printlogo


کد خبر: 195997تاریخ: 1397/5/4 00:00
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هشدار داد
موج جدید مهاجرت جوانان به خارج از کشور

گروه اجتماعی: عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه در حال حاضر ۱۲ میلیون جوان ایرانی از سن اشتغال و ازدواج‌ گذشته‌اند، گفت: بسیاری از جوان‌ها برای پیدا کردن شغل از کشور مهاجرت می‌کنند.
 رسول خضری درباره موج جدید مهاجرت ایرانی‌ها از کشور به دلیل مشکلات اقتصادی به خانه ملت گفت: ما اکنون 3 چالش اساسی در کشور داریم که یکی از آنها ابرچالش بیکاری است. در حال حاضر 12 میلیون جوان ایرانی از سن اشتغال و ازدواج‌ گذشته‌اند. نماینده مردم پیرانشهر و سردشت ادامه داد: این جوان در سن خاصی نیاز به شغل، ازدواج، مسکن و فرزندآوری دارد، هر چقدر جوان از سن مورد نظر دور شود، آسیب‌های روانی و اجتماعی بیشتری به بار می‌آورد. از طرف دیگر این موضوع خود یک فرصت‌سوزی بزرگ است، همه جای دنیا دنبال نیروی کار جوان هستند اما ما دوران جوانی نیروهای کار جوان‌مان را بدون بهره‌برداری تلف می‌کنیم. وی با اشاره به اینکه 42 درصد از بیکاران فعلی کشور از تحصیلکردگان هستند، گفت: به عبارتی بیکاران باسواد ما سه‌برابر بیکاران بی‌سواد ما هستند، بنابراین طبیعی است که این افراد برای پیدا کردن شغل به هر دری بزنند.
خضری گفت: در این باره به طور قطع مقصر اصلی ما مدیران هستیم. این ما هستیم که باید بستر‌های لازم را برای بازگشت مغز‌ها فراهم کنیم، نه اینکه عملکردمان باعث فرار مغز‌ها شود. نمونه بارز و موفق در این زمینه کشور هندوستان است که زمانی بیشترین فرار مغز‌ها را داشت اما امروز با بیش از یک‌میلیارد جمعیت، زمینه و بستر بازگشت مغزهایش را نیز فراهم کرده و تبدیل به امپراتور نرم‌افزار در سطح دنیا شده است. وی خاطرنشان کرد: ما در تربیت منابع انسانی خود که امروز بالاترین ارزش را در اقتصاد دنیا دارد و بزرگ‌ترین سرمایه محسوب می‌شود، درست عمل نمی‌کنیم. وی تاکید کرد: اگر بخواهیم کاری اساسی انجام دهیم باید در سیستم آموزشی خود تغییرات اساسی ایجاد کنیم، بیش از 95 درصد آموزش ما در کشور بالای 95 درصد تئوری است و تنها 3 درصدش عملی است، در حالی که در همه جای دنیا 70 درصد آموزش، عملی و 30 درصد تئوری است، این اختلاف فاحش باعث شده در سیستم آموزشی ما از کارآفرین خبری نباشد و همه جویای کار تربیت شوند.


Page Generated in 0/0036 sec