printlogo


کد خبر: 196029تاریخ: 1397/5/6 00:00
سردار سرلشکر قاسم سلیمانی پاسخ اظهارات توهین‌آمیز و سخیف ترامپ را داد
حریف آمریکا
بازتاب گسترده سخنان سردار سلیمانی در رسانه‌های جهان

گروه سیاسی: توهین و تهدید دونالد ترامپ با هشدارهای صریح سردار سلیمانی مواجه شد. سردار سلیمانی روز پنجشنبه رئیس‌جمهور آمریکا را به خاطر توئیت توهین‌آمیزش علیه حسن روحانی شماتت کرد. سردار سلیمانی در این سخنرانی بارها با یادآوری وضعیت نظامیان آمریکایی در منطقه، ناتوانی این نظامیان و بعضا برخی واقعیت‌های مربوط به توان رزمی آنها را به رئیس‌جمهور آمریکا گوشزد کرد. ماجرای تهیه پوشک برای سربازان آمریکایی که سردار سلیمانی به آن اشاره کرد از جمله مطالبی بود که از روز پنجشنبه در شبکه‌های اجتماعی مورد استقبال کاربران ایرانی و مسلمان قرار گرفت. سردار سلیمانی در اظهارات خود به لشکرکشی 110 هزار نفری آمریکا به منطقه از سال 2001 اشاره کرد و با اشاره به وضعیت آمریکایی‌ها در افغانستان و عراق، خطاب به رئیس‌جمهور آمریکا تصریح کرد آنها طی این مدت نتوانستند اقدامی علیه ایران انجام دهند و از این به بعد هم نخواهند توانست. سلیمانی همچنین کدهایی به ترامپ داد که نشان می‌دهد در برهه‌های مختلف، این نیروهای آمریکایی دست نیاز به سمت سلیمانی و نیروهای نزدیک به او در منطقه دراز کرده‌اند. سردار سلیمانی که این اظهارات را در ادامه مجادله لفظی اخیر روحانی و ترامپ مطرح کرده، همچنین در واکنش به تهدید ترامپ علیه روحانی، گفت نیروهای ایرانی در فاصله‌ای که ترامپ فکرش را هم نمی‌کند به آمریکایی‌ها نزدیک هستند. سردار سلیمانی با اشاره به راه افتادن جنگ یمن، این را نیز به ترامپ یادآوری کرد که دریای سرخ ناامن شده است. به گزارش «وطن امروز»، اظهارات سردار سلیمانی در ادامه مجادله لفظی این روزها میان مقامات دولت ایران و دولت آمریکا مطرح شده است. پس از آنکه «برایان هوک» مدیر بخش برنامه‌ریزی سیاست‌گذاری وزارت خارجه آمریکا از تلاش این کشور برای صفر شدن صادرات نفت ایران خبر داد، حسن روحانی 12 تیرماه در سوییس، تهدید نفتی را مطرح کرد و تلویحا گفت اگر صادرات نفت ایران به خطر بیفتد، صادرات نفت کل منطقه غرب آسیا به خطر خواهد افتاد. روحانی 31 تیرماه دوباره تهدید نفتی را مطرح کرد و این بار برخی جزئیات این تهدید را تشریح کرد. او درباره احاطه ایران بر تنگه‌های موجود در مسیر ترانزیت نفت منطقه گفت. روحانی همچنین به آمریکا هشدار داد با دم شیر بازی نکند و دولت واشنگتن را از عواقب هرگونه ماجراجویی علیه ایران برحذر داشت. در پاسخ به این اظهارات روحانی، دونالد ترامپ توئیت توهین‌آمیزی را علیه روحانی منتشر کرد. در بخشی از توئیت ترامپ نوشته شده است: «دیگر هرگز آمریکا را تهدید نکن، چون گرفتار عواقبى مى‌شوى که کمتر کسى در تاریخ آن را تجربه کرده است... مراقب باش!»
