا مرتبط ساختن حضور نیروهای نظامی این کشور در کره‌جنوبی  با خلع سلاح هسته‌ای کره‌شمالی را نادرست می‌داند و حاضر نیست دست به چنین کاری بزند.


Page Generated in 0/0038 sec