printlogo


کد خبر: 196068تاریخ: 1397/5/6 00:00
بلومبرگ: در توپ اهدایی پوتین به ترامپ تراشه جاسوسی وجود داشت
جنجال جدید علیه ترامپ

 خبرگزاری بلومبرگ مدعی شد توپ اهدایی پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا احتمالا حاوی یک تراشه انتقال اطلاعات است. در طراحی توپ‌های جام‌جهانی، تراشه‌ای به کار رفته که اطلاعاتی به داور درباره عبور توپ از خط منتقل می‌کند. وب‌سایت آدیداس در این رابطه توضیح داده که تراشه به کار رفته می‌تواند امکانات متفاوتی را در اختیار کاربر قرار دهد.
سازمان خدمات سری آمریکا در بیانیه‌ای در این رابطه گفته است: «تمام هدایایی که به رئیس‌جمهور اهدا می‌شود، مورد بازبینی قرار می‌گیرد. سازمان سری قصد ندارد توضیح بیشتری درباره نحوه انجام این کار ارائه کند». اینکه توپ اهدایی پوتین به ترامپ حاوی چنین تراشه‌ای بوده یا نه مشخص نیست ولی حتی اگر تراشه‌ای در آن وجود داشته باشد، صرفا نمی‌توان گفت خطر امنیتی ایجاد می‌کند. در حقیقت این تراشه طبق توضیحات آدیداس، برای ارتباطات نزدیک زمین است و این امکان را ایجاد می‌کند که اطلاعات بین دو طرف منتقل شود.
با این حال شایعاتی وجود دارد که این توپ احتمالا حاوی یک تراشه خاص برای انتقال اطلاعات باشد. روزی که پوتین این توپ را به ترامپ اهدا کرد، سناتور ایالت کارولینای جنوبی توئیت‌ کرده و در این رابطه هشدار داده بود. او نوشته بود: «اگر من بودم، توپ را بررسی می‌کردم که در آن دستگاه شنود وجود دارد یا نه و هیچگاه آن را به کاخ سفید نمی‌آوردم».
آدیداس در این رابطه که تراشه موجود در توپ، قابل هک شدن هست یا نه توضیحی ارائه کرده است. در طول کنفرانس خبری مشترک پوتین و ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا هرگونه دخالت روسیه در انتخابات سال 2016 را تکذیب کرد که این موضوع با واکنش‌های بسیاری همراه شد. رئیس‌جمهور آمریکا به خاطر موضوع دریافت چنین هدیه‌ای و صحبت‌هایی که در آن کنفرانس خبری انجام داد بشدت مورد انتقاد
قرار گرفته است.
 


Page Generated in 0/0032 sec