روز پنجشنبه، سردار سرلشکر قاسم سلیمانی به این توئیت توهین‌آمیز و تهدیدآمیز ترامپ واکنش نشان داد. سلیمانی در یادواره شهدای استان همدان در عملیات رمضان که با حضور پرشور مردم و مسؤولان در حسینیه امام خمینی(ره) همدان برگزار شد، اظهار داشت: رئیس‌جمهور آمریکا در جواب فرمایشات رئیس‌جمهور ما مطالبی سخیف در توئیت خود مطرح کرد. این شأن رئیس‌جمهور کشور بزرگ اسلامی ایران نیست به او جواب دهد و من به‌عنوان سرباز این ملت به او جواب می‌دهم.
وی خطاب به ترامپ با بیان اینکه تو ما را تهدید می‌کنی به اینکه اقدامی انجام می‌دهی که در دنیا سابقه ندارد، گفت: به‌رغم اینکه بیش از یک سال از رئیس‌جمهوری این شخص در آمریکا می‌گذرد، هنوز ادبیات ترامپ همان ادبیات قمارخانه و کاباره است. به گزارش مهر، سرلشکر سلیمانی با اشاره به اینکه وی با ادبیات کاباره‌چی و کسی که اداره‌کننده قمارخانه است با دنیا حرف می‌زند، گفت: وقتی با روسیه و چین و اروپا حرف می‌زند و وقتی با جهان حرف می‌زند، انسان احساس می‌کند با قمارباز حرف می‌زند و این شأن یک ملت را شکسته است. وی خطاب به ترامپ با بیان اینکه بیان کرده‌اید کاری می‌کنم که سابقه نداشته باشد، ادامه داد: تو سابقه که نداری و به دلیل اینکه فکرت مشغول چیزهای دیگری است اجازه پرسیدن هم نمی‌دهی اما از پیشینیان خود، سیاستمداران و روسای سازمان‌های امنیتی آمریکا حرف‌های نادانسته را بپرسید و بر زبان جاری نکنید.
یادگار دوران دفاع‌مقدس با بیان اینکه چه می‌توانستید بکنید که در طول این ۲۰ سال نکردید، گفت: شما با ۱۱۰ هزار سرباز و هزاران دستگاه تانک و نفربر و امکانات نظامی و صدها فروند هواپیمای جنگی و صدها فروند هلی کوپترهای پیشرفته به یک سازمان کم‌بنیه که از سلاح ابتدایی برخوردار بود در افغانستان حمله کردید و جنایت‌های بسیار انجام دادید و عروسی‌ها را تبدیل به عزا کردید و روستاها با خاک یکسان شد در حالی‌ که ۶۰ درصد کشته‌های شما مردم عادی این کشور بودند. وی ادامه داد: شما از سال ۲۰۰۱ و طی ۱۷ سال با ۱۱۰ هزار سرباز دنیا را با خود بسیج و اعلام کردید هر که با ما است با ما است و هر که با ما نیست با تروریسم است، چه غلطی کردید و مگر نه این است که برای صلح با طالبان گفت‌وگو می‌کنید؟ فرمانده نیروی قدس سپاه با بیان اینکه شما پاکستان و افغانستان را برای صلح تحت‌ فشار قرار دادید، گفت: افغانستان کشوری فقیر بود؛ آنجا چه  غلطی کردید که امروز برای ما خط ‌و نشان می‌کشید؟
دریای سرخ دیگر امن نیست
