printlogo


کد خبر: 196134تاریخ: 1397/5/7 00:00
به بهانه خداحافظی طالب‌لو از مستطیل سبز
بدرود آقای مؤدب

خداحافظی گلر سابق استقلال در 36 سالگی از دنیای فوتبال یکی از جالب‌ترین خبرهای امروز فوتبال ایران بود؛ بازیکنی که فراز و نشیب‌های زیادی در دوران پرافتخار حضورش در زمین فوتبال داشت. وحید ابتدا با پرسپولیس استارت زد و از رده جوانان به سمت استقلال کشیده شد تا همین اتفاق سرنوشت فوتبالی او را تغییر دهد. درخشش در جوانان و امیدهای استقلال باعث شد کادر فنی بزرگسالان چه مرحوم پورحیدی چه «رولند کخ» آلمانی راه را برای حضور او در تیم بزرگسالان در اوایل دهه 80 هموار کنند، اگرچه این اتفاق با حضور دروازه‌بان‌های سرشناسی همچون هادی طباطبایی و پرویز برومند چندان برای وحید خوب پیش نرفت و او تنها عنوان گلر سوم را یدک کشید. درخشش در نقش جهان مقابل سپاهان رفته‌رفته او را به پدیده جدید استقلال و فوتبال ایران در پست دروازه‌بانی تبدیل کرد، چون وحید از آن پس به عنوان انتخاب اول قلعه‌نویی همواره در ترکیب اصلی به میدان رفت و در نهایت نخستین قهرمانی را 2 سال بعد با استقلال رویایی لیگ پنجم در ورزشگاه آزادی جشن گرفت. البته او در لیگ چهارم در رقابت با دروازه بان خارجی همچون «توپالوویچ» هم کم نیاورد و بیشتر مواقع مرد شماره یک استقلال بود، اگرچه چالش بزرگ او در لیگ پنجم در رقابت با دروازه‌بانی همچون مهدی رحمتی به عنوان رقیب اصلی رقم خورد که او را تبدیل به بهترین گلر ایران کرد. بدون شک در آن سال‌ها در کنار هنرنمایی که طالب‌لو درون دروازه استقلال داشت، ماجرای پنالتی‌گیر بودن او بیشتر از هر چیزی سروصدا به پا کرد، چون باعث شد وحید را با دروازه‌بان افسانه‌ای فوتبال ایران یعنی احمدرضا عابدزاده مقایسه کنند، چرا که وحید با همین پنالتی گرفتن‌ها بود که هم در قهرمانی‌های لیگ برتر و هم در قهرمانی‌های حذفی که با استقلال به دست آورد، نقش کلیدی خود را به رخ کشید. طالب‌لو نخستین پنالتی سرنوشت‌ساز را در هفته پایانی لیگ پنجم در جدال با برق شیراز در ورزشگاه آزادی از محسن پاک‌نیت گرفت تا استقلال با برتری 4بر1 مقابل حریف جشن 100 هزار نفری قهرمانی را برپا کند. همین عملکرد درخشان بود که باعث شد وحید به عنوان ذخیره ابراهیم میرزاپور در فهرست نهایی تیم‌ملی از سوی برانکو انتخاب و راهی جام‌جهانی 2006 آلمان شود. از دیگر پنالتی‌های مهمی که وحید در مهار آن موفق بود می‌توان به گرفتن ضربه مهرزاد معدنچی در داربی پایتخت در لیگ ششم، همین‌طور مهار پنالتی‌های سرنوشت‌ساز رقبای استقلال در جام حذفی سال 87-86 مقابل ذوب‌آهن و مرحله بعد همان سال برابر فولاد در اهواز اشاره کرد که آبی‌ها را به فینال رساند و قهرمانی شیرینی با امیر قلعه‌نویی سرمربی تازه برگشته به تیم رقم خورد.
وحید طالب‌لو اما در رده ملی هیچ‌گاه به حقی که داشت و تصور می‌شد نرسید، چون همواره به عنوان گلر ذخیره در فهرست مربیان قرار می‌گرفت. هم در جام‌جهانی 2006 هم در جام ملت‌های آسیا 2007 توسط قلعه‌نویی که ذخیره رودباریان شد و در جدال با کره‌جنوبی در مرحله یک چهارم نهایی به عنوان گلر پنالتی‌گیر به میدان رفت، بلکه فرشته نجات قلعه‌نویی شود اما به موفقیتی نرسید تا هم امیر از تیم‌ملی برکنار شود هم خودش فرصت تبدیل شدن به مرد شماره یک ایران را از دست بدهد. در بازگشت از همان تورنمنت بود که افت فاحش طالب‌لو آغاز شد تا زمینه برای کنار رفتن او از استقلال فراهم شود.
وحید طالب‌لو در حالی از دنیای فوتبال حرفه‌ای ایران خداحافظی کرد که هیچ کس نمی‌تواند منکر کری‌ها و جنگ‌های او با رقیب همیشگی‌اش مهدی رحمتی شود، 2 رقیبی که از اردوهای ملی در رده پایه کنار هم بودند و همواره در رده باشگاهی نیز جنگ‌های پنهانی و علنی با یکدیگر داشتند که پرداختن به جزئیات این جنگ‌ها کمی حوصله بر است، اگرچه این اواخر روابط میان 2 گلر سرشناس استقلالی 2 دهه اخیر کمی بهتر از قبل شده بود.
وحید طالب‌لو امروز در حالی به صورت رسمی در کالیفرنیا از فوتبال خداحافظی کرد که بیش از 180 بازی برای استقلال به عنوان مرد شماره یک به میدان رفت و 9 بازی ملی هم در کارنامه خود به ثبت رساند، ضمن اینکه در تمام ادوار لیگ با پیراهن تیم‌هایی همچون شاهین بوشهر، راه‌آهن و فولاد خوزستان نیز 55 بار نامش را به ثبت رساند تا یکی از نام‌های به یادماندنی فوتبال ایران لقب بگیرد.
 


Page Generated in 0/0032 sec