printlogo


کد خبر: 196106تاریخ: 1397/5/7 00:00
ادامه زیان‌دهی مؤسسات مالی بزرگ با بی‌توجهی سیاست‌گذاران بانکی
حال بانک‌ها خوب نیست

گروه اقتصادی: بررسی عملکرد بانک‌ها نشان می‌دهد سهامداران آنها همچنان در حال زیان کردن هستند و سیاست‌های بانکی نتوانسته بانک‌ها را از وضعیت قرمز خارج کند. از حدود 40 بانک و مؤسسه مالی موجود در سیستم بانکداری ایران تنها 3 بانک حاضر به انتشار صورت‌های مالی خود شدند که هر سه آنها ضمن زیان‌ده بودن، میزان ضررشان از آخرین صورت مالی منتشر شده در سال گذشته بدتر هم شده است.  به گزارش «وطن امروز»، بررسی صورت‌های مالی از عملکرد بانک‌های حاضر در بورس نشان از زیان‌دهی کم‌سابقه آنها دارد.  در این بین بانک‌های بزرگ و نیمه‌دولتی (خصوصی شده) وضعیتی به مراتب بدتر از دیگران دارند. گزارش فعالیت هیات مدیره پست‌بانک در سال گذشته نشان می‌دهد نسبت کفایت سرمایه این بانک از 43/1 درصد در سال ۹۵ به 10/1 درصد در سال ۹۶ کاهش یافته و زیان بانک یادشده از ۱۴۷ میلیارد تومان به 9/143 میلیارد تومان رسیده اما در 3 ماهه ابتدایی امسال این زیان با افزایش قابل توجه به 179 میلیارد تومان رسیده است و باید دید سهامداران این بانک در مجمع عمومی سالانه چه تصمیمی خواهند گرفت. سرمایه پست بانک در حال حاضر 3/323 میلیارد تومان است و هیات مدیره سودی برای سهامداران پیش‌بینی نکرده‌ و تنها 2 درخواست مشخص از آنها دارند؛ نخست اصلاح ساختار نیروی انسانی با هدف افزایش بهره‌وری و کارآیی آنها از طریق تبدیل پرسنل قرارداد خرید خدمت به پیمانی و رسمی، دوم موافقت با پرداخت پاداش پرسنل به میزان یک ماه حقوق و مزایای درج شده در احکام کارگزینی. قرار بود مجمع عمومی پست‌بانک 31 تیرماه برگزار شود که برگزار نشده و به زمان دیگری موکول شده است. هر چند بدهی پست‌بانک به بانک مرکزی در پایان سال گذشته نسبت به سال 95 کاهشی 508 درصدی داشته اما این بانک 797/1 هزار میلیارد تومان به بانک‌ها و موسسات اعتباری بدهی دارد که نسبت به سال 95 میزان بدهی آن 187 درصد قد کشیده است.
زیان بانک صادرات؛۸۵۰۰ میلیارد تومان
بنا بر صورت‌‎های مالی منتهی به خرداد ماه سال جاری بانک صادرات، این بانک خصولتی با سرمایه ۵۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال، زیان سنگین 8 هزار و 491 میلیارد تومانی داشته است که نسبت به پایان سال گذشته ۱۳ درصد بیشتر شده است. حجت‌الله صیدی از هنگام پذیرش مسؤولیت مدیرعاملی بانک صادرات ایران قول داده این بانک را سودآور کند، این در حالی است که بدهی آن به بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی با 8 درصد افزایش به 317 هزار و 343 میلیارد ریال و بدهی به بانک‌ها و موسسات اعتباری نیز با 17 درصد افزایش به بیش از 61 هزار میلیارد ریال رسیده است. در مقایسه عملکرد بانک صادرات مشاهده می‌شود سپرده‌های دیداری و مشابه آن نسبت به سال گذشته 8 درصد بیشتر و سپرده‌های پس‌انداز و مشابه نیز 3 درصد کمتر شده و میزان سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار و همچنین سایر سپرده‌های بانک یادشده به ترتیب 3 و 6 درصد بیشتر شده است.
زیان بانک تجارت ۲۲ درصد بیشتر شد