سردار سلیمانی با بیان اینکه شما با ۱۶۰ هزار سرباز و چندبرابر آنچه در افغانستان استفاده کردید مغرورانه از حوادث افغانستان به عراق حمله کردید، گفت: سال ۲۰۱۱ چه اتفاقی افتاد؟ اگر نمی‌دانید از فرمانده وقت خود بپرسید چه کسی را پیش من که سرباز این کشورم و نه رئیس‌جمهور این کشور فرستاد و گفت آیا می‌شود به ما مهلت بدهید و از نفوذ خود استفاده کنید سربازان ما این چند ماه را مورد حمله مجاهدین عراق قرار نگیرند تا ما از عراق خارج شویم؟ فرمانده نیروی قدس در ادامه خطاب به رئیس‌جمهور آمریکا اظهار داشت: یادتان رفته برای سربازان‌تان در درون تانک‌ها پوشک بزرگسالان استفاده می‌کردید؟ حالا امروز کشور ما را با چه پیشینه‌ای تهدید می‌کنید؟
فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه شما جنایتی نمانده که انجام نداده باشید، گفت: وحشتناک‌ترین جنایت‌ها که در قرون‌ وسطی نمونه نداشت در عراق به انجام رساندید تا جایی که با تانک وارد خانه‌های مردم شدید و آنان را زیر گرفتید و حادثه زندان ابوغریب الی ابد ننگ شماست، حال شما ملت ایران را تهدید  می‌کنید؟
سردار سلیمانی با بیان اینکه شما در جنگ ۳۳ روزه پشت اسرائیل که مثل وزنه به پاهای شما آویزان شده و شما را در منطقه به زیر آب کشیده و غرق کرده ایستادید و در غزه جنگ‌های گوناگونی انجام دادید، حال چه غلطی می‌توانید بکنید، گفت: غیر از این است که تمام شروط حزب‌الله را در جنگ ۳۳ روزه پذیرفتید؟
وی با بیان اینکه مگر غیر از این است که تمام شروط فلسطینی‌ها را از حماس و سایر گروه‌ها پذیرفتید، ادامه داد: شما یک جنگ با پشتوانه ۲ هزار میلیارد دلار در یمن راه انداختید و جنگ نابرابری را با مهم‌ترین تجهیزات انجام دادید و یک جنگ ۴۰ روزه امروز ۴ سال را پشت سر می‌گذارد ولی جز جنایت، کودک‌کشی و حمله به خانه‌های مردم چه چیزی به دست آوردید؟ دریای سرخ را که دریای امنی بود ناامن کردید و ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید؛ شما برای ما خط‌ونشان می‌کشید؟
آنجایی که فکرش را هم نمی‌کنی!
سردار سلیمانی خطاب به ترامپ با بیان اینکه من حریف شما هستم و نیروی قدس حریف شماست، گفت: بدانید هیچ شبی نیست که ما نخوابیم و به شما فکر نکنیم. به شما می‌گویم آقای ترامپ قمارباز! بدان در آنجایی که فکر نمی‌کنی ما در نزدیکی شما هستیم و در هر جا که تصور نمی‌کنید ما در کنار شما هستیم. وی ادامه داد: ما ملت شهادت و ملت امام حسینیم و حوادث سختی را پشت سر گذاشته‌ایم؛ بیا که ما منتظریم و مرد این میدان برای شما ما هستیم. فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران با بیان اینکه شما می‌دانید این جنگ یعنی نابودی شما، عنوان کرد: این جنگ را شما شروع می‌کنید اما پایانش را ما ترسیم می‌کنیم، بنابراین نباید به رئیس‌جمهور و ملت ما توهین کنی و باید بدانی چه می‌گویی. وی با بیان اینکه ما را به کشتن تهدید نکنید، گفت: امروز شما زباله‌های دور ریخته ملت ایران را که منافقین هستند جمع می‌کنید و مانور می‌دهید اما نمی‌دانید که ما تشنه شهادت هستیم و بهتر است از پیشینیان خود بپرسید.

