printlogo


کد خبر: 195828تاریخ: 1397/5/1 00:00
گزارش «وطن امروز» از بازار نابسامان سکه پس از اجرای سیاست پیش‌فروش آن
سکه در بازار نایاب شد

اسدالله خسروی: عرضه انبوه سکه در قالب پیش‌فروش هم نتوانست مانع افزایش قیمت آن شود. در واقع سیاست‌های دولت برای متعادل کردن نرخ سکه نه‌تنها نتیجه‌بخش نبود، بلکه بر حباب نرخ سکه افزود تا جایی که اکنون دادوستدی در این بازار انجام نمی‌شود. به گزارش «وطن امروز»، بازار سکه این روزها برای برخی سکه شده است، چرا که ثباتی در آن نیست و دارندگان چنین کالای قیمتی در شرایط کنونی اقتصاد کشور، ترجیح می‌دهند خریدار سکه باشند تا فروشنده. دولت با سیاست پیش‌فروش سکه قصد جمع‌آوری نقدینگی را داشت و با این راهکار با هدف ساماندهی بازار نابسامان سکه و ارز وارد عمل شد اما نبود ‌ثبات اقتصادی موجب شد این طرح به اهداف پیش‌بینی شده نرسد، در واقع انتظار این بود با شروع عرضه سکه‌های پیش‌فروش شده، این سکه‌ها روانه بازار شود اما نه تنها این اتفاق رخ نداد، بلکه با تصور سرازیر شدن سکه به بازار، تقاضا از سوی مردم برای خرید سکه افزایش یافت تا ارزش دارایی‌های خود را حفظ کنند. گزارش میدانی «وطن امروز» از خیابان فردوسی حاکی از این است که همه صرافی‌ها و فروشندگان سکه دیروز از فروش سکه امتناع می‌کردند و در جواب خریداران می‌گفتند «سکه‌ای برای فروش نداریم!» برخی هم می‌گفتند «اکنون سکه نداریم ولی می‌توانیم با قیمت 3 میلیون و 400 هزار تومان آن هم چند قطعه تهیه کنیم». یکی از صرافان در پاسخ به این سوال «وطن امروز» که چرا سکه در بازار موجود نیست یا اینکه کسی سکه نمی‌فروشد، گفت: اکنون همه خریدار سکه هستند نه فروشنده، چرا که تقاضا برای آن به عنوان کالایی سودآور و مطمئن بالاست و دارندگان سکه به انتظار اینکه قیمت آن روندی افزایشی به خود بگیرد، سکه‌های‌شان را نمی‌فروشند؛ هرچند قیمت سکه همین حالا هم حباب دارد.
سکه حدود ۷۰۰ هزار تومان حباب دارد
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس دلایل افزایش قیمت سکه با وجود ایجاد بازار ثانویه را تشریح کرد. محمد حسینی با اشاره به اینکه قیمت سکه از 3 میلیون تومان گذشت، اظهار داشت: دولت با ایجاد بازار ثانویه از کاهش قیمت‌ها خبر داده بود با این حال با گذشت بازه زمانی قابل توجهی نه‌تنها قیمت‌ها کاهش پیدا نکرد بلکه قیمت سکه از مرز 3 میلیون تومان عبور کرد. عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: علت بی‌تاثیری بازار ثانویه بر کاهش قیمت‌ها به این مساله بازمی‌گردد که اعتماد مورد نیاز به این بازار از طرف دولت و متقاضیان به صورت کامل شکل نگرفته، مردم با توجه به هیجان‌‌های اقتصادی که در این مدت شکل گرفته است تنها به بازار طلا و ارز به عنوان یک سرمایه‌گذاری مطمئن اعتماد دارند به همین دلیل تقاضا برای سکه و طلا بالاست. نماینده مردم تفرش در مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به تحویل سکه‌‌های پیش‌فروش شده، بیان داشت: اولین بسته سکه‌‌های پیش‌فروش