printlogo


کد خبر: 196033تاریخ: 1397/5/6 00:00
نتیجه بازی قاره سبز در زمین ترامپ
خودکشی تدریجی اروپای واحد

نوید مؤمن: مانور «پارادوکس‌ها» در فضای ذهنی سیاستمداران اروپایی در نوع خود قابل توجه است! «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان طی ماه‌های اخیر حداقل 3 بار اعلام کرده اتحادیه اروپایی دیگر برای تامین امنیت خود نمی‌تواند به ایالات متحده آمریکا تکیه کند و باید مولفه‌های استقلال از آن سوی آتلانتیک را در خود تقویت کند. با این حال صدراعظم آلمان پشت پرده مشغول رایزنی با دولت آمریکا و تعامل با ترامپ بر سر معضلات و بحران‌های اقتصادی و امنیتی موجود است. به عبارت بهتر، میان گفتار و عمل مقامات اروپایی در خصوص «گذار از واشنگتن» تفاوتی معنادار و ملموس وجود دارد.
1- «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا از اصلی‌ترین مخالفان ساختار موجود اروپاست! وی به این نتیجه رسیده است که اضمحلال اروپای واحد، مسیر رشد و یکه‌تازی اقتصادی بیشتر ایالات متحده را در میان متحدانش فراهم خواهد کرد. از این رو کاخ سفید انهدام همزمان منطقه یورو و اتحادیه اروپایی را به عنوان اهداف راهبردی پیگیری می‌کند. دلیل اصلی حمایت ترامپ از جریان‌های ملی‌گرا و ضداروپایی در خاک اروپا نیز همین مساله است. اخیرا دونالد ترامپ رسما از «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهور فرانسه خواسته است کشورش را از اتحادیه اروپایی خارج کند تا از مزایای بیشتر مراوده با ایالات متحده بهره‌مند شود! همچنین رئیس‌جمهور آمریکا از «ترزا می»، ‌نخست‌وزیر انگلیس خواسته است از اتحادیه اروپایی بابت موانع موجود در مذاکرات بریگزیت شکایت کند. حتی ترامپ یک گام فراتر نهاده و به ترزا می ‌هشدار داده است باید میان ادغام در جامعه اقتصادی اروپا و مراودات اقتصادی با آمریکا، یک گزینه را انتخاب کند! چینش مجموع این اظهارات و مواضع در کنار یکدیگر نشان می‌دهد ترامپ در راستای نیل به هدف اصلی خود در قبال اروپا که همان اضمحلال اروپای واحد است، از هیچ‌گونه تلاشی فروگذار نمی‌کند.
2- اگرچه برخی تصور می‌کنند تقابل با اروپای واحد، هدف پنهان و غیراعلامی ترامپ در قبال قاره سبز محسوب می‌شود اما نوع رفتار و گفتار رئیس‌جمهور آمریکا نشان می‌دهد وی ابایی از اعلام ضدیت خود با اتحادیه اروپایی و منطقه یورو ندارد. ترامپ معتقد است فروپاشی اتحادیه اروپایی، منجر به افزایش قدرت استیلای ترامپ بر تک تک بازیگران اروپایی خواهد شد. از این رو، رئیس‌جمهور آمریکا بخش عمده‌ای از پروسه فروپاشی اروپا را از منظر اقتصادی و تجاری، راهبری و مدیریت می‌کند. نباید فراموش کرد در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2016 میلادی، جریان‌های ملی‌گرا و ضداروپایی، تنها حامیان ترامپ در داخل اروپا بودند و دیگر سیاستمداران وابسته به جریان‌های سوسیال‌دموکرات یا محافظه‌کار در اروپا (که اتفاقا قدرت را در دست داشته و دارند) خواستار پیروزی دموکرات‌ها و هیلاری کلینتون در انتخابات بودند.
3- هم‌اکنون اروپای واح