printlogo


کد خبر: 195822تاریخ: 1397/5/1 00:00
با خروج شورشیان از درعا و قنیطره، جنوب سوریه در آستانه آزادسازی کامل قرار دارد
فرار کلاه‌سفیدهای تروریست به اردن

گروه بین‌الملل: ارتش سوریه در ادامه عملیات خود در جبهه جنوبی، به شکلی گسترده در قنیطره و در نزدیکی مرزهای سرزمین‌های اشغالی پیشروی کرده و توانست روستاها و شهرک‌های زیادی را در حومه درعا و قنیطره آزاد کند. خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) دیروز گزارش داد ارتش توانست 8 شهرک و ارتفاعاتی واقع در حومه درعا و قنیطره را آزاد کند. برخی منابع نظامی در گفت‌وگو با سانا گزارش دادند در صفوف شبه‌نظامیان شورشی فروپاشی‌های گسترده‌ای رخ داده و یگان‌های ارتش سوریه در جنوب این کشور پیشروی داشته‌اند که منجر به آزادسازی تعدادی از روستاها و شهرک‌های حومه شمال غرب درعا و حومه قنیطره شده‌ است. همچنین یک منبع نظامی سوریه به شبکه المنار گفت: یگان‌های ارتش این کشور ۲۱ شهرک، روستا،‌ مزرعه و نیز یک ارتفاع استراتژیک در حومه جنوبی قنیطره و منطقه‌ای واقع در حومه درعا و قنیطره را پس از نابودی آخرین تجمعات تروریست‌ها در آنجا بازپس گرفته‌اند.
به گفته این منبع نظامی، همزمان با خروج نخستین‌گروه از شورشیان مسلح و خانواده‌های‌شان از حومه قنیطره به سمت شمال سوریه، یگان‌های ارتش این کشور با وارد آوردن ضرباتی مهلک به تروریست‌ها و نابودی تعداد زیادی از آنها موفق شدند کنترل شهرک‌ها، روستاها و مزارع متعددی را در حومه جنوبی قنیطره به دست گرفته و خسارات گسترده‌ای را به نیروهای انسانی و مهمات تروریست‌ها وارد آورند. از سوی دیگر، یک منبع امنیتی سوری تاکید کرد در راستای فراهم کردن مقدمات برای پاکسازی کامل استان قنیطره از وجود تروریست‌ها، ۴۵ اتوبوس حامل ۲۲۰۰ تن از طریق گذرگاه «ام‌باطنه» در حومه این استان خارج و به سمت استان ادلب حرکت کردند که ۱۵۰۰ تن از این افراد شورشیان وابسته به گروه تروریستی جبهه‌النصره بودند. توافقنامه‌ امضا شده، بر بازگشت ارتش سوریه به مناطق تحت کنترل خود قبل از سال ۲۰۱۱ و انتقال تروریست‌های مخالف سازش به ادلب و حل و فصل اوضاع راغبان بر ماندن، تصریح دارد.
فرار کلاه‌سفیدها به اردن
در حالی‌که ارتش سوریه به پایان جنگ علیه تروریسم نزدیک می‌شود، رژیم صهیونیستی 800 تن از عناصر گروه موسوم به «کلاه‌سفیدها» و خانواده‌های آنان را از سوریه به سمت اردن منتقل کرد.
بنا بر اعلام خبرنگاران روزنامه بیلد آلمان که در مرز سوریه و رژیم صهیونیستی مستقر شده‌اند، شامگاه شنبه اسرائیل صدها نفر از  نیروهای کلاه‌سفید و خانواده‌های‌شان را از جنوب غربی سوریه به سمت اردن حرکت داد. تل‌آویو ادعا کرده این اقدام در راستای تلاش‌های بشردوستانه و به درخواست آمریکا و کشورهای اروپایی انجام شده است. طبق گزارش روزنامه آلمانی، اواخر وقت شنبه، ده‌ها اتوبوس از مرز سوریه به سرزمین اشغالی رفتند. این در حالی بود که پلیس رژیم صهیونیستی و نیروهای سازمان ملل هم از این کاروان حفاظت می‌کردند.  محمد الکاید، سخنگوی وزارت خارجه اردن تاکید کرد: برنامه‌ریزی روند عبور این سوری‌ها با مدیریت سازمان ملل انجام شده و اردن هیچ تعهدی در این باره ندارد. اردن در توجیه این چراغ سبز گفته است، موافقت با این امر تنها به دلایل انسانی است. بر این اساس، دولت اردن به درخواست سازمان ملل با حضور موقت اعضای سازمان کلاه‌سفیدها (سازمان در ظاهر دفاع مدنی سوری) در این کشور با هدف اقامت‌شان در کشورهای غربی موافقت کرد، این اتفاق پس از اینکه 3 کشور انگلیس، آلمان و کانادا کتبا در این باره تعهداتی به اردن دادند، رخ داد. این 3 کشور غربی متعهد شده‌اند برای مدت زمان