سردار کوثری : اظهارات سردار سلیمانی دقیق و حساب شده بود
سردار اسماعیل کوثری، جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه در گفت‌وگو با «وطن‌امروز» به سخنان اخیر سردار سلیمانی و تهدید آمریکا توسط او اشاره کرد و گفت: سردار سلیمانی مرد عمل است و سیاست را هم خوب می‌فهمد، صحبت‌های اخیر او بسیار حساب شده و دقیق بود و واقعیت هم این است که نظامیان آمریکایی به قدری در منطقه تضعیف شده‌اند که دیگر آن میزان قدرت ندارند که بخواهند وارد نبرد جدید بشوند.  وی همچنین سخن سردار سلیمانی مبنی بر اینکه طرف حساب آمریکا، سپاه قدس است و نه حتی تمام نیروهای مسلح ایران را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: حاج قاسم یکسری توانمندی‌هایی دارد، از جمله اینکه نیروهای جریان مقاومت در همه مناطق مهم منطقه مستقر و مجهز هستند، برخلاف نیروهای آمریکایی که به صورت استیجاری در منطقه حضور دارند. نتیجه این می‌شود که در صورتی که آمریکایی‌ها دست از پا خطا کنند، تمام نیروهای جریان مقاومت در تمام نقاط منطقه وارد عمل می‌شوند و ضربات کاری بر پیکره نیروهای آمریکایی وارد خواهند کرد.  سردار کوثری در پاسخ به این سوال که چقدر تهدید سردار سلیمانی را در راستای تهدید نفتی اخیر رئیس‌جمهور می‌دانید نیز، گفت: اصلا فلسفه طرح این تهدیدات توسط سردار سلیمانی این بود که این پیام به طرف مقابل مخابره شود که وقتی رئیس‌جمهور ما تهدیدی را مطرح می‌کند، این تهدید یک پشتوانه قوی نظامی همراه خود دارد و اینطور نیست که صرفا یک موضع‌گیری ساده سیاسی باشد. وی با تاکید بر اینکه اقتدار منطقه‌ای جمهوری اسلامی در حال حاضر توانسته پشتوانه پیشبرد سیاست‌های دولت شود، تصریح کرد: حالا برخی جریانات یک حرفی زدند، خیلی نباید حرف آنها را بزرگ کرد. بنده هم نمی‌خواهم به عقب بازگردم. همیشه و در همه زمان‌ها افرادی هستند که از این حرف‌های بی‌پایه و اساس می‌زنند.

بازتاب گسترده اظهارات سردار سلیمانی در واکنش به تهدیدات ترامپ
رسانه‌های مختلف جهان اظهارات سردار قاسم سلیمانی را در واکنش به یاوه‌گویی‌های رئیس‌جمهوری آمریکا در سطح گسترده‌ای پوشش دادند. خبرگزاری رویترز در این باره نوشت: سردار سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران روز پنجشنبه‌ خطاب به رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد تهران به هرگونه اقدام خصمانه واشنگتن پاسخ خواهد داد. به شما می‌گویم از آنچه فکر می‌کنید به شما نزدیک‌‌تریم. به گزارش مهر، روزنامه صهیونیستی هاآرتص نیز نوشت: فرمانده سپاه قدس اظهار کرد ترامپ باید بداند ما ملت شهادت هستیم. این را بدانید اگر جنگی اتفاق بیفتد این نابودی همه امکانات شما و پیروزی ما است که پایان جنگ را رقم خواهد زد، پس شما جنگ را شروع کنید باقی ماجرا با ما. شبکه خبری روسیا الیوم نوشت: سلیمانی، فرمانده سپاه قدس خطاب به ترامپ گفت: طرف حساب شما من و سپاه قدس است، نه همه نیروهای مسلح ایران، ما از آنچه تصور می‌کنید به شما نزدیک‌تر هستیم. روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت نیز ضمن بازتاب سخنان سردار سلیمانی، در پایگاه اینترنتی خود نوشت: فرمانده نیروی قدس (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) ایران روز پنجشنبه به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نسبت به هر گونه اقدام نظامی علیه ایران هشدار داد. وی تهدید کرد: اگر واشنگتن جنگی را آغاز کند، ما پایان‌دهنده این جنگ خواهیم بود. خبرگزاری اسپوتنیک عربی در گزارشی از سخنان سردار سلیمانی، می‌نویسد: «سردار سلیمانی خطاب به ترامپ گفت طرف تهدیدات تو من هستم، نه حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران». پایگاه خبری الدیار در گزارشی از سخنان سردار سلیمانی خطاب به ترامپ نوشت: «تو باید بدانی که این جنگ همه دار و ندارت را نابود خواهد کرد. شما آغازگر این جنگ هستید ولی پایانش را ما رقم می‌زنیم پس مراقب باش به ملت و رئیس‌جمهوری ما اهانت نکنی و بدان که چه می‌گویی.


Page Generated in 0/0036 sec