printlogo


کد خبر: 196003تاریخ: 1397/5/4 00:00
اخبار

کاهش روانی قیمت‌ها با خبر رئیس کلی همتی
با انتشار خبر جایگزینی عبدالناصر همتی به جای ولی‌الله سیف در مسند رئیس کلی بانک مرکزی، بازار سکه و ارز واکنش مثبتی به این موضوع نشان دادند. بر این اساس، دیروز قیمت سکه امامی با 53 هزار تومان کاهش نسبت به روز قبل به 3 میلیون و 345 هزار تومان و سکه بهار آزادی با 30 هزار تومان کاهش به 3 میلیون و  255 هزار تومان رسید. ارزهای مختلف هم به این خبر واکنش نشان دادند؛ دلار با وجود اینکه طی هفته جاری هر روز در حال افزایش قیمت بود، دیروز با یک کاهش قیمت محسوس نسبت به روز قبل از 9400 تومان به 8550 تومان در پایان ساعات معاملاتی رسید، همچنین یورو هم با کاهش نزدیک به هزار تومانی از 11 هزار و 600 تومان به 10 هزار و 900 تومان رسید. به نظر می‌رسد فعالان بازار ارز و سکه امیدوارند با تغییر سیاست‌های اقتصادی در بانک مرکزی و تغییر مدیران این بانک شرایط بهتری در این فضا رخ دهد که اینچنین شتابان میزبان ریاست کلی همتی هستند.


رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:
پرسش از رئیس‌جمهور جدی است
متاسفانه اصرار غیرکارشناسی دولت بر ارز تک‌نرخی، تشکیل بازار ثانویه را 3 ماه به تاخیر انداخت و این موضوع اثر منفی بر منابع ارزی کشور گذاشت. به گزارش تسنیم، محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به جلسه پرسش از رئیس‌جمهور در کمیسیون اقتصادی مجلس با حضور نمایندگان وی اظهار داشت: 5 پرسش اساسی در دستور کار بود که یکی از آنها مباحث ارزی بود. پورابراهیمی با اشاره به اینکه پیشنهاد مجلس از ابتدای امسال، تشکیل بازار ثانویه ارز بود، افزود: متاسفانه اصرار غیرکارشناسی دولت بر ارز تک‌نرخی، تشکیل بازار ثانویه را 3 ماه به تاخیر انداخت و این موضوع اثر منفی بر منابع ارزی کشور گذاشت. وی اضافه کرد: گزارش جمع‌بندی این جلسه به هیات رئیسه مجلس ارائه خواهد شد. پورابراهیمی با اشاره به اینکه 99 نفر از نمایندگان مجلس سوال از رئیس‌جمهور را امضا کردند، افزود: اگر پس از این گزارش، 73 نفر از آنها بر سوال خود باقی بمانند، سوال در هیات رئیسه باید اعلام وصول شود و در بازه زمانی مشخص، شخص رئیس‌جمهور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حاضر می‌شود و پاسخگو خواهد بود، در غیر این صورت سوال از دستور کار خارج خواهد شد. وی با بیان اینکه بازار ثانویه با عمق کم خود نمی‌تواند هدف‌گذاری ما را در اقتصاد محقق کند، ادامه داد: بر اساس آمار رئیس کل بانک مرکزی حدود 300 میلیون دلار در 2 هفته اخیر معاملات انجام شده است که در مقایسه با نیاز کشور عدد بسیار ناچیزی است؛ دولت فقط 20 درصد از درآمد صادرات غیرنفتی را برای بازار ثانویه ارز اختصاص داده است که تصمیم اشتباهی است. پورابراهیمی یادآور شد: پیشنهاد ما این است بازار ثانویه باید برای محصولات صادرات غیرنفتی و پتروشیمی و انواع و اقسام محصولات فلزی و سنگ‌آهن صادراتی باشد که ارزش آنها حدود 30 میلیارد دلار است و ارائه نکردن ارز آنها به بازار ثانویه رانت و فساد را ایجاد می‌کند. وی اضافه کرد: منابع ارزی حاصل از کل صادرات غیرنفتی باید به بازار ثانویه تزریق شود. وی افزود: نظر کمیسیون اقتصادی مجلس این است که جز کسانی مانند بیماران و افراد دارای شرایط خاص از جمله گروه‌های ورزشی شرکت‌کننده در مسابقات بین‌المللی، بقیه باید ارز مسافرتی خود را از بازار ثانویه تامین کنند و با این کار رانت در بخش گردشگری حذف خواهد شد.


سیب گلاب کیلویی ۱۸هزار تومان
قیمت عمده‌فروشی هر کیلوگرم سیب فصل (گلاب) در میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران ۶هزار تا ۱۸هزار تومان است. به گزارش تسنیم، اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار در این باره اظهار داشت: با توجه به بروز شرایط اقلیمی با کمبود و افزایش قیمت میوه‌های سردرختی مواجهیم به ‌طوری که متوسط قیمت هر کیلوگرم میوه‌ها به 7 تا 8 هزار تومان رسیده است. بنابر این گزارش، برخی از میوه‌های دیگر نیز در میدان مرکزی میوه قیمت بالایی دارند به‌طوری که قیمت هر کیلوگرم زردآلو 7 هزار تا 13 هزار تومان، شلیل 4 هزار تا 13 هزار تومان و گلابی 8 هزار تا 20 هزار تومان است.


Page Generated in 0/0033 sec