تازه‌ترین گزارش از وضعیت زیان بانک تجارت با سرمایه 4 هزار و 570 میلیارد تومان نشان از زنگ خطری جدی دارد، چرا که بر اساس آخرین صورت‌های مالی منتشر شده، زیان این بانک از ۸ هزار میلیارد تومان در پایان سال گذشته با رشدی ۲۲ درصدی به رقم 9 هزار و 753 میلیارد تومان در پایان بهار امسال رسیده است. بر اساس گزارش ارائه شده از سوی بانک تجارت در کدال، این بانک خصولتی با زیان سنگینی مواجه شده است؛ بدهی بانک یادشده به بانک‌ها و سایر موسسات اعتباری در پایان بهار 97 نسبت به آخر سال گذشته 21 درصد بیشتر شده و بانک تجارت بالغ بر 107 هزار و 381 میلیارد ریال به بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی بدهکار است. این در حالی است که سپرده‌های دیداری و مشابه بانک تجارت در این مدت 8 درصد  بیشتر شده، لکن سپرده‌های پس‌انداز و مشابه آن 4 درصد کمتر شده و به جای آن سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار با رشدی 4 درصدی به 92 هزار و 259 میلیارد تومان رسیده است.  این گزارش نشان می‌دهد موجودی نقد بانک تجارت در بهار امسال نسبت به پایان سال گذشته تغییر زیادی نداشته و از سوی دیگر مدیران بانک اعلام کرده‌اند تسهیلات اعطایی و مطالبات از اشخاص دولتی به غیر از بانک‌ها با رشدی 275 درصدی به رقم 2 هزار و 985 میلیارد ریال رسیده است. بانک تجارتی‌ها میزان سرمایه‌گذاری در بازار سهام و دیگر اوراق بهادار را نسبت به پایان سال 96 نیز 10 درصد افزایش داده‌اند. به گفته امیر مسعود رزازان، معاون مالی بانک تجارت، افزایش نرخ سود سپرده‌ها طی سال‌های گذشته یکی از مهم‌ترین دلایل زیان‌دهی بانک‌ها بوده است. کسری جریان ورود نقدی منابع نسبت به خروجی منابع نیز به این اتفاق دامن زد. افزایش نرخ سود به حدی بود که بالاتر از بازدهی پرتفوی دارایی‌های بانک‌ها قرار گرفت. گفتنی است قرار بود مجمع عمومی  سالانه بانک تجارت 31 تیرماه برگزار شود که لغو شد.
کدام‌بانک‌ها صورت مالی را منتشر نکرده‌اند
بانک سامان از معدود بانک‌هایی است که آخرین صورت مالی منتشر شده آن منتهی به زمستان 95 است و از آن تاریخ صورت‌های مالی خود را منتشر نکرده است. زیان انباشته بانک سامان 170 میلیارد تومان اعلام شده است. این بانک خصوصی سرمایه 800 میلیارد تومانی دارد. بانک اقتصاد نوین دیگر بانکی است که با وجود زیان 436 میلیارد تومانی منتهی به سال قبل هنوز صورت‌های مالی سال جدید را منتشر نکرده است. بانک گردشگری دیگر بانک خصوصی با بالاترین میزان زیان‌دهی آخرین صورت مالی‌اش متعلق به زمستان سال قبل بوده که در آن هم رقم زیان انباشته 909094 میلیون ریال و با افزایش 25 درصدی نسبت به مشابه سال قبل آن بوده است.  بانک‌ها حال خوبی ندارند و این نتیجه سیاست‌های نادرست بانک مرکزی است. بانک مرکزی بانک‌ها را ملزم به شفاف‌سازی کرد و همان طور که پیش‌بینی می‌شد مشخص شد اعداد و ارقام مثبت بانک‌ها پوشالی بوده است. در این شرایط رکود بازار مسکن کمر بانک‌هایی که با سرمایه مردم به خرید املاک روی آورده و در بازار مسکن سوداگری کرده بودند، شکست. بانک مرکزی هیچ برنامه خاصی برای حمایت از بانک و جلوگیری از زیان‌ده بودن آنها نداشت؛ سهامداران امیدوارند با آمدن رئیس کل جدید بانک مرکزی و اصلاح سیاست‌های بانکی بعد از چند سال زیان‌دهی، به دوران خوش سوددهی بازگردند. دورانی که دور از دسترس به نظر می‌رسد و رسیدن به آن همتی مضاعف می‌طلبد!


Page Generated in 0/0052 sec