شده از سوی بانک مرکزی عرضه شده، با این کار تعداد سکه در بازار افزایش پیدا کرده است، با این حال با توجه به عدم اعتماد و ترس بر اثر ایجاد تورم مجددا شاهد تقاضای بیش از اندازه در بازار سکه و طلا هستیم به همین دلیل قیمت‌ها افزایش یافت. وی تاکید کرد: در شرایط کنونی دولت باید تدابیر لازم برای بازگشت اعتماد به بازارها را اتخاذ کرده و نقدینگی را به نحوی هدایت کند که به سمت تولید برود. تا روزی که دولت این موضوعات را عملیاتی نکند نوسانات قیمت‌ها روزانه افزایش پیدا می‌کند و بی‌ثباتی در بازار شکل می‌گیرد، سوداگران از این فرصت بخوبی استفاده می‌کنند و باعث افزایش قیمت‌‌های حبابی در ارز و سکه خواهند شد. حسینی در ادامه میزان حباب سکه را حدود 700 هزار تومان برآورد کرد و بیان داشت: با توجه به میزان ارزش نقدینگی کشور و با توجه به اینکه قیمت دلار 7 تا 8 هزار تومان است قیمت سکه نباید بیش از 2 میلیون تا 2 میلیون و 500 هزار تومان باشد، بنابراین حدود 700 هزار تومان حباب در سکه وجود دارد، سوداگران در این مدت کوتاه باعث افزایش قیمت و ایجاد حباب شده‌اند. عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایطی روند کاهش قیمت‌ها شکل می‌گیرد که اعتماد به بازار بازگردد، حرف‌‌های دولت در عمل دیده شود و متقاضیان بدون آنکه در صف‌‌های طولانی بمانند به ارز مورد نیاز خود دست پیدا کنند. این نماینده مجلس اظهار داشت: در این شرایط قیمت‌ها کاهش می‌یابد، اگر  اقدامات دولت به نتیجه نرسد متاسفانه همچنان شاهد افزایش قیمت‌ها خواهیم بود.
تداوم حباب قیمتی در بازار ارز و طلا
نایب‌رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از تداوم حباب قیمتی در بازار ارز، سکه و طلا انتقاد کرد. سیدحسن حسینی‌شاهرودی در گفت‌‌وگو با خانه ملت، درباره وضعیت قیمت ارز و طلا در بازار گفت: اینکه صعودی شدن نرخ ارز، بازارهای مختلف را با چالش جدی روبه‌رو کرده، موضوعی است که بارها تکرار شده اما هدف از بیان نقدها در این زمینه ساماندهی بازار توسط دولت بوده است. وی افزود: کمیسیون اقتصادی مجلس روی ایجاد بازار متشکل ارزی تاکید داشت و اگر این بازار از ماه‌‌های قبل ایجاد می‌شد، حداقل مانع از تشکیل حباب قیمتی در بازار ارز، سکه و  طلا می‌شد. حسینی‌شاهرودی در ادامه افزود: اینکه حباب قیمت سکه و ارز تداوم داشته باشد بیانگر ضعف در مدیریت بازار است و مسؤولان اقتصادی باید به این وضعیت خاتمه دهند. وی ادامه داد: قبلا نیز این موضوع را مطرح کردم که نباید با سیاست دستوری بازارها را کنترل کرد، بنابراین سیاست‌‌های اقتصادی برای مدیریت بازار ارز، سکه و طلا باید براساس مولفه‌‌های اقتصادی باید اتخاذ شود. نایب‌رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تداوم حباب قیمتی در بازار ارز و سکه طلا باعث تلاطم در بازارهای مختلف شده به نحوی که گرانی در بازارهایی مانند بازار اقلام خوراکی و کالاهای ضروری، موضوع امرار معاش خانوارها را با مشکل روبه‌رو کرده است.


Page Generated in 0/0037 sec