حدود 3 ماه این سوری‌ها در اردن بمانند و در این مدت در یک منطقه بسته و امن در داخل اردن باشند و بعد از آنجا به این کشورها بروند. کلاه‌سفیدها که طبق ادعای خود گروهی برای امدادرسانی به مردم در مناطق جنگی سوریه هستند، سال ۲۰۱۳ تأسیس شد. آنها پیش‌تر با اقدامات خود برای متهم شدن دمشق به استفاده از سلاح شیمیایی، زمینه‌سازی کرده بودند. بیش از یک سال گذشته،‌ بر اساس تصاویری که رسانه‌ای شد، کلاه‌سفیدها با سرنگ به سینه کودکان آدرنالین تزریق کرده بودند تا آنان را قربانی حمله شیمیایی معرفی کنند! با آنکه با تقویت روند آشتی ملی در مناطق مختلف سوریه، روند درگیری‌های خشونت‌بار جنگی کاهش یافته،‌ روشن نیست چرا با آرام‌تر شدن وضعیت در این کشور، رژیم صهیونیستی اکنون آنان را از سوریه خارج کرده است.
جنایت جدید آمریکا در دیرالزور
جنگنده‌های ائتلاف آمریکایی مدعی مبارزه با داعش، جنایت جدیدی را در حومه دیرالزور سوریه مرتکب شدند که به کشته و زخمی شدن چند غیرنظامی منجر شد. خبرگزاری سانا گزارش داد جنگنده‌های ائتلاف حمله هوایی را علیه غیرنظامیانی که درحال فرار از شهرک السوسه در حومه شهر بوکمال واقع در جنوب شرق دیرالزور بودند، انجام دادند که به کشته و زخمی شدن چند تن از این غیرنظامیان منجر شد. به گفته منابع، منازل شهروندان در شهرک السوسه از چند روز پیش در معرض حملات شدید جنگنده‌های ائتلاف آمریکا به بهانه مبارزه با داعش قرار دارد و همین مساله ده‌ها خانواده را مجبور به ترک منازل‌شان و رفتن به بادیه سوریه کرده است. ائتلاف آمریکا از زمان تشکیلش در سال ۲۰۱۴ به بهانه مبارزه با داعش مرتکب جنایت‌های زیادی در استان‌های حسکه، دیرالزور و رقه شده است.
سرنگونی یک پهپاد بر فراز حمیمیم
روسیه از سرنگونی یک پهپاد بر فراز پایگاه حمیمیم این کشور در سوریه خبر داد. وزارت دفاع روسیه شنبه‌شب در بیانیه‌ای اعلام کرد: «همچنان عملیات پرواز پهپادها از مناطق تحت سیطره شورشیان در استان لاذقیه به سمت پایگاه حمیمیم ادامه دارد. نیروهای ما شنبه‌شب یک پهپاد دیگر را بر فراز این پایگاه منهدم کردند». روسیه اواخر ژوئن نیز از سرنگونی یک پهپاد در نزدیکی حمیمیم خبر داده بود. پیش از این تاریخ نیز چندین پهپاد برای نزدیک شدن به این پایگاه تلاش کرده بودند.
زندان مشکوک آمریکا در رقه
به نظر می‌رسد با پایان یافتن جنگ در سوریه به نفع دولت این کشور، تحرکات توطئه‌آمیز آمریکا تمامی ندارد. منابع محلی در رقه اعلام کردند نیروهای آمریکایی در این استان ساختمان مدرسه‌ای را تبدیل به زندانی بزرگ کرده‌اند که اتباع خارجی عضو گروه تروریستی داعش را آنجا نگهداری می‌کنند. این منابع در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی ترکیه اظهار داشتند این زندان در ساختمان یک مدرسه واقع در شهرک عین عیسی در شمال رقه ساخته و توسعه داده شده و به زندانی بزرگ با ظرفیت جا دادن صدها زندانی تبدیل شده است.  این منابع افزودند: نیروهایی که در این زندان مشغول به کار هستند شامل گارد امنیتی، ناظران، بازپرسان و مدیران بخش‌های مختلف آن آمریکایی هستند و به شکلی کاملا محرمانه مشغول به کار بوده و تقریبا هر روز بازداشتی‌های جدیدی را تحویل می‌گیرند. منابع یاد شده افزودند زندانیان این زندان را اعضای خارجی گروه تروریستی داعش تشکیل می‌دهند و اکثرا از رهبران این گروه تروریستی هستند. اطلاعاتی درباره نحوه رفتار با زندانیان این زندان وجود ندارد. محرمانه بودن این مکان سوالاتی را ایجاد کرده که آیا این زندانیان عملا زندانی نیروهای آمریکایی هستند یا میهمانانی که آمریکایی‌ها برای ماموریت‌های بعدی از آنها استفاده خواهند کرد؟
 


Page Generated in 0/